[product_page id="119"]

Zwolnienie lekarskie ze wskazaniem 2 – co oznacza?

zwolnienie lekarskie ze wskazaniem 2

Na zwolnieniu lekarskim znajduje się wiele informacji, które są istotne dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz pracodawcy. Zwolnienie lekarskie ze wskazaniem 2 oznacza, że pacjent może chodzić. Opuszczać dom można jednak tylko w ważnych sprawach. Kiedy?

Zwolnienie lekarskie ze wskazaniem 2 pozwala choremu na chodzenie. Nie oznacza to jednak, że może on wychodzić z domu wtedy, kiedy ma na to ochotę. Wyjście musi mieć konkretny cel. Pacjent na L4 powinien przede wszystkim odpoczywać, by móc wrócić do wykonywania obowiązków służbowych. Wychodzenie z domu bez powodu może prowadzić nawet do utraty świadczeń chorobowych.

Kody na zaświadczeniu L4 – co oznaczają?

Na zaświadczeniu lekarskim znajduje się wiele przydatnych informacji. Można wymienić między innymi kod literowy oznaczający chorobę (numer statystyczny choroby). Kod choroby to znak, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie wynagrodzenia za czas przebywania na zwolnieniu. Lekarz nie musi więc wpisywać konkretnej choroby, co jest bardzo wygodne. Każdy kod ma swoje indywidualne znaczenie. Oto jakie litery mogą znaleźć się na zwolnieniu:

  • kod A – niezdolność do pracy wynikająca z tego samego powodu co poprzednia niezdolność (pod warunkiem że między chorobami minęło 60 dni)
  • kod B – zwolnienie chorobowe z powodu ciąży;
  • kod C – niezdolność do pracy z powodów alkoholowych. W tym przypadku pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego;
  • kod D – zwolnienie z powodu zakażenia się gruźlicą;
  • kod E – niezdolność do pracy z powodu choroby zakaźnej lub innej, której objawy ukazują się dopiero po 14 dniach od momentu zachorowania.

Obecnie zarówno zwolnienie lekarskie, jak i receptę, można otrzymać przez internet. E-recepta online to sposób na to, aby bez wychodzenia z domu otrzymać informację o przepisanych lekach.

Zwolnienie lekarskie ze wskazaniem 2 – co to znaczy?

Choremu przysługuje prawo do zwolnienia lekarskiego online lub podczas wizyty stacjonarnej, gdy jego stan zdrowia uniemożliwia mu wykonywanie obowiązków służbowych. Po przedstawieniu pracodawcy zaświadczenia lekarskiego możliwe jest otrzymanie zasiłku chorobowego. Wystawić zwolnienie może lekarz na podstawie oględzin pacjenta. Na zwolnieniu chory otrzymuje 80% podstawy wynagrodzenia, gdy nieobecność jest spowodowana przez chorobę lub kwarantannę. Z kolei 100% wynagrodzenia za nieobecność w pracy otrzymuje kobieta w ciąży, osoba, która uległa wypadkowi w pracy, a także przyszły dawca narządów. Warto zaznaczyć, że L4 online należy dostarczyć pracodawcy w ciągu 7 dni daty jego otrzymania (zwykle nie ma z tym żadnego problemu, ponieważ lekarz wprowadza je do systemu). Jeżeli pracownik jest na zwolnieniu więcej niż 34 dni, to odpowiedzialność za niego przejmuje ZUS. Po 34 dniach zasiłek jest więc już wypłacany z ubezpieczenia, a nie ze środków pracodawcy. Maksymalny czas trwania zwolnienia lekarskiego to 270 dni dla kobiet w ciąży oraz 182 dni dla osoby zarażonej gruźlicą.

Co w praktyce oznacza zwolnienie lekarskie ze wskazaniem 2?

Każde zwolnienie oznaczane jest kodem 1 lub 2. Jeżeli pacjent jest niezdolny do wykonywania obowiązków służbowych, to na zwolnieniu musi znaleźć się któraś z tych liczb. Zwolnienie lekarskie ze wskazaniem 2 oznacza, że pacjent może chodzić, a przemieszczanie się nie będzie miało negatywnego wpływu na jego zdrowie. Nie oznacza to jednak, że pacjent może wychodzić z domu z jakiegokolwiek powodu. Może opuszczać to miejsce jedynie w przypadkach koniecznych. Wskazanie lekarskie 1 oznacza z kolei, że pacjent musi leżeć. Jest ono wystawiane w momencie, gdy choroba wymaga odpoczynku w łóżku.

Zwolnienie lekarskie ze wskazaniem 2 kod choroby A i B

Na zwolnieniu lekarskim nie znajduje się słowna informacja o wskazaniu. Obecnie używane są kody zawierające litery i cyfry. Zwolnienie lekarskie ze wskazaniem 2 i kodem choroby A oznacza, że pacjent może chodzić, a jego zwolnienie jest związane z nawrotem choroby, na którą cierpiał, gdy poprzednio otrzymał zwolnienie. Zwolnienia ze wskazaniem 2 i kodem B wystawiane są kobietom w ciąży.

Zwolnienie lekarskie ze wskazaniem 2 odnosi się więc do osób, które mimo choroby mogą się poruszać i nie będzie to stanowiło zagrożenia dla ich zdrowia. Należy jednak pamiętać, że wychodzić z domu na zwolnieniu można jedynie w określonych przypadkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *