[product_page id="119"]

Zwolnienie lekarskie na wypowiedzeniu a niewykorzystany urlop – co należy wiedzieć?

zwolnienie lekarskie na wypowiedzeniu a niewykorzystany urlop

Często podejmowany jest temat zwolnienie lekarskie na wypowiedzeniu a niewykorzystany urlop. Zagadnienie to nie jest bardzo skomplikowane, ale mimo wszystko wymaga wyjaśnienia. Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Zwolnienie lekarskie na wypowiedzeniu a niewykorzystany urlop to temat wywołujący sporo kontrowersji. Dlatego właśnie warto go trochę przybliżyć osobom, które mają co do tego jakieś wątpliwości. Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego, jeżeli nie zostanie on wykorzystany, to pracodawca musi wypłacić ekwiwalent pieniężny. Zwykle nie dochodzi do takich sytuacji i pracownik po prostu odbiera urlop w trakcie wypowiedzenia. Co jednak w przypadku, gdy weźmie on w tym czasie zwolnienie lekarskie?

Prawo do urlopu wypoczynkowego

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma zapewniony urlop wypoczynkowy. Jest to okres, w którym nie wykonuje obowiązków służbowych dla swojego pracodawcy, ale mimo to otrzymuje wynagrodzenie. Dodatkowo jego pensja stoi na takim samym poziomie jak podczas wykonywania pracy. Wymiar urlopu wypoczynkowego to 20 dni dla pracowników zatrudnionych krócej niż 10 lat i 26 dni dla pracowników zatrudnionych co najmniej 10 lat.

Jeżeli w trakcie urlopu wypoczynkowego rozchorujesz się, to możesz udać się do lekarza, który wypisze ci zwolnienie. Urlop zostanie wtedy przerwany na czas L4. Wizyta lekarska może odbyć się przez internet. W ten sam sposób może zostać wystawiona e-recepta.

Urlop wypoczynkowy a okres wypowiedzenia umowy o pracę

Może zdarzyć się sytuacja, gdy pracownik nie wykorzysta wszystkich przysługujących mu dni urlopowych przed rozwiązaniem stosunku pracy. Wielu pracodawcą nie na rękę jest to, że będą oni musieli wypłacić ekwiwalent pieniężny za zaległe dni urlopowe. Do takiej sytuacji odnosi się art. 1671 Kodeksu pracy. Mówi on, że pracownik jest zobowiązany do wykorzystania przysługującego urlopu, jeżeli zostanie on udzielony przez pracodawcę. Pracodawca podejmuje decyzję jednostronnie i jest ona w mocy, nawet jeżeli pracownik nie zgadza się na to. Nie ma tutaj konieczności porozumienia się z pracownikiem lub uzgodnienia decyzji. Polecenie wykorzystania urlopu może być sformułowane w dowolny sposób, ale najczęściej ta informacja znajduje się na wypowiedzeniu.

Warto teraz przyjrzeć się relacji między zwolnieniem lekarskim na wypowiedzeniu a niewykorzystanym urlopem. Pamiętaj, że zwolnienie lekarskie możesz otrzymać przez internet. L4 online pozwoli ci nie narażać swojego stanu zdrowia na pogorszenie.

Zwolnienie lekarskie na wypowiedzeniu a niewykorzystany urlop

Podczas trwania okresu wypowiedzenia może dojść do sytuacji, w której pracownik otrzyma zwolnienie lekarskie w czasie trwania urlopu i jednocześnie okresu wypowiedzenia. Jeżeli tak się stanie, to choroba przerywa urlop wypoczynkowy. Pracownik musi więc otrzymać od pracodawcy zasiłek chorobowy. Pracodawca będzie musiał również zapłacić ekwiwalent za zaległy urlop. Będzie to dla niego dodatkowy koszt.

Pracownik na urlopie podczas wypowiedzenia nie musi wychodzić z domu, aby otrzymać L4 w przypadku choroby. Rozwiązaniem może być zwolnienie lekarskie online. Jest to szczególnie wygodne dla osób, które boją się narazić swój stan zdrowia poprzez wyjście z domu oraz chorych na choroby zakaźne.

Kwestia zależności między zwolnieniem lekarskim na wypowiedzeniu a niewykorzystanym urlopem jest już jasna. Pracownik przebywający na wypowiedzeniu ma prawo do zwolnienia lekarskiego. Urlop zostaje w takim wypadku przerwany i pracodawca ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za urlop. Dodatkowo pracownik dostanie także wynagrodzenie, ale pomniejszone do 80% (w większości przypadków).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *