Pacjent GOV to popularne określenie na Internetowe Konto Pacjenta, czyli IKP. Teoretycznie elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) powinny być widoczne we wspólnym systemie bez opóźnień. Jednak w praktyce nie zawsze tak się dzieje. Sprawdź, po jakim czasie pojawia się zwolnienie na pacjent.gov.pl!
W 2018 roku zwolnienie lekarskie online stało się standardem. Zaświadczenie w formie papierowej jest dopuszczalne tylko w szczególnych okolicznościach (awaria systemu, brak dostępu do internetu, płatnik składek nie posiada profilu PUE). Nawet kiedy lekarz wypełni papierowy formularz, musi dodać informację o wystawieniu L4. Odpowiedź na pytanie, po jakim czasie pojawia się zwolnienie na Pacjent GOV, zależy zatem od kilku czynników – brak przeszkód technicznych na jakimkolwiek etapie oznacza, że zaświadczenie o niezdolności do pracy jest od razu widoczne dla pracodawcy i ZUS-u. W praktyce mogą się zdarzyć opóźnienia.
Od czego zależy to, po jakim czasie pojawia się zwolnienie na Pacjent GOV?
Czasami mija kilka godzin, innym razem doba, w niektórych przypadkach zwolnienie elektroniczne można sprawdzić po upływie 3–5 dni. Sami lekarze często wskazują, że nie mogą zagwarantować widoczności zaświadczenia lekarskiego w usługach elektronicznych. To, po jakim czasie pojawia się zwolnienie na Pacjent GOV (IKP), zależy m.in. od:
- poziomu obciążenia serwerów;
- prac konserwacyjnych systemów PUE i IKP;
- łącza internetowego;
- modułu odpowiedzialnego za dodawanie podpisu elektronicznego lekarza.
Jeżeli pacjent posiada zwolnienie w formie papierowej – np. wydrukowane L4 online, wydruk z e-ZLA od lekarza, wypełniony odręcznie formularz – to na nim spoczywa obowiązek dostarczenia zwolnienia lekarskiego do pracodawcy w ciągu 7 dni. Nie musi robić tego osobiście, ponadto taki obowiązek powstaje tylko w sytuacji, gdy lekarz przekazuje druk L4. Jeśli wystawił pacjentowi zwykłe e-ZLA, a ten nie widzi go na swoim profilu IKP, nie ma powodów do obaw (np. o zasiłek). To lekarz wystawiający zwolnienie dostarczy wszystkie niezbędne informacje do Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W IKP i na PUE ZUS nadal nie ma elektronicznego L4. Jak powiadomić pracodawcę o zwolnieniu lekarskim?
Jeżeli problem występuje po stronie systemu, lekarz wypisuje L4 na papierze. Ma 3 dni od wystawienia zwolnienia na uzupełnienie informacji w formie elektronicznej. Gdyby z jakiegoś powodu nie mógł tego zrobić, termin przedłuża się do 3 dni od momentu usunięcia/ustania przeszkody. Może zdarzyć się tak, że e-zwolnienie online już jest w systemie, ale jeszcze nie pojawiło się na Pacjent GOV, czyli IKP – wtedy warto zadzwonić do ZUS-u i upewnić się co do statusu L4. Numery infolinii zmieniają się dość regularnie, dlatego lepiej zajrzeć na stronę zus.pl/pue i tam znaleźć odpowiednie dane kontaktowe.
Bez względu na to, czy firma posiada profil na PUE, czy też nie, trzeba dodatkowo poinformować przełożonych o nieobecności w pracy. Pracownik powinien powiadomić pracodawcę o niedyspozycji i zwolnieniu lekarskim najpóźniej w drugim dniu absencji chorobowej, w dowolnej formie – większość osób pisze e-maile (z potwierdzeniem dla nadawcy po otwarciu wiadomości) lub wykonuje telefon. Można również przekazać pisemne oświadczenie komuś, kto zaniesie je do zakładu lub w ostateczności wysłać posłańca razem ze świadkiem. Normą jest zwolnienie lekarskie przez internet, więc to rzadko stosowana metoda, ale warto o niej pamiętać.
I’m gone to tell my little brother, that he should
also visit this weblog on regular basis to get updated from
hottest news update.
I constantly spent my half an hour to read this website’s posts all the time along with a cup of coffee.