[product_page id="119"]

Zwolnienie lekarskie w ciąży – na ile dni jednorazowo można wypisać zwolnienie chorobowe?

zwolnienie lekarskie w ciąży na ile dni jednorazowo

Okres ciąży to czas, w którym kobieta powinna odpoczywać. To ważne zarówno dla jej zdrowia, jak i stanu dziecka. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim w ciąży? Na ile dni jednorazowo może zostać wypisane? Dowiedz się już teraz!

Tematem, który interesuje wiele kobiet, jest zwolnienie lekarskie w ciąży. Na ile dni jednorazowo może zostać wypisane? Jeżeli dziecko jest zagrożone lub ciężarna choruje, musi udać się na L4. Czas takiego zwolnienia jest określony przez prawo. Aby poznać szczegóły, czytaj dalej.

Kiedy można iść na zwolnienie lekarskie w ciąży? Jakie są wskazania?

Wszystkie kobiety, które opłacają ubezpieczenie chorobowe, mogą udać się na zwolnienie lekarskie. Ostateczną decyzję o przyznaniu L4 podejmuje lekarz, który musi stwierdzić niezdolność pacjentki do wykonywania pracy ze względów zdrowotnych. W czasie takiego zwolnienia lekarskiego kobieta będzie otrzymywała 100% podstawy wymiaru wynagrodzenia. Kiedy warto udać się do lekarza po zwolnienie w czasie ciąży? To w pełni uzasadnione, a wręcz wskazane, źle się czujesz lub uważasz, że warunki pracy mogą zagrozić dziecku. Można również otrzymać L4 w ciąży, gdy kobieta narażona jest na stres związany z wykonywaniem obowiązków służbowych.

Kobieta w ciąży musi regularnie poddawać się badaniom. Jeżeli zachodzi konieczność przyjmowania leków, to w stanie błogosławionym (i nie tylko) można je wykupić dzięki elektronicznej recepcie. E-recepta może zostać zrealizowana np. przez kogoś z rodziny, jeśli kobieta nie czuje się na siłach, by samodzielnie wykupić niezbędne leki.

Zwolnienie lekarskie w ciąży – na ile dni jednorazowo może zostać wypisane?

Często padają pytania o zwolnienie lekarskie w ciąży. Na ile dni jednorazowo może zostać ono wypisane? W czasie ciąży kobieta może przebywać na zwolnieniu lekarskim przez 270 dni. Okres ten jest o wiele dłuższy niż w przypadku choroby (182 dni zwolnienia). Należy pamiętać, że na L4 może udać się jedynie kobieta, która jest ubezpieczona. Ubezpieczenie jest obowiązkowe, ale w przypadku kobiet prowadzących własną działalność gospodarczą muszą one dopełnić opłacania składek zdrowotnych samodzielnie.

Zwolnienie lekarskie online, podobnie jak wspomniana wcześniej elektroniczna recepta, to optymalne rozwiązanie, jeżeli kobieta nie może udać się do lekarza osobiście.

L4 w ciąży a zasiłek

Zwolnienie lekarskie dla kobiety w ciąży oznacza, że będzie ona otrzymywała 100% miesięcznego wynagrodzenia. Aby tak było, lekarz musi umieścić na zwolnieniu kod literowy „B”. W innym wypadku wysokość zasiłku chorobowego zostanie obniżona do 80%. Przez pierwsze 33 dni wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę, a później ten obowiązek przejmuje ZUS.

Kobieta w ciąży powinna dostarczyć zaświadczenie. Jeżeli zrobi to jeszcze przed sporządzeniem listy płac za okres, którego dotyczy zwolnienie, to będzie jej przysługiwał zasiłek w pełnej wysokości. W przypadku niedostarczenia na czas zaświadczenia potwierdzającego ciążę, to na płatniku będzie ciążyła odpowiedzialność wyrównania wynagrodzenia po porodzie. Wypłata za zwolnienie chorobowe w ciąży wyrównywana jest z urzędu, jeżeli niezdolność do pracy miała miejsce w czasie 6 miesięcy przed urodzeniem dziecka.

Zwolnienie chorobowe w ciąży – jakie są zalecenia?

Zwolnienie w ciąży może występować w dwóch rodzajach:

  • kod 1, czyli zwolnienie leżące – kobiecie w czasie takiego zwolnienia nie wolno za wiele. Ciężarna powinna wykorzystać ten czas na odpoczynek;
  • kod 2, czyli zwolnienie chodzące – kobieta może wykonywać podstawowe czynności. Nie może jednak nadużywać warunków zwolnienia, czyli między innymi podejmować innej pracy zarobkowej.

Istotne jest, aby nie naruszyć warunków zwolnienia lekarskiego. W przypadku kontroli ZUS-u lub pracodawcy kobieta nadużywająca warunków zwolnienia może stracić zasiłek chorobowy.

Wystawić zwolnienie może każdy lekarz i asystent medyczny, który otrzymał stosowne uprawnienia od ZUS-u. Obecnie możliwe jest otrzymanie L4 online. Zwolnienie lekarskie uzyskane w takiej formie pozwala kobiecie nie narażać zdrowia swojego oraz dziecka.

Wiesz już więcej o zwolnieniu lekarskim w ciąży. Na ile dni jednorazowo można wypisać zwolnienie chorobowe, też już wiadomo – jest to okres 270 dni. W tym czasie kobiecie przechodzącej na zwolnieniu przysługuje prawo do zasiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *