Epidemia koronawirusa przyniosła ze sobą wiele zmian, które swoim zasięgiem objęły prawie każdy obszar życia. Pracownicy i pracodawcy również ich wielokrotnie doświadczyli. Jakie zasady dotyczące zakażenia koronawirusem nadal obowiązują? Czy musisz udać się na kwarantannę, jeżeli jesteś chory? Jakie świadczenia Ci przysługują? L4 Covid – przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.
Covid – L4, kwarantanna, izolacja?
Jeszcze do niedawna przy potwierdzonym zakażeniu koronawirusem chory musiał udać się na przymusową izolację nakładaną obligatoryjnie przez służby sanitarne, a członkowie jego rodziny, z którymi mieszka, poddawani zostawali kwarantannie. Od 28 marca 2022r. sytuacja ta uległa znaczącej zmianie. Obecnie przy zakażeniu SARS-Cov-2 przepisy dotyczące obowiązkowej kwarantanny i izolacji przestały obowiązywać. Jeżeli będzie istniało podejrzenie o zakażeniu, a test okaże się pozytywny, nie zostanie nałożona na Ciebie obowiązkowa izolacja. Owszem, jest ona zalecana, jednak nie obligatoryjna. To znaczy, że jedynie od Ciebie będzie zależało to, czy w trosce o osoby, z którymi masz styczność na co dzień, postanowisz pozostać w domu i nie narażać nikogo na zakażenie, podobnie jak w przypadku innych chorób zakaźnych. Nikt jednak nie będzie mógł wymagać od Ciebie samoizolacji i kontrolować, czy faktycznie pozostajesz w swoim miejscu zamieszkania.
Po otrzymaniu pozytywnego testu w kierunku koronawirusa, lekarz będzie mógł wystawić Ci zwolnienie lekarskie. Jeśli jesteś osobą pracującą, na jego podstawie będziesz mógł ubiegać się o odpowiednie świadczenie z tego tytułu – wynagrodzenie chorobowe. L4 Covid wystawiane jest minimum na 7 dni, jednak jego długość uzależniona jest od następujących czynników:
- Ogólnego stanu zdrowia osoby zakażonej,
- Występowania czynników, które mogą przyczynić się do ciężkiego przebiegu choroby, jak np. brak szczepienia, choroby współistniejące czy wiek pacjenta,
- Wysokiego ryzyka wystąpienia powikłań po zakażeniu Covid-19.
Testy na Covid-19: co, jak i gdzie?
Wraz z zasadami dotyczącymi kwarantanny i izolacji, zmianie uległy dotychczasowe ustalenia związane z testami na SARS-Cov-2. Co się zmieniło?
- Obecnie na test PCR w kierunku koronawirusa może skierować Cię tylko lekarz. Nie możesz już samodzielnie wypełnić i wysłać zgłoszenia online ani poprzez rozmowę z konsultantem Domowej Opieki Medycznej.
- Testy PCR stosowane są jedynie w przypadku występowania objawów wyraźnie wskazujących na możliwość zakażenia Covid-19. Może zdarzyć się, że lekarz skieruje Cię na taki test przed przyjęciem do szpitala, ale tylko wtedy, gdy uzna to za konieczne. W reszcie przypadków wykonywane będą szybkie testy antygenowe, które dają wynik już po kilku lub kilkunastu minutach.
- Placówki medyczne nie mają prawa oczekiwać od Ciebie negatywnego testu na koronawirusa – dotyczy to między innymi przyjęć do szpitala czy wyjazdów do sanatorium.
- Testy nadal pozostaną bezpłatne dla pacjentów.
L4 Covid – informacje w pigułce
- Kto wystawia?
Zwolnienie lekarskie w przypadku zakażenia koronawirusem wystawi Ci lekarz rodzinny po wykonaniu odpowiedniego testu.
- Na jak długo?
Lekarz powinien wystawić Ci zwolnienie aż do momentu ustąpienia objawów choroby (zalecany jest minimalny okres 7 dni). Długość Twojego zwolnienia może być też uzależniona od czynników, o których wspominaliśmy wcześniej.
- Ile jest płatne?
L4 Covid płatne jest standardowo 80% wynagrodzenia pracownika.
- Komu przysługuje zasiłek?
Zasiłek chorobowy może otrzymać każdy pracownik oraz zleceniobiorca (jeżeli odprowadza dobrowolne składki na ubezpieczenie zdrowotne), u którego stwierdzono zakażenie Covid-19 i który otrzymał zwolnienie lekarskie.
- Co w przypadku zarażenia dziecka koronawirusem?
Obecnie ze względu na brak konieczności odbywania kwarantanny i przymusowej izolacji w przypadku choroby dziecka możesz jedynie skorzystać z zasiłku opiekuńczego na zasadach ogólnych. Ze wspomnianego świadczenia rodzic może skorzystać w kilku przypadkach:
- Opieki nad dzieckiem poniżej ósmego roku życia, które może być nosicielem choroby zakaźnej lub w przypadku zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko, czy też choroby jego opiekuna.
- Opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym do osiemnastego roku życia
- Chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny niebędącym dzieckiem.
W roku 2022 liczba możliwych dni opieki wynosi 60 dni.
- Czy na L4 Covid można pracować zdalnie?
Obecnie ustalenia dotyczące pracy zdalnej nie zostały na stałe wpisane do kodeksu pracy. Regulują ją jedynie tymczasowa ustawa, która obowiązywała w okresie ogłoszonej epidemii. Stan ten jednak został zniesiony wraz z dniem 16. maja 2022r., stąd jej regulacje nie obowiązują. Musisz jednak pamiętać, że otrzymując zwolnienie lekarskie i pobierając z jego tytułu świadczenie chorobowe, nie możesz świadczyć pracy nawet zdalnie. Jeżeli jednak czujesz się wystarczająco dobrze, a objawy choroby nie uniemożliwiają Ci codziennego funkcjonowania i pomimo samoizolacji chcesz pracować zdalnie – ustal to ze swoim pracodawcą. W tym przypadku jednak nie możesz ubiegać się o zasiłek chorobowy.
Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!