[product_page id="119"]

Jak długo można być na L4

Jak długo można być na L4

Jak długo można być na L4 powinni wiedzieć wszyscy ubezpieczeni pracownicy. Dzięki tej wiedzy mogą oni w pełni korzystać ze swoich praw i przywilejów, a także odpowiednio respektować swoje obowiązki. Zwolnienie lekarskie można uzyskać na kilka sposobów, jednak najbardziej pożądanymi są obecnie te, które nie wymagają wyjścia z domu. Pozwala to na natychmiastowe rozpoczęcie leczenia, a tym samym szybszy powrót do zdrowia. Niezależnie od rodzaju wizyty, L4 zawsze będzie miało tę samą formę i będzie funkcjonowało na takich samych zasadach. W dzisiejszym artykule odpowiadamy jak długo można korzystać ze zwolnienia lekarskiego, a także przedstawiamy wypłacane w trakcie jego trwania świadczenia oraz najważniejsze zasady jego obowiązywania.

Jak długo można być na L4?

Jak długo można być na L4 to zagadnienie, które zapewne interesuje wielu pracowników. Wszyscy wiedzą, że zdrowie jest najważniejsze. Warto, więc czasem zrezygnować z wykonywania obowiązków pracowniczych na rzecz zadbania o nie. W takiej sytuacji warto wiedzieć, na jaki okres urlopu chorobowego pozwala prawo. Okazuje się, że z reguły każdy ubezpieczony pracownik ma możliwość skorzystania z 182 dni zwolnienia lekarskiego. Istnieją jednak przypadki, których L4 działa na nieco innych zasadach. Należą do nich kobiety, które zachowywały podczas ciąży oraz osoby chore na gruźlicę. Takie osoby mają prawo do skorzystania z aż 270 dni zwolnienia w ciągu roku. Jeśli chodzi o wymiar pojedynczego świadczenia to nie jest on jasno określony. Czas trwania L4 jest ustalana w oparciu o stan konkretnego pacjenta oraz nasilenie objawów. Oczywiście po upływie czasu zwolnienia, chory może udać się jeszcze raz na badania. Jeśli okaże się, że objawy nie ustąpiły, lekarz będzie mógł przedłużyć urlop chorobowy.

Jak otrzymać odpowiednie zaświadczenie?

Aby skorzystać z urlopu chorobowego, zregenerować siły, a także wrócić do zdrowia, można skorzystać z kilku sposobów. Tradycyjnym rozwiązaniem jest odwiedzenie gabinetu lekarskiego. Podczas wizyty, lekarz dokładnie zbada chorego pacjenta i zadecyduje o zasadności zwolnienia. Osoby, które nie chcą lub nie mogą wyjść z domu, mogą skorzystać z nowoczesnych opcji, takich jak konsultacje telefoniczne lub online. W trakcie rozmowy, medyk przeprowadzi z pacjentem wywiad dotyczący stanu jego zdrowia oraz zaobserwowanych objawów. Następnie wygeneruje zwolnienie i prześle je za pośrednictwem Internetu do pacjenta. Obecnie istnieją również strony internetowe oferujący generowanie zwolnień. Po wypełnieniu formularza i dokonaniu wpłaty, zwolnienie w formie elektronicznej zostanie wysłane do chorego. Nie należy bać się takich stron – czuwają nad nimi lekarze uprawnieni do generowania zwolnień, więc otrzymane zaświadczenie będzie z pewnością poprawnie wystawione i nie sprawi choremu dodatkowych kłopotów.

Jak długo można być na L4 i otrzymywać świadczenia?

Jak długo można być na L4 to pytanie, na które znamy już odpowiedź. Warto jednak wiedzieć również jakie przywileje będą przysługiwać w trakcie trwania takiego urlopu. Bardzo istotną kwestią są świadczenia pieniężne. Stałe źródło dochodów pozwala choremu odprężyć się i nie stresować dodatkowymi rzeczami. W tym celu wypłacane są świadczenia takie jak wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek. Mają one wymiar 80% podstawy wynagrodzenia, czyli średniej wypłat otrzymanych przez danego pracownika w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Kobiety w ciąży oraz osoby, które doznały urazu w drodze do lub z pracy otrzymają wyższe świadczenia, które będą stanowiły 100% podstawy. Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane przez pracodawcę w ciągu pierwszych 33 dni zwolnienia. Po upływie tego okresu, obowiązek regulowania świadczenia przechodzi na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który wypłaca je w postaci zasiłku.

Czy w trakcie urlopu chorobowego mogą być przeprowadzane kontrole?

Podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim, pracownik może spodziewać się kontroli przeprowadzonych przez ZUS lub samego pracodawcę. Mają one na celu sprawdzenie stanu chorego oraz respektowania przez niego zasad oraz zaleceń lekarskich. Przykładowo, jeśli medyk zaznaczy na L4, że pacjent powinien pozostać w domu, musi on tego przestrzegać. W celu sprawdzenia zasadności zwolnienia może również zostać powołana komisja lekarska, która dokładnie zbada stan zdrowia pacjenta i stopień nasilenia jego dolegliwości. Udowodnienie, że L4 nie jest zasadne, wiąże się z odebraniem świadczeń pieniężnych. Pracownik może utracić je również wtedy, gdy w trakcie urlopu chorobowego podejmie się jakichkolwiek czynności lub prac prowadzących do zarobku. W takich sytuacjach pracownik nie będzie miał możliwości pobierania przyszłych świadczeń, a także będzie zobowiązany do zwrotu otrzymanych rat wraz z odsetkami.

Nasza strona internetowa oferuje generowanie zwolnień w zaledwie 5 minut! Kliknij i sprawdź!

Zobacz również