E-zwolnienie L4 Online

99.00 

NAWET W 5 MINUT -25% NA KOLEJNE ZAMÓWIENIE
DOSTĘPNI 24H/7 DNI BEZ REJESTRACJI

Uzyskane e-zwolnienie L4 (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i do ZUS-u. Lekarz zadzwoni do Ciebie. Placówka Medyczna.

Dane pacjenta do L4

Ubezpieczenie OC dla Naszych pacjentów | Pełna Dyskrecja
Kategoria:

Czy można wystawić zwolnienie lekarskie z datą do przodu? Poznaj zasady

czy można wystawić zwolnienie lekarskie z datą do przodu

L4 zazwyczaj wypisywane jest od dnia wizyty u lekarza, czasem od dnia poprzedzającego badanie. Czy istnieją inne możliwości? Czy można wystawić zwolnienie lekarskie z datą do przodu? Jakie zasady obowiązują przy wypisywaniu L4?

Zwolnienie lekarskie L4 wystawiane jest na czas niezdolności pracownika do pracy lub w sytuacji, gdy musi on sprawować opiekę nad chorym członkiem rodziny, np. dzieckiem. Zwolnienie jest zaświadczeniem, które ma usprawiedliwić nieobecność pracownika. Co do zasady, jest ono wypisywane w dniu wizyty u lekarza lub od kolejnego dnia. Zdarza się, że lekarz wystawia L4 z datą wsteczną, jednak maksymalnie do 3 dni. Pozostaje pytanie, czy można wystawić zwolnienie lekarskie z datą do przodu?

Czy można wystawić zwolnienie lekarskie z datą do przodu?

L4, czyli zwolnienie z pracy na czas choroby lub opieki nad chorym, może wystawić lekarz POZ, specjalista, dentysta, lekarz zatrudniony w szpitalu. Od 1 grudnia 2018 roku zwolnienia wystawiane są w formie elektronicznej i automatycznie przesyłane do pracodawcy i ZUS. Możliwe jest uzyskanie L4 podczas osobistej wizyty w przychodni, ale również konsultacji telefonicznej. Lekarz ma możliwość wystawienia zwolnienie L4 online. Zachowuje ono taką samą moc, jak to wystawione w gabinecie lekarskim.

Najczęściej L4 wystawiane jest od dnia badania i potwierdzenia niezdolności do pracy, w szczególnych przypadkach może zostać wypisane z datą wsteczną. Nie może sięgać dalej niż 3 dni przed konsultacją. Czy można wystawić zwolnienie lekarskie z datą do przodu? Takie sytuacje również się zdarzają, należą jednak do wyjątków. Kiedy jest to praktykowane? Przede wszystkim w sytuacji, gdy bezpośrednio po wizycie przypadają dni wolne od pracy (badanie odbywa się w piątek, zwolnienie może obowiązywać od poniedziałku) lub wizyta odbywa się w czasie trwania poprzednio wystawionego L4. Również zwolnienie przez internet może zostać wystawione z datą do przodu (nie później niż 4 dnia po badaniu/konsultacji).

Zwolnienie L4 a kontrola

Zarówno zwolnienie wystawione choremu w przychodni, szpitalu, jak i L4 online nakładają na pracownika pewne obowiązki. Czas zwolnienia powinien zostać wykorzystany na powrót do zdrowia. Chory nie może w tym czasie wykonywać pracy zarobkowej, a jeśli jest to tzw. zwolnienie leżące, nie powinien opuszczać miejsca pobytu. Warto podkreślić, że i pracodawca i ZUS mają prawo przeprowadzić kontrolę. Pracownik nieprzestrzegający zasad i zaleceń musi liczyć się z surowymi konsekwencjami.

Wiesz już, czy można wystawić zwolnienie lekarskie z datą do przodu lub do tyłu oraz w jakich sytuacjach jest to możliwe. Pamiętaj, aby otrzymane zwolnienie L-4 online, a także to wystawione podczas osobistej wizyty w gabinecie musisz wykorzystać zgodnie z przeznaczeniem. To czas, który należy przeznaczyć na leczenie i odpoczynek.

Jeśli chcesz sprawdzić, jak wygląda twoje zwolnienie, zaloguj się na Internetowe Konto Pacjenta. Znajdziesz tam historię chorób i wystawione do tej pory L4. Sprawdzisz, od kiedy i do kiedy masz czas na poprawę stanu zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *