[product_page id="119"]

Zwolnienie lekarskie na wizytę u specjalisty. Czy można dostać L4 na wizytę u lekarza?

zwolnienie lekarskie na wizytę u specjalisty

Na niektóre konsultacje czy wykonanie badań czeka się miesiącami, więc nikt nie chce tracić szansy przez odmowę urlopu. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest zwolnienie lekarskie na wizytę u specjalisty. Co można zrobić, by z niego skorzystać?

Czasami zdarza się, że z jakichś powodów pracodawca nie zgadza się na udzielenie urlopu z powodu wizyty u lekarza specjalisty. W takim przypadku pracownik jest w kropce, zwłaszcza jeżeli na konsultację czekał od dłuższego czasu. Co powinien zrobić, aby usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy? Zazwyczaj najlepszym wyjściem jest zwolnienie lekarskie na wizytę u specjalisty. Mówimy, kiedy można je otrzymać.

W jaki sposób można dostać zwolnienie lekarskie?

Obecnie znakomicie działa rynek usług telemedycznych. W ten sposób do pacjenta może trafić e-recepta, a także zwolnienie od pracy. Porada odbywa się online lub telefonicznie i jest tak samo ważna, jak wizyta w gabinecie lekarskim. Aby można było wystawić zaświadczenie o niezdolności do pracy, lekarz musi jednak przeprowadzić wywiad medyczny. Pozwoli mu to stwierdzić, czy stan zdrowia pacjenta rzeczywiście uniemożliwia mu wykonywanie obowiązków zawodowych.

Jaki lekarz może wystawić L4?

Niektórzy uważają, że lekarz specjalista nie wystawia zwolnień z pracy. Tymczasem może to zrobić każdy medyk mający upoważnienie ZUS. Dotyczy to również L4 online, które można otrzymać przez internet. Z tego rozwiązania chętnie korzystają chorzy pracownicy, by bez potrzeby nie wychodzić z domu. Podpisać się pod takim zwolnieniem może zarówno lekarz POZ (lekarz pierwszego kontaktu), jak i stomatolog, czy lekarz pracujący w szpitalu. Ważne, by było ono zasadne i zgodne z prawdą.

Zwolnienie lekarskie na wizytę u specjalisty

Czy zatem można dostać zwolnienie lekarskie na wizytę u specjalisty? Jeśli w wyniku przeprowadzonego badania uzna, że jego pacjent jest tego dnia niezdolny do pracy i powinien zostać w domu, chory na pewno otrzyma stosowne zaświadczenie. Natomiast gdy L4 potrzebne jest tylko z tego względu, że spotkanie odbywało się w godzinach pracy danej osoby, wówczas może go odmówić. Wystawienie fałszywego dokumentu wiąże się dla niego również z konsekwencjami prawnymi. Cofnięcie upoważnienia do wystawiania zwolnień lekarskich wydaje się przy tym najmniej dotkliwą karą.

Wskazania do otrzymania zwolnienia lekarskiego

Zwolnienie lekarskie online oraz stacjonarnie można otrzymać tylko w uzasadnionych przypadkach. Tę kwestię reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Prawo do wzięcia dnia wolnego na podstawie L4 mają przede wszystkim:

  • osoby chore;
  • osoby, które muszą sprawować opiekę nad chorym członkiem rodziny;
  • rodzice i opiekunowie, którzy muszą zająć się chorym dzieckiem.

Wśród tych przyczyn nie wymieniono jednak wizyt lekarskich – o ile medyk nie stwierdzi, że pracownik z powodu złego samopoczucia rzeczywiście nie może stawić się w miejscu pracy i wykonywać swoich obowiązków zawodowych.

Lekarz odmówi L4 – co robić?

Co robić, jeśli wiadomo, że dana osoba nie otrzyma zwolnienia lekarskiego na wizytę u specjalisty? Wówczas przysługuje jej prawo do skorzystania z urlopu na żądanie. Innym rozwiązaniem jest urlop bezpłatny, na który pracodawcy zgadzają się dość chętnie. Jednak pracownik nie otrzyma za ten dzień wynagrodzenia ani świadczenia chorobowego. Ten problem jest szczególnie palący u osób, które są zatrudnione w oświacie. Nauczyciele mają niezwykle odpowiedzialny zawód, dlatego wcześniejsze wyjście z pracy z powodu wizyty u lekarza bywa trudne. W tym wypadku warto postarać się o zastępstwo.

Zwolnienie lekarskie na wizytę u specjalisty przysługuje tylko w określonych przypadkach. W ten sposób swoją nieobecność w pracy mogą usprawiedliwić wyłącznie te osoby, u których lekarz stwierdzi rzeczywistą niezdolność do wykonywania obowiązków zawodowych. Powodem musi być oczywiście zły stan zdrowia. Natomiast jeśli specjalista nie zauważy przesłanek do wystawienia L4, może go nie wydać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *