[product_page id="119"]

L4 online Wrocław

L4 online Wrocław

Można powiedzieć, że zwolnienie lekarskie uzyskiwane w formie zdalnej jest już naszą codziennością. Stało się to głównie za sprawą trwającej przez ponad 2 lata pandemii koronawirusa, dzięki której ta metoda stała się jednym z popularniejszych sposobów uzyskiwania zwolnienia lekarskiego.

Podobnie do tradycyjnej wizyty w przychodni lekarskiej, takie L4 online Wrocław jest pełnoprawnym dokumentem uprawniającym pracownika do pobierania z tego względu świadczeń pieniężnych. Jedynym warunkiem, zarówno do uzyskania zwolnienia lekarskiego, jak i pobierania zasiłku chorobowego, jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.

L4 online Wrocław – jaki jest koszt uzyskania zwolnienia lekarskiego przez internet?

Wizyta lekarska w formie zdalnej wiąże się zwykle z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat. Jasna odpowiedź na temat konkretnych kosztów dostania się do lekarza w formie zdalnej nie jest jednoznaczna, ponieważ suma pieniężna, jaką musimy zapłacić za wizytę online, zależna jest od specjalisty, do którego się udajemy i celu, z którego powodu korzystamy z tej usługi. Jeśli jednak chcemy uzyskać jedynie L4 online Wrocław i udajemy się na wizytę zdalną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, za taką wizytę nie zapłacimy nic. Z kolei koszt innych konsultacji lekarskich online wynosi zazwyczaj od 60 do 250 zł, chociaż może się różnić w zależności od strony, z której korzystamy bądź przychodni oferującej takie usługi.

Do gabinetu lekarskiego czy na wizytę online — jak szybko zdobyć L4?

W przypadku choroby bądź dolegliwości, która znacznie przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu, w końcu podejmujemy decyzję o tym, by przejść na czas powrotu do zdrowia na zwolnienie lekarskie. Pozostaje jednak pytanie, jak uzyskać je jak najszybciej by nie spędzić wielu godzin w kolejce bądź nie czekać na wizytę lekarską przez kilka dni, tym samym chorując w pracy bądź wykorzystując na te dni urlop. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i związana jest ze skorzystaniem z możliwości zdobycia L4 online.

Wystarczy bowiem znaleźć odpowiednią placówkę i interesującego nas lekarza, wypełnić stosowny formularz, z pomocą którego umówimy się na konkretny dzień oraz godzinę, po czym przyjść na wizytę lekarską w formie zdalnej. Jeśli lekarz będzie miał podstawę do wystawienia stosownego zwolnienia lekarskiego, z pewnością to zrobi, a cały proces nie potrwa dłużej niż 20-30 minut. Tym samym chory szybko będzie w stanie przejść na L4 i na nim wracać do pełni zdrowia.

Kto może wystawić zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie jest dokumentem poświadczającym o naszej niezdolności do pracy wynikającej z choroby bądź dolegliwości, która ją uniemożliwia. W związku z tym jedyną osobą, która może takie L4 wystawić jest lekarz. Jest to możliwe w ramach wizyty w przychodni bądź w formie zdalnej. Doktor ma obowiązek przeprowadzić z pacjentem rzetelny wywiad i w razie potrzeby zbadać go oraz przejrzeć wszelką dokumentację medyczną. Dopiero na tej podstawie może ocenić, czy pacjent jest w stanie wykonywać swoje obowiązki pracownicze, a jeśli nie, kierując się dobrem pacjenta, wydaje ostateczną decyzję na temat przepisania i długości zwolnienia lekarskiego.

Czy lekarz musi wystawić L4, czy może odmówić jego wypisania?

Lekarz może jak najbardziej odmówić wypisania zwolnienia lekarskiego. Dzieje się tak w przypadku, gdy uzna on, że pracownik mimo choroby jest zdolny do pracy. Czasami bywa bowiem tak, że podczas wywiadu z pacjentem okazuje się, że dolegliwości bólowe lub chorobowe nie przeszkodzą mu w wykonywaniu obowiązków zawodowych, bo na przykład wykonuje je w domu i lekkie przeziębienie bądź kontuzja nogi nie przeszkodzi mu w pracy. W takiej sytuacji lekarz ma możliwość niewystawienia takiego zwolnienia lekarskiego.

Jak długo może trwać zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie może trwać maksymalnie 182 lub 270 dni. Ten drugi limit dotyczy kobiet w ciąży i chorych na gruźlicę. Czas ten w zależności od choroby stanowi zatem pełny okres chorobowy, podczas którego pracownik może otrzymać zasiłek. Jeżeli pracownik po przekroczeniu tego okresu nadal jest niezdolny do pracy, może ubiegać się o tzw. zasiłek rehabilitacyjny. Ten z kolei może trwać przez maksymalnie 12 miesięcy, ale tylko pod warunkiem, że lekarz ma podstawy do sądzenia, że po tym okresie chory będzie mógł ponownie pracować.

Należy tu także zaznaczyć, że nawet jeśli pacjent cierpi na inne schorzenia, a odstęp między otrzymaniem L4 nie przekracza 60 dni, zwolnienie chorobowe się sumuje. Dopiero po odpowiednim odstępie czasowym między zwolnieniami lekarskimi może być naliczany ponownie.

Jak duże wynagrodzenie otrzymuje pracownik na zwolnieniu lekarskim? Jak liczona jest pensja?

W okresie zwolnienia chorobowego, pod warunkiem opłacania składek na ubezpieczenie społeczne ZUS, pracownik ma prawo do wypłacenia wynagrodzenia z tytułu przebywania na L4. Czas jego odbierania uzależniony jest od wieku pracownika. W przypadku osób poniżej 50. roku życia wynagrodzenie wypłacane jest przez 33 dni. Z drugiej strony osoby powyżej 50. roku życia mogą pobierać pieniądze tylko przez 14 dni. Następnie można ubiegać się również o świadczenie rehabilitacyjne, ale aby je uzyskać, trzeba spełnić określone warunki.

W przypadku zwolnienia chorobowego pracownicy muszą otrzymywać rekompensatę w wysokości 80% wynagrodzenia zasadniczego. Wynagrodzenie naliczane jest za każdy dzień niezdolności do pracy, włączając dni wolne, czyli weekendy i święta. Jeżeli pracownik pracuje przez część miesiąca, pozostałą pensję za okres zwolnienia lekarskiego dzieli się przez 30 i mnoży przez liczbę dni podaną w zaświadczeniu o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Uzyskana suma potrącana jest z podstawy wynagrodzenia i wypłacana pracownikowi do tej kwoty.

Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy pracownikowi przysługuje pełne miesięczne zwolnienie lekarskie. W takiej sytuacji wynagrodzenie nie obejmuje dni wolnych od pracy, a więc nie uzyska się go za soboty, niedziele i święta.

Kiedy można spodziewać się kontroli ze strony ZUS-u?

Kontrola ZUS zazwyczaj ma miejsce dopiero po upływie 33 dni ciągłego zwolnienia lekarskiego. Inspekcje ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie należą do codzienności i dotykają raczej tych osób, które przebywają na zwolnieniach chorobowych częściej niż inne lub w stosunku do których podejrzewa się pewne nadużycia. Podczas niej wyznaczona przez ZUS osoba sprawdza także, czy pacjent obecny jest w miejscu pobytu. Jeżeli pracodawca lub ZUS uważają lub podejrzewają, że ​​pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie w innym celu niż powrót do zdrowia, np. biorąc je na okres remontu czy wykonywania innej pracy zarobkowej, może wdrożyć taką kontrolę.

Sytuacja ta była szczególnie popularna w okresie pandemii, gdy kontrolerzy sprawdzali szczególnie, czy L4 online Wrocław nie były wystawione niezgodnie z prawem dla tych pracowników, którzy symulowali niezdolność do pracy.

 

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również