E-zwolnienie L4 Online

99.00 

NAWET W 5 MINUT -25% NA KOLEJNE ZAMÓWIENIE
DOSTĘPNI 24H/7 DNI BEZ REJESTRACJI

Uzyskane e-zwolnienie L4 (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i do ZUS-u. Lekarz zadzwoni do Ciebie. Placówka Medyczna.

Dane pacjenta do L4

Ubezpieczenie OC dla Naszych pacjentów | Pełna Dyskrecja
Kategoria:

Zwolnienie lekarskie po zabiegu łyżeczkowania

Zwolnienie lekarskie po zabiegu łyżeczkowania

Abrazja macicy, czyli inaczej łyżeczkowanie jest często wykonywanym u kobiet zabiegiem ginekologicznym. Stanowi procedurę terapeutyczną i diagnostyczną, szczególnie przydatną w przypadku chorób narządu rodnego. Na jak długo L4 po łyżeczkowaniu jest możliwe do uzyskania i czy w ogóle należy się kobiecie, której je wykonano? Jak najbardziej, jest to bowiem zazwyczaj związane z bólem i osłabieniem, dlatego ważne, by pacjentka doszła do siebie. Jeśli zabieg jest wykonany z powodu poronienia, takie zwolnienie często konieczne jest nie tyle na zagojenie się fizycznych ran, ile na poprawę psychicznego samopoczucia kobiety.

Jak długo L4 po łyżeczkowaniu?

Abrazja macicy wiąże się ze zwolnieniem lekarskim, jednak nie ma odgórnie narzuconego czasu na to, jak długo L4 po łyżeczkowaniu powinno trwać. Zazwyczaj wystawia się jednak 2 tygodnie zwolnienia. Czas ten dobierany jest jednak indywidualnie do pacjentki, szczególnie ze względu na to, że wykonany może być z różnych powodów. Fizyczna regeneracja organizmu po przeprowadzeniu łyżeczkowania macicy trwa bowiem około tygodnia, a lekarze zalecają pozostanie w domu przez przynajmniej 2 dni po operacji. Co najmniej na ten czas stosowne zwolnienie lekarskie powinno być zatem wystawione, a w razie potrzeby, gdy specjalista uzna go za niewystarczający, powinno być przedłużone.

Zabieg łyżeczkowania – jak wygląda?

Zabieg łyżeczkowania macicy wykonuje się w celu wyskrobania części bądź całości materiału znajdującego się w jej wnętrzu. Jest to zabieg stosunkowo prosty, wykonywany przy znieczuleniu miejscowym oraz w momencie działania leków rozluźniających. Zazwyczaj trwa on niespełna kilkanaście minut. Podczas operacji lekarz wprowadza do macicy pacjentki specjalny wziernik, a potem z pomocą łyżki chirurgicznej usuwa z niej zalegające tkanki czy pobiera materiał do badań. W tym samym dniu, w którym przeprowadzana jest abrazja, kobieta wypisywana jest ze szpitala i wypuszczana do domu. W związku z tym zwolnienie lekarskie nie trwa zbyt długo.

W jakich wypadkach jest zlecany zabieg abrazji?

Zabieg łyżeczkowania macicy wykonuje się zwykle w następstwie zaobserwowania plamienia między cyklami miesiączki, polipów macicy czy pobierania wycinków do badania histopatologicznego w przypadku kobiet narażonych na nowotwór dróg rodnych. Przeprowadza się także u kobiet, które poroniły czy po porodzie w celu usunięcia pozostałości łożyska.

Jest to także zabieg zlecany u kobiet przechodzących obecnie okres menopauzy. Łyżeczkowanie macicy może także pozwolić ustalić przyczyny niepłodności i ocenić, w jakim stanie znajduje się macica pacjentki.

Jak postępować po wykonaniu zabiegu? – zalecenia lekarskie po łyżeczkowaniu macicy

Ważne jest by po zabiegach ginekologicznych, takich jak łyżeczkowanie macicy przygotować się na to, że przez pewien czas po zabiegu będzie występować niewielkie plamienie krwistą wydzieliną. Po takim zabiegu jest to całkowicie normalne, podobnie jak ból brzucha.

Jeśli chodzi o odpowiednią pielęgnację, jedynym co należy zrobić, jest przemywanie okolic sromu 2-3 razy dziennie wodą z mydłem, a w przypadku, gdy konieczne było założenie szwów trzeba pamiętać o ich zdjęciu około po tygodniu po zabiegu.

Ból brzucha towarzyszący kobiecie kilka dni po łyżeczkowaniu macicy jest niezbyt wielki, dlatego zwykle nie ma konieczności stosowania leków przeciwbólowych. Jeśli jednak występuje taka potrzeba, wystarczą te dostępne w aptekach bez recepty typu paracetamol albo ibuprofen. Zazwyczaj nie ma także konieczności stosowania leków przeciwkrzepliwych czy antybiotyków. Jeśli jednak pacjentka odczuwa zbyt duży ból brzucha, nawet pomimo stosowania tabletek, powinna skontaktować się z lekarzem i skonsultować z nim ten fakt.

Do zaleceń po przeprowadzeniu zabiegu łyżeczkowania macicy należy także ograniczenie prowadzenia samochodu. Jest to spowodowane lekami znieczulającymi zastosowanymi podczas operacji. Ich działanie trwa jednak przez niedługi czas po abrazji, dlatego nie ma przeciwwskazań, by już następnego dnia pacjentka wykonywała wszelkie codzienne czynności. Zaleca się także powstrzymanie przed stosunkiem płciowym co najmniej przez tydzień po zabiegu.

Należy także pamiętać, że mniej więcej tydzień po zabiegu pojawia się wydzielina skrzepu z pochwy, dlatego kobieta po abrazji nie powinna niepokoić się, o ile nie występuje w związku z tym zbyt obfite krwawienie.

Jakie są możliwe powikłania po wykonaniu zabiegu łyżeczkowania?

Zabieg łyżeczkowania może prowadzić głównie do różnych uszkodzeń macicy, w tym szansy przebicia jej ściany, a także wszelakich krwawień z jej jamy oraz zakażeń i zrostów w jej obrębie. Ryzyko wystąpienia takiej sytuacji jest jednak niewielkie.

Powrót do pracy po L4

pacjentki po zabiegu łyżeczkowania macicy w większości przypadków są w stanie wrócić do pracy i codziennych obowiązków już na drugi dzień po jego wykonaniu. Zazwyczaj zwolnienie lekarskie jest jednak przepisywane na czas nieco dłuższy i zależy od charakteru pracy i stanu danej pacjentki. Decyzja o tym, jak długo L4 po łyżeczkowaniu powinno trwać, powinna być zatem podjęta przez przyjmującego i wykonującego zabieg ginekologa.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również