[product_page id="119"]

Po jakim czasie można iść ponownie na zwolnienie lekarskie?

Po jakim czasie można iść ponownie na zwolnienie lekarskie

Wielu pracowników i pacjentów zastanawia się, po jakim czasie można iść ponownie na zwolnienie lekarskie. Dla większości osób najważniejsza pozostaje kwestia zasiłku chorobowego. Na początku 2022 r. w istotny sposób zmieniły się przepisy w Polsce. Poznaj aktualne regulacje w zakresie L4 i świadczeń!

Jeżeli pracownik dużo choruje, to często bierze zwolnienie lekarskie przez internet lub w przychodni. Jeśli jednak przekroczy obowiązujące limity, w końcu zostanie na L4 bez dopływu środków finansowych. To, po jakim czasie można iść ponownie na zwolnienie lekarskie, zależy od tego, co się ma na myśli – kwestie niezdolności do pracy z przyczyn zdrowotnych i zasiłku chorobowego należy w tym kontekście potraktować odrębnie. Kiedy kolejne schorzenia nie pozwalają ci normalnie pracować, bierzesz L4 w zależności od swojego stanu. Gdy chcesz mieć pewność otrzymywania świadczeń, przerwa między okresami zasiłkowymi musi wynosić 60 dni – chyba że jedna z absencji jest związana z ciążą.

Po jakim czasie można iść ponownie na zwolnienie lekarskie? Zasady ogólne

Choroby i wypadki chodzą po ludziach – niektóre skutkują czasową niezdolnością do wykonywania obowiązków zawodowych. Przykładowo ktoś może w krótkim okresie zachorować na COVID-19, potem złamać kończynę, a jeszcze później przejść operację wyrostka robaczkowego. Czasami ze względu na stan zdrowia trzeba iść ponownie na zwolnienie lekarskie praktycznie od razu po zakończeniu poprzedniego – limit płatnego L4 to 182 dni w ciągu roku i 270 w przypadku ciąży i gruźlicy. Pacjenci powinni pamiętać, że:

  • mogą wziąć zwolnienie lekarskie online;
  • po wyczerpaniu limitu płatnego L4 mogą wnioskować o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę;
  • pracodawca może zwolnić pracownika (bez okresu wypowiedzenia), który zbyt długo przebywa na zwolnieniach lekarskich – limity czasowe zależą od stażu.

Nie każda poświadczona niezdolność do pracy daje prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku. Do okresu zasiłkowego wliczają się również te niedyspozycje, za które ubezpieczony nie może otrzymywać świadczeń – nie dostaje pieniędzy, ale roczny limit płatnego zwolnienia lekarskiego na inne dolegliwości się zmniejsza. W tej kategorii nieobecności w pracy są m.in.:

  • niedyspozycja spowodowana nadużyciem alkoholu (kod C na L4);
  • niezdolność do pracy w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia;
  • wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem;
  • sfałszowanie zaświadczenia, wystawienie L4 bez uzasadnionej przyczyny.

Po jakim czasie można iść ponownie na zwolnienie lekarskie, by powstał nowy okres zasiłkowy?

Aby powstał nowy okres zasiłkowy, pacjent musi iść ponownie na zwolnienie lekarskie co najmniej 60 dni po poprzednim. Jeżeli weźmie kolejne L4 wcześniej, oba okresy absencji zostaną zsumowane i rozliczone w ramach jednego limitu 182 dni. Wyjątkiem jest sytuacja, w której późniejsza niezdolność do pracy powstała podczas ciąży. Przed zmianą przepisów wystarczyło, że drugie pewne zwolnienie lekarskie dotyczy innej jednostki chorobowej i już rozpoczynał się nowy okres zasiłkowy. To prowadziło do wielu nadużyć ze strony pacjentów i pracowników – ZUS oszacował ich średni roczny koszt na 670 milionów złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *