[product_page id="119"]

Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS

Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS

Czym tak naprawdę są kontrole L4 w domu, w jakich godzinach i jak przebiegają to często pojawiające się pytania w głowach osób przebywających na zwolnieniu lekarskim. Ze strony pracodawcy bądź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można się ich spodziewać zazwyczaj w godzinach pracy. Nie ma jednak jasno określonych pór dnia, w ciągu których muszą się one odbywać. W jakich godzinach nie warto zatem na nią czekać? Jeśli chodzi o ZUS, nie powinno się ich spodziewać szczególnie wieczorami i nocną porą. Pracodawca może je jednak przeprowadzać zgodnie z uznaniem i bez ustalania z góry terminów, w jakich będzie kontrolował pracowników. Nie ograniczają go aż tak bardzo tradycyjne godziny pracy urzędu.

Z wizyty u chorego przebywającego na L4 prowadzona jest dokumentacja. Na jej podstawie kontroler określa czy zwolnienie lekarskie jest przestrzegane zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Dostrzeżenie nieścisłości może być związane z poważnymi konsekwencjami dla pracownika.

W jakich dniach ZUS może kontrolować L4 w domach pracowników na nim przebywających?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma możliwość kontrolowania pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim niezależnie od dnia czy pory. Nie da się zatem przewidzieć pory kontroli L4 w domu, w jakich godzinach ona nastąpi jest zależne od woli urzędu. Nie ma zatem przeciwwskazań do sprawdzania obecności takich osób miejscu pobytu w trakcie weekendu, jednak jest to mało prawdopodobne ze względu na to, że w tych dniach urzędnicy zwyczajnie nie pracują. Najlepiej więc spodziewać się kontroli ze strony osoby do tego wyznaczonej w trakcie dni roboczych, czyli od poniedziałku do piątku. Jeśli jednak w przypadku danego pracownika zostanie podjęta decyzja o kontroli w sobotę bądź niedzielę, przepisy tego nie zabraniają.

Czy możliwa jest kontrola zwolnienia lekarskiego przez pracodawcę?

Kontrola zwolnienia lekarskiego przez pracodawcę możliwa jest w zasadzie od pierwszego dnia jego trwania w przypadku, w którym może on mieć podejrzenia do niewłaściwego powodu jego wzięcia przez pracownika. Zazwyczaj jest jednak prowadzony przez pracodawcę przez pierwsze 33 dni jego trwania, ponieważ w późniejszym czasie kontrolami zajmuje się zazwyczaj Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W odróżnieniu od ZUS-u, który raczej nie przeprowadza kontroli w weekendy, w przypadku pracodawcy taka wizyta w domu osoby na L4 jest dużo bardziej prawdopodobna. Sprawdzanie zwolnień lekarskich dotyczy zwykle osób, które otrzymują zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne oraz którym zostaje wypłacone wynagrodzenie za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim.

W przypadku gdy pracodawca wysyła do kontroli osoby przebywającej na L4 innego pracownika, musi on posiadać pisemne upoważnienie, którym powinien wylegitymować się w przypadku zastania chorego w jego domu. Kontroler taki nie może jednak wymagać udostępnienia dokumentacji medycznej czy informacji o stanie zdrowia, ponieważ treści te podlegają ochronie danych osobowych.

Kogo najczęściej kontroluje Zakład Ubezpieczeń Społecznych?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeznacza tego typu kontrole szczególnie dla pracowników, którzy regularnie korzystają z kilkudniowych zwolnień lekarskich, zdobywają je od różnych specjalistów, pobierają kolejne świadczenia chorobowe lub w czasie L4 udowodniono im, że symulowali niezdolność do pracy, a de facto wykorzystywali je do innych celów niż rekonwalescencja i jednocześnie korzystali z zasiłku chorobowego. Nic dziwnego zatem, że częstym wyszukiwaniem w przeglądarkach jest fraza „kontrola L4 w domu, w jakich godzinach?”. Warto się bowiem do niej przygotować, by nie narazić się na dodatkowe problemy ze strony ZUS-u i pracodawcy.

Co w sytuacji, gdy ZUS nie zastanie nas w domu podczas kontroli i co w takiej sytuacji grozi pracownikowi?

Jeżeli inspektor nie zastanie chorego pracownika w miejscu pobytu oznaczonym na zwolnieniu lekarskim w okresie kontroli, napisze w tym celu stosowne oświadczenie wraz z prośbą o wyjaśnienie. Nawet po złożeniu wyjaśnień, chory jest zobowiązany spodziewać się kolejnego przedstawiciela ZUS. Nieobecność zostanie usprawiedliwiona jedynie w przypadku, gdyby na przykład był w tym czasie u lekarza lub w aptece, a więc wyjechał w konkretnym uzasadnionym celu. Konieczne jest jednak udowodnienie tego faktu. Nieusprawiedliwienie nieobecności będzie związane bowiem z poważnymi konsekwencjami.

Co stanie się w sytuacji, gdy podczas kontroli L4 w domu zostaną wykazane nadużycia ze strony chorego?

W sytuacji, kiedy pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kontrolujący osobę przebywającą na zwolnieniu lekarskim uzna, że nie przestrzega ona zaleceń lekarskich bądź wykorzystuje je niezgodnie z przeznaczeniem, na prawo spisać stosowny protokół, na podstawie którego straci on prawo do pobierania zasiłku chorobowego za cały okres przebywania na tym zwolnieniu. Takie pismo trafia także do pracodawcy, który może podjąć decyzję o zwolnieniu dyscyplinarnym takiego pracownika, choć nie jest to dla niego obligatoryjne. 

Warto zatem mieć świadomość na temat kontroli L4 w domu, w jakich godzinach i jak przebiegają. Może to uchronić pracowników na zwolnieniu lekarskim od wielu nieprzyjemnych konsekwencji.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również