Polacy decydują się na przejście na zwolnienie lekarskie głównie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wszystkie choroby związane z układem pokarmowym lub oddechowym osiągają szczytowe wyniki. W związku z chęcią uzyskania zwolnienia lekarskiego zastanawiają się, jak można je zdobyć jak najszybciej. Odpowiedzią jest L4 online Bydgoszcz.
Uzyskanie zwolnienia lekarskiego zdalnie jest już powszechne i zyskało popularność głównie za sprawą pandemii koronawirusa. Rozwiązanie to ma wiele zalet, do których należą szczególnie bezpieczeństwo i szybkość prowadzonej usługi. Wystarczy bowiem tylko kilka kroków, by wypełnić formularz i zarejestrować się na konsultację z lekarzem.
L4 online Bydgoszcz – dostępne formy zdalnej wizyty lekarskiej
Zdalne wizyty lekarskie mają wiele zalet. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla tych, którzy cierpią na choroby, które uniemożliwiają im wykonywanie codziennych czynności bądź mają trudność w dostaniu się na tradycyjną wizytę w przychodni.
Polacy często korzystają z wizyt zdalnych w celu uzyskania zwolnienia lekarskiego. L4 online Bydgoszcz można uzyskać poprzez różne formy wizyt lekarskich. Pacjenci mogą korzystać zarówno z rozmowy telefonicznej, jak i wideoporady czy konsultacji lekarskiej w formie czatu. Niezależnie od wyboru, cały proces nie powinien trwać długo i często jest o wiele szybszą metodą dla pacjenta niż korzystanie z tradycyjnej porady lekarskiej.
Czy pracownik musi dostarczać zwolnienie lekarskie do pracodawcy?
Od 2018 roku wszelkie dokumenty medyczne wydawane są przez lekarzy w formie cyfrowej. W związku z tym po uzyskaniu zwolnienia lekarskiego od specjalisty taki dokument zostaje przesłany zarówno pracodawcy jak i Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych już w ciągu kilkudziesięciu godzin. Tym samym dostępny jest w formie cyfrowej, co związane jest z brakiem wymagań co do dostarczenia papierowego dokumentu przez chorego, który takie zwolnienie uzyskał.. Mimo tego jest zobowiązany do innej rzeczy. Konieczne jest bowiem poinformowanie pracodawcy o fakcie przejścia na zwolnienie lekarskie, a pracownik musi dokonać tego w ciągu dwóch dni od momentu przebywania na L4, niezależnie czy dokona tego osobiście, czy sms-owo bądź mailowo. Forma nie jest bowiem zazwyczaj istotna, chyba że dane przedsiębiorstwo w swoim regulaminie posiada jasne wskazania co do tego, w jaki sposób należy poinformować o przebywaniu na zwolnieniu lekarskim.
Rodzaje L4 i kody na zwolnieniu lekarskim – co znaczą i jak je odczytywać?
Istnieją dwa rodzaje zwolnień chorobowych, które lekarz może wystawić choremu pacjentowi. Wyróżnia się bowiem zwolnienia lekarskie leżące i chodzące. Pierwsza forma wymaga od pacjenta odpoczynku w łóżku i zakazuje swobodnego poruszania się, a druga w większym stopniu pozwala na wykonywanie codziennych czynności w miejscu zamieszkania. Zwolnienie lekarskie chodzące mniej przypomina tak zwany areszt domowy, także z tego względu, że umożliwia wychodzenie z domu w razie potrzeby. Opuszczenie miejsca pobytu musi być jednak związane z posiadaniem uzasadnionego powodu. Wśród nich możemy wyróżnić np. zakupy żywności, odwiedziny apteki czy wizytę u lekarza. Właśnie dlatego tak ważne jest zachowywanie wszelkich dokumentów potwierdzających wizyty poza miejscem pobytu, takie jak pokwitowania czy rachunki sklepowe. Może to bowiem pomóc udowodnić inspektorowi z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, że pracownik miał uzasadnioną potrzebę opuszczenia miejsca zamieszkania i tym samym uchronić go od przykrych konsekwencji związanych z niezastaniem go w miejscu pobytu podczas kontroli.
Oprócz tego podziału, na zwolnieniu lekarskim znajdują się także oznaczenia z pomocą liter alfabetu. Oto ich znaczenie:
- Kod A — czyli niezdolność do pracy po przerwie nie dłuższej niż dwa miesiące zwolnienia lekarskiego, wynikająca z tej samej choroby, na którą uzyskane było poprzednie L4
- Kod B – określa na niezdolność do pracy w czasie ciąży
- Kod C – oznacza nadużywania alkoholu
- Kod D – określa, że pacjent jest niezdolny do pracy z powodu gruźlicy
- Kod E – czyli przechodzenie choroby zakaźnej
Jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim?
L4 udziela lekarz w zależności od choroby lub stanu, przez który pracownik jest niezdolny do pracy. Zgodnie z przepisami prawa wynikającymi z Kodeksu pracy każdemu ubezpieczonemu uprawnionemu do otrzymywania zwolnienia chorobowego przysługuje ono na okres co najwyżej 182 dni w roku. Wyjątkiem są kobiety w ciąży i chorzy na gruźlicę, których okres przebywania na nim przedłużony jest do 270 dni w roku.
Kontrole zwolnień lekarskich przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto zazwyczaj jest kontrolowany?
Kontrole ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odbywają się najczęściej po 33 dniach przebywania przez pracownika na L4. Dotyczą zwykle osób, które często korzystają z krótkotrwałych zwolnień lekarskich, chodzą do różnych specjalistów, od których takie L4 zdobywają bądź otrzymują dodatkowe zasiłki chorobowe. Szczególnie kontrolowani są także ci, w stosunku do których już wcześniej udowodniono niezgodne wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego.
Kontrole ze strony ZUS-u odbywają się zazwyczaj od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy urzędu, choć nie jest powiedziane, że nie może nastąpić ona w innym czasie. Nie ma bowiem przepisów, które odgórnie narzucałyby czas, w którym kontroler może pojawić się w domu chorego pracownika.
Szczególnie głośne były kontrole ze strony ZUS u oraz pracodawców w okresie pandemii, kiedy to występowały największe podejrzenia do niezgodnego wykorzystywania zwolnień lekarskich. Pod lupę wzięto głównie L4 online Bydgoszcz, oraz zarzucono lekarzom, że nierzetelnie wypisują je w momencie, kiedy nie są w stanie w pełni ocenić czy dany pracownik jest zdolny do wykonywania obowiązków zawodowych. Zarzucano głównie brak możliwości wykonania badania fizykalnego, które w pełni potwierdziłoby, czy pacjent mówi prawdę, opisując swoje dolegliwości i ogólny stan zdrowia. W związku z tym prowadzono wzmożone kontrole szczególnie zwolnień lekarskich uzyskiwanych zdalnie.
Jak wygląda wizyta przedstawiciela z ZUS-u?
Taka kontrola ma miejsce w domu pracownika bądź w innym punkcie, które zgłosił on podczas wypisywania zwolnienia lekarskiego jako miejsce pobytu na czas przechodzenia choroby i powrotu do zdrowia. Podczas kontroli przedstawiciel ZUS sprawdza, czy chory pracownik nie dopuszcza się żadnych uchybień związanych z przebywaniem na L4, tj. czy nie wykonuje innej pracy zarobkowej oraz czy przebywa w miejscu deklarowanego pobytu. Jeśli kontroler nie zastałby takiego pracownika, mogłoby to stać się podstawą do wypisania stosownego wezwania do wyjaśnień oraz powodem, dla którego mógłby takiemu pracownikowi zostać odebrany zasiłek chorobowy na cały czas przebywania na zwolnieniu lekarskim. Raport, który zostanie wystawiony przez kontrolera w przypadku braku obrony ze strony pracownika, może stać się także podstawą dla pracodawcy do zwolnienia dyscyplinarnego.
Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!