Są choroby i schorzenia, przez które nie jest możliwa efektywna praca. Ze względu na niezdolność do wykonywania obowiązków zawodowych, niektórzy pracownicy wybierają się w związku z tym do lekarza w celu uzyskania zwolnienia lekarskiego. Niektóre dolegliwości, takie jak grypa żołądkowa czy angina, łapane łatwo w okresie jesienno-zimowym uniemożliwiają bowiem wykonywanie nawet podstawowych czynności i zmuszają do kilkudniowego leżenia w łóżku. W związku z tym wielu pracowników starających się o zwolnienie lekarskie chce je zdobyć jak najszybciej. Jeśli nie mają sił do czekania w kolejce w przychodni, zazwyczaj decydują się na L4 online Gdynia.
L4 online Gdynia – kto uprawniony jest do przebywania na zwolnieniu lekarskim?
Do przebywania na zwolnieniu lekarskim uprawnione są osoby posiadające obowiązkowe bądź dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku tego pierwszego musi upłynąć 30 dni nieprzerwanego opłacania go. Z kolei w przypadku drugiego – aż 90 dni. Ze zwolnienia lekarskiego mogą zatem korzystać osoby pracujące zarówno na umowie o pracę, jak i umowie zlecenie czy prowadzące własną działalność. Ważne jest także to, że zwolnienie lekarskie może być wypisane jedynie przez lekarza, niezależnie czy odbędzie się to w gabinecie lekarskim, czy zostanie uzyskane w ramach L4 online Gdynia. Dopiero gdy podczas wywiadu z pacjentem uzna on, że chory nie jest zdolny do wykonywania obowiązków zawodowych ze względu na ból, dyskomfort czy ogólny zły stan zdrowia, stanie się to podstawą do wystawienia stosownego dokumentu medycznego.
Ciągłość zwolnienia lekarskiego – na czym ona polega?
Ciągłość zwolnienia lekarskiego polega na naliczaniu wszelkich dni przebywania na zwolnieniu lekarskim. W związku z tym do puli, za które pracownik uzyskuje zasiłek chorobowy liczą się także weekendy oraz dni świąteczne. Przebywając na zwolnieniu lekarskim, nie ma bowiem znaczenia czy jest to dzień roboczy, czy nie.
Zgodnie z nowelizacją ustawy, od stycznia 2022 roku nieistotne jest także to, na jakiej podstawie pacjent uzyskał L4. Ważne jest jedynie to, ile łącznie dni w roku na nim przebywamy. Jedynym wyjątkiem od tej zasady, gdy nie następuje ciągłość zwolnienia lekarskiego, jest sytuacja, gdy między wziętymi przez pracownika zwolnieniami lekarskimi następuje przerwa trwająca co najmniej 60 dni. Wtedy okres ten (czyli maksymalnie 182 bądź 270 dni w przypadku ciąży i gruźlicy) naliczany jest od nowa.
Czy można skrócić zwolnienie lekarskie?
Decyzję o wystawieniu zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz i tylko lekarzowi umożliwione jest skrócenie tego okresu. Jeśli zatem chory czuje się na tyle dobrze, by wrócić do wykonywania obowiązków pracowniczych przed upływem końca zwolnienia lekarskiego, powinien udać się do przychodni lekarskiej bądź zdecydować się na wizytę online, by lekarz mógł podjąć decyzję na temat skrócenia tego czasu i wydania odpowiedniego zaświadczenia o zdolności pracownika do powrotu do pracy. Stanie się to tylko w momencie, gdy specjalista będzie pewny, że pracownik jest gotowy do świadczenia obowiązków zawodowych. Jeśli nie, ma prawo nie skrócić tego okresu. Sam pracownik nie ma bowiem prawa samodzielnie cofnąć zwolnienia lekarskiego, a wszelka praca zarobkowa świadczona w okresie przebywania na L4 jest niezgodna z prawem i może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Pracownik musi bowiem postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, które wskazane są w dokumencie. W razie ich niedotrzymania i kontroli ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może bowiem dojść nawet do dyscyplinarnego zwolnienia takiego „chorego”.
W razie wyrażenia przez lekarza zgody na skrócenie zwolnienia lekarskiego pracodawca jest zobowiązany do wypłacenia odpowiedniego wynagrodzenia za dni, które przepracował pracownik po powrocie do firmy. Podobnie dzieje się z zasiłkiem chorobowym – Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca go tylko za dni, w których chory przebywał na zwolnieniu lekarskim.
Co w sytuacji, gdy pracownik pozostaje na zwolnieniu przez długi czas?
Ważną kwestią, o której musi pamiętać zarówno chory, jak i jego pracodawca, jest pozostawanie pracownika na zwolnieniu lekarskim przekraczającym 30 dni. W momencie powrotu do pracy musi bowiem skonsultować ten fakt z lekarzem medycyny pracy i poddać się badaniom lekarskim, które poświadczą o jego zdolności do wypełniania obowiązków na obecnym stanowisku. Takie badanie jest niezbędne, a pracodawca nie może dopuścić, by pracownik wykonywał swoją pracę przed ich wykonaniem. Badania kontrolne należy wykonać bowiem przed powrotem do pracy i po zakończeniu zwolnienia lekarskiego. Odbywają się zwykle w czasie godzin pracy.
Czy ZUS jest uprawniony do skrócenia zwolnienia lekarskiego?
Jak wiadomo z poprzedniej części artykułu, jedyną osobą uprawnioną do skrócenia zwolnienia lekarskiego jest specjalista, który ma możliwość jego wystawienia. W związku z tym zakład ubezpieczeń społecznych nie może go cofnąć ani anulować. Jeden uprawnieniem ze strony ZUS-u jest kontrola pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim. Na jej podstawie, jeśli kontroler doszukałby się nieścisłości w przebywaniu pracownika na L4, ponieważ na przykład nie byłoby go wtedy w miejscu deklarowanego pobytu bądź świadczyłby w tym czasie inną pracę zarobkową, może w takiej sytuacji wydać decyzję o braku prawa do zasiłku chorobowego. Raport wypisany przez kontrolera może się także przysłużyć do dyscyplinarnego zwolnienia takiego pracownika z firmy, w której pracuje.
Zwolnienie pracownika na L4 – czy jest to możliwe?
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy nie można zwolnić pracownika pozostającego na L4 online Gdynia bądź tym wystawionym w gabinecie lekarskim, chyba że nastąpią w związku z tym przesłanki, które to umożliwią. Zwykle jednak chory na nim pozostający objęty jest tzw. okresem ochronnym i dopiero po upływie tego czasu pracodawca może zerwać umowę z pracownikiem.
Kiedy zatem możliwe jest zwolnienie pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim? Jest kilka możliwości, wśród których wyróżnić można między innymi sytuację, gdy pracownik nie był obecny w pracy dłużej niż trzy miesiące, i tym samym nie był zatrudniony w firmie więcej niż co najmniej od sześciu miesięcy. Podstawą wypowiedzenia jest również wypłacenie przez pracownika pełnego zasiłku chorobowego oraz pobieranie przez co najmniej cztery miesiące tzw. świadczenia rehabilitacyjnego. Oznacza to tym samym, że zwolnienie pracownika jest możliwe, ale może do tego dojść dopiero po 9 miesiącach choroby, chyba że ma gruźlicę — w takim przypadku okres jedynie się wydłuża i wypowiedzenie umowy możliwe jest dopiero po roku.
Pracownika można zwolnić bez zachowania okresu wypowiedzenia, ale tylko w przypadku rażącego przewinienia z jego strony. Jeśli naruszy on jakiekolwiek prawa wynikające z Kodeksu pracy lub zasady obowiązujące w firmie, a tym samym z pomocą L4 próbuje uchylić się od odpowiedzialności, może to stać się podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego takiego pracownika.
Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!