[product_page id="119"]

Jak działa L4

Jak działa L4

Jak działa L4? – wiedza o tym jest niezbędna, kiedy nawiązujemy stosunek pracy. L4, znane również jako zwolnienie lekarskie, to jedyny dokument medyczny, który pozwala pracownikom na wykorzystanie płatnego urlopu ze względu na niezdolność do wykonywania swoich obowiązków spowodowaną chorobą. W związku z tym, większość ludzi w pewnym momencie swojej drogi zawodowej, będzie zmuszona z niego skorzystać. Prawo do urlopu chorobowego, zgodnie z Kodeksem Pracy, jest wyrazem poszanowania godności i dóbr osobistych pracownika, dlatego zarówno pracownik, jak i pracodawca powinni mieć odpowiednią wiedzę. W tym artykule rozjaśniamy temat L4 i przedstawiamy najistotniejsze informacje o jego działaniu.

Jak działa L4 i jakie prawa i obowiązki tworzy dla pracownika?

Jak działa L4? Aby odpowiedzieć na to pytanie, najlepiej jest opisać warunki jakie muszą być spełnione  – musi ono być wystawione przez lekarza, który stwierdza u pacjenta niezdolność do bezpiecznego i prawidłowego wykonywania pracy z powodu choroby lub potrzebę opieki nad chorą bliską osobą. Na płatne zwolnienie może sobie pozwolić wyłącznie pracownik, który opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe. Okres korzystania z owego zwolnienia jest różny w zależności od choroby, która dotknęła pracownika. Co do zasady, nie może on przekraczać 182 dni. Wyjątkami są niedyspozycje do pracy spowodowane ciążą lub gruźlicą – wtedy zwolnienie może trwać do 270 dni. Lekarz może wystawić zwolnienie za maksymalnie 3 dni przed badaniem – kiedy stwierdzi, że pacjent był w owym czasie niezdolny do wykonywania swoich obowiązków zawodowych.

Obowiązki pracowników, którzy korzystają z L4

Pracownik korzystający z L4 ma obowiązek stosowania się do zaleceń lekarza oraz powstrzymywania się od czynności, które mogłyby pogorszyć jego stan zdrowia. Obejmuje to także niepodejmowanie się innej pracy zarobkowej. Naruszenia tych obowiązków mogą stanowić podstawę do utraty prawa do wypłacania świadczenia za okres niezdolności lub rozwiązania stosunku pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub pracodawca, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób, mogą przeprowadzić kontrole prawidłowości zwolnienia lekarskiego lub prawidłowości wykorzystania zwolnienia przez pracowników. Należy zatem mieć to uwadze, kiedy udajemy się na niezbędne zwolnienie z wykonywania obowiązków służbowych.

Prawa pracowników przebywających na L4

Pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia. Można je pobierać łącznie przez 33 dni w roku lub 14 dni, jeśli pracownik ma więcej niż 50 lat. Jest ono finansowane przez pracodawcę. Gdyby ten okres się wydłużył, pracownik ma prawo do korzystania z zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS. Wysokość owych wynagrodzeń jest zależna od powodu absencji zatrudnionego – jeśli przyczyną jest choroba lub odosobnienie związane z chorobą zakaźną, pracownikowi przysługuje 80% wynagrodzenia za cały okres podany w L4. 100% wynagrodzenia otrzyma natomiast ten pracownik, którego niezdolność do pracy wynika z wypadku w drodze do lub z pracy albo z konieczności poddania się badaniom związanym ze statusem dawcy tkanek, komórek i narządów. Pracownikowi przebywającemu na L4 przysługuje również ochrona przed zwolnieniem z pracy w czasie jego trwania.

Jak działa L4 elektroniczne?

Pytanie, jak działa L4 elektroniczne, w skrócie e-ZLA, zapewne zadali sobie ludzie w 2018 roku, kiedy ich forma została uznana jako obowiązkowa. Cały proces polega na tym, że lekarz przekazuje elektroniczne zwolnienie, które jest podpisane (z wykorzystaniem certyfikatu z ZUS, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego) do ZUS, a ten z kolei przesyła je na profil pracodawcy na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Pracodawca natychmiastowo otrzyma informację o zwolnieniu wystawionym pracownikowi. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pracodawca nie posiada profilu na PUE – wtedy lekarz drukuje pacjentowi e-ZAL, a ten z kolei ma obowiązek dostarczenia go w ciągu 7 dni do pracodawcy. Lekarze mają możliwość wystawienia e-ZLA również podczas e-wizyty – podczas kontaktu z lekarzem przez rozmowę telefoniczną lub online.

Plusy L4 wystawianych online

W dobie pandemii ważne jest ograniczenie styczności osobistej z drugim człowiekiem. Sprzyjają temu elektroniczne zwolnienia lekarskie, które nie wymagają kontaktu ani z lekarzem, ani z pracodawcą. Wystawienie e-ZLA trwa znacznie krócej niż wystawienie tradycyjnego zwolnienia. Dzięki nim pracodawca szybko otrzymuje informację o absencji pracownika i ma więcej czasu na znalezienie zastępcy. Informacje te trafiają również do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i są przydatne w zakresie analizowania przyczyn i kosztów nieobecności zatrudnionych oraz prowadzenia polityki zdrowotnej. Korzyści obejmują również pracownika – elektroniczne L4 nie ma możliwości zagubienia się tak jak to papierowe, a w związku z tym, że nie trzeba go dostarczać osobiście, ma on mniej obowiązków i może skupić się na odpoczynku i leczeniu, aby szybciej wrócić do zdrowia. Jeżeli zatem interesuje Was elektroniczne L4- możecie je uzyskać w 5 minut w naszej dedykowanej platformie!

Zobacz również