Podczas pandemii koronawirusa wielu ludzi, w tym pracowników, musiało udać się na izolację lub kwarantannę, co mogło zasadniczo wpłynąć nie tylko na ich życie prywatne, ale i zawodowe. Są to oczywiście dwa odmienne terminy. Kiedy mówimy o izolacji, chodzi o odosobnienie osoby chorej od zdrowego społeczeństwa, najczęściej zamykając ją w warunkach domowych. Aby otrzymać decyzję z sanepidu o konieczności odbycia izolacji, pacjent musiał otrzymać pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.
Czas izolacji zależny jest od przebiegu zakażenia i samopoczucia pacjenta, dlatego może wahać się od 10 dni w przypadku przebiegu bezobjawowego, do nawet 20 dni, jeśli osoba na izolacji ma słabą odporność, np. z powodu choroby przewlekłej. W tym konieczne jest, by ostatnie 3 dni były bezobjawowe.
W kwestii izolacji i kwarantanny mogą pojawiać się pytania dotyczące tego, jak powinien zachowywać się pracownik. Czy na izolacji wypłacane są świadczenia? Czy automatycznie wypisywane jest zwolnienie lekarskie? Czy pracownik może kontynuować obowiązki zawodowe, przebywając na izolacji? Jak wygląda zależność między izolacją a L4?
Izolacja a L4. Czy konieczność izolacji wiąże się z rozpoczęciem zwolnienia lekarskiego?
Choć pracownikowi wypłacane są świadczenia z tytułu tymczasowej niezdolności do pracy, samo skierowanie na izolację nie oznacza wypisania zwolnienia lekarskiego. Informację o izolacji pacjent znajdzie na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Wprowadzenie danych do systemu oznacza, że dostęp do nich otrzymują też Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pracodawca musi złożyć do ZUS-u wniosek o wypłacanie świadczeń dla pracownika objętego izolacją domową.
Stan pacjenta na izolacji domowej często wiąże się ze znacznym pogorszeniem zdrowia i niezdolnością do wykonywania podstawowych czynności. Z tego względu w opiece nad chorym mogą pomóc członkowie rodziny. Domownicy chorego zostają objęci kwarantanną, za którą również przysługują im świadczenia, jeżeli o takie wystąpią.
Zwolnienie lekarskie na izolacji domowej
Jak zostało już powiedziane, sam status obejmujący pracownika izolacją czy kwarantanną nie rozpoczyna od razu zwolnienia lekarskiego. Spowodowane jest to faktem, że jeżeli chory czuje się na siłach, ponieważ przechodzi ten czas bezobjawowo, ma prawo kontynuować pracę z domu, a należy przypomnieć, że podczas zwolnienia chorobowego odbywanie pracy zarobkowej jest niemożliwe. Obejmowanie pracowników zwolnieniem lekarskim z powodu izolacji odcinałoby im możliwość kontynuacji wykonywania obowiązków zawodowych, a więc i szansy na 100% wynagrodzenie.
Pracownik może wystąpić o zwolnienie lekarskie, jeżeli jego stan zdrowia znacznie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że pracodawca sam może nakazać pracownikowi, by kontynuował pracę zdalną mimo izolacji. Choć nie może go do tego zmusić, pracownik mógłby chcieć zabezpieczyć się zwolnieniem lekarskim, jeżeli naprawdę nie czuje się na siłach do wykonywania obowiązków zawodowych.
Czy w tym okresie można pracować? Izolacja a L4
Pracownik może zastanawiać się, czy odbywając kwarantannę lub przebywając na izolacji domowej ma prawo kontynuować wykonywanie obowiązków zawodowych. Jest to możliwe pod pewnymi warunkami. Po pierwsze i najważniejsze, charakter pracy danej osoby musi zezwalać na możliwość pracy zdalnej. Z tego względu wiele osób pracujących z komputerem, np. konsultantów bankowych, decydowało się na kontynuację pracy w formie zdalnej.
Pracownik nie może wykonywać obowiązków zawodowych, jeżeli znajduje się jednocześnie na zwolnieniu lekarskim. Nie może bowiem otrzymywać jednocześnie świadczeń z tytułu zwolnienia chorobowego, jak i pełnego wynagrodzenia za wykonywaną pracę. Jeżeli zostanie mu udowodnione złamanie tej zasady, może utracić przyznane świadczenia. Pracownik pod żadnym pozorem nie może też wykonywać pracy w innym miejscu, a konsekwencje takiego działania mogą oznaczać nawet zwolnienie dyscyplinarne po powrocie ze zwolnienia lekarskiego.
Jakie świadczenia wypłacane są pracownikowi na izolacji domowej?
Pracownik na izolacji ma prawo do świadczeń z tytułu choroby, jeżeli stan jego zdrowia bądź sam charakter pracy uniemożliwiają kontynuowanie wykonywania obowiązków zawodowych z domu. Z początku przyznawane jest wynagrodzenie chorobowe wypłacane w wysokości 80% podstawy wymiaru. Świadczenie to przysługuje przez pierwsze 33 dni lub 2 tygodnie, co zależy od wieku pracownika.
Po tym rozpoczyna się okres zasiłkowy, podczas którego ZUS wypłaca zasiłek chorobowy, również w kwocie 80% średniego wynagrodzenia pracownika. Należy pamiętać, że ilość dni, przez jakie można otrzymywać dane świadczenie, wynosi maksymalnie 182 dni w ciągu roku tudzież 270 dni w przypadku np. ciężarnych. Nowy okres zasiłkowy rozpoczyna dopiero przerwa między jednym zwolnieniem lekarskim a drugim, trwająca co najmniej 60 dni.
Niektórzy pracownicy mają prawo do 100% kwoty świadczeń z tytułu choroby. Są to m.in. kobiety ciężarne lub pracownicy kandydujący na dawców komórek czy narządów, którzy poddają się w tym celu niezbędnym badaniom i zabiegom operacyjnym.
Jeżeli pracownik wyczerpał limit dni przypadających na zasiłek chorobowy, może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne w wysokości 90% (przez pierwsze 3 miesiące) lub 75% (od 4 miesiąca) podstawy wymiaru. Trwa ono kolejny rok i przyznawane jest osobom, które mimo wyczerpania limitu okresu zasiłkowego nadal nie wróciły do pełni sił, ale dalsze leczenie może im to umożliwić.
Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!