E-zwolnienie L4 Online

99.00 

NAWET W 5 MINUT -25% NA KOLEJNE ZAMÓWIENIE
DOSTĘPNI 24H/7 DNI BEZ REJESTRACJI

Uzyskane e-zwolnienie L4 (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i do ZUS-u. Lekarz zadzwoni do Ciebie. Placówka Medyczna.

Dane pacjenta do L4

Ubezpieczenie OC dla Naszych pacjentów | Pełna Dyskrecja
Kategoria:

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim to zagadnienie niosące wiele wątpliwości. Nie wszyscy pracownicy znają swoje prawa i obowiązki. Wiedza ta jest jednak bardzo przydatna, ponieważ pozwala w pełni korzystać z przysługujących przywilejów. Zwolnienia lekarskie są bardzo istotną kwestią. Doskonale wiemy, że zdarzają się sytuacje kiedy, nawet jeśli chcielibyśmy, to nie jesteśmy w stanie pojawić się w pracy i wykonywać swoich obowiązków. Zdrowie jest najważniejsze i warto o nie zadbać, więc w takiej sytuacji decydujemy się na zwolnienie chorobowe. Co jednak zrobić kiedy L4 znacznie się przedłuży? W dzisiejszym artykule odpowiadamy na jaki okres może zostać wystawione zwolnienie lekarskie, podpowiadamy jak je uzyskać, a także przedstawiamy kwestię zwolnienia z pracy podczas długotrwałego zwolnienia lekarskiego.

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim to pytanie, na które odpowiedź powinni znać wszyscy ubezpieczeni pracownicy. Jak się okazuje, okres trwania urlopu chorobowego jest jasno określony przez prawo. Z reguły, każdy ubezpieczony pracownik ma możliwość skorzystania z 182 dni zwolnienia w ciągu całego roku. Od tej zasady są oczywiście wyjątki. Inna długość urlopu chorobowego będzie należeć się kobietom, które zachorowały w trakcie trwania ciąży oraz osobom chorym na gruźlicę. Osoby te będą miały możliwość skorzystania z aż 270 dni zwolnienia. Co ciekawe, czas trwania pojedynczego zwolnienia nie jest jasno określony. Czas trwania każdego z nich ustala się indywidualnie, w oparciu o stan zdrowia konkretnego pacjenta, a także stopień nasilenia jego dolegliwości oraz objawów.

Jak uzyskać długie zwolnienie?

Długotrwałe zwolnienie można uzyskać tak samo jak każdy inne, zwyczajne L4. Tradycyjnym sposobem jest odwiedzenie przychodni i odbycie wizyty lekarskiej. Podczas jej trwania, lekarz przeprowadzi wszystkie niezbędne badania. Na ich podstawie nakreśli dalsze leczenie oraz zadecyduje czy zwolnienie jest w danej sytuacji zasadne. Jeśli urlop chorobowy będzie zalecany, medyk wygeneruje dokument w formie elektronicznej i prześle go pacjentowi, którego dotyczy. Chcąc uzyskać zwolnienie lekarskie można również skorzystać z coraz powszechniejszych konsultacji telefonicznych lub rozmów wideo ze specjalistami. Co prawda, wizyta bezkontaktowa nie daje medykowi szansy na przeprowadzenie badań, jednak po dokładnym wywiadzie dotyczącym stanu zdrowia pacjenta i jego dolegliwości, będzie mógł zarekomendować leczenie oraz wystawić zwolnienie. Bardzo ciekawym i wygodnym rozwiązaniem jest również odwiedzenie jednej z dedykowanych stron internetowych. Po wypełnieniu formularza, zwolnienie zostanie wygenerowane przez uprawnionego do tego medyka, a następnie przesłane na konto użytkownika, którego dotyczy.

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim i pobierać świadczenia pieniężne?

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim już wiemy. Pozostaje jeszcze kwestia wypłacanych w trakcie urlopu chorobowego świadczeń. W ciągu całego okresu zwolnienia, ubezpieczony pracownik będzie pobierał wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek.  Oba świadczenia są wypłacane w wysokości 80% podstawy wynagrodzenia, którą stanowi średnia wypłat otrzymanych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Za pierwsze 33 dni zwolnienia, ubezpieczony pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe, które jest zobowiązany wypłacić pracodawca. Jeśli po upływie tego okresu, pracownik nadal będzie przebywał na urlopie chorobowym, zamiast wynagrodzenia otrzyma zasiłek. To świadczenie nie będzie już wypłacane przez pracodawcę lecz przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby móc otrzymać wypłaty wspomnianych świadczeń, pracownik musi podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu przez minimum 30 dni.

Czy w trakcie L4 pracodawca może zwolnić pracownika?

Wiele osób zastanawia się, czy długotrwałe zwolnienie lekarskie może wpłynąć na pracodawcę w ten sposób, że ten zdecyduje się zwolnić pracownika przebywającego na urlopie chorobowym. Faktycznie, długi okres zwolnienia wiąże się z nieobecnością pracownika w pracy i niewykonywaniem czynności i obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Pracodawca może wypowiedzieć umowę pracownikowi z powodu jego nieobecności, jednak na określonych zasadach. Umowa może być rozwiązana z powodu 3-miesięcznej nieobecności pracownika zatrudnionego przez okres krótszy niż pół roku. Osoby z dłuższym stażem mogą stracić umowę, jeśli przekroczą okres ustalonych 182 dni. Warto wiedzieć, że jeśli po upływie tego okresu pracownik otrzyma od lekarza kolejne zwolnienie wraz ze świadczeniem rehabilitacyjnym, wtedy będzie chroniony przez zwolnieniem. Jednak ochrona będzie trwała jedynie przez 3 miesiące pobierania zasiłku.

Potrzebujesz zwolnienia? Sprawdź naszą stronę internetową! Zwolnienie zostanie wygenerowane w zaledwie 5 minut!

Zobacz również