L4 ile dni wstecz można otrzymać to zagadnienie, które nadal niesie wiele wątpliwości i pytań. Każdy ubezpieczony pracownik powinien znać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego tematu. Dzięki takiej wiedzy będzie mógł w pełni korzystać z należnych mu praw i odpowiednio respektować obowiązujące zasady i obowiązki. Ponadto, w niespodziewanych sytuacjach losowych będzie wiedział jak się zachować i co zrobić, by uzyskać takie zwolnienie. W dzisiejszym artykule przedstawiamy jak i na ile dni wstecz można otrzymać zwolnienie lekarskie, a także odpowiadamy czy podczas trwania takiego zwolnienia pracownik ma prawo do świadczeń chorobowych.
L4 ile dni wstecz można otrzymać?
L4 ile dni wstecz to pytanie często wyszukiwane w Internecie. Wszyscy ubezpieczeni pracownicy powinni znać na nie odpowiedź. Wiedza ta może przydać się w wielu sytuacjach. Może zdarzyć się tak, że pracownik poczuje się źle i postanowi kilka dni zostać w domu, jednak dolegliwość okaże się na tyle silna, że chory będzie wymagał dłuższego leczenia. Pracownik może również na tyle ciężko przechodzić chorobę, że nie będzie w stanie natychmiast udać się na wizytę lekarską. W takich przypadkach prawo dopuszcza wystawianie zwolnień wstecznych, jednak ich data nie może przekraczać trzech dni. Zwolnienie na dłuższy okres może wystawić jedynie lekarz psychiatra. Aby uzyskać takie zwolnienie, chory pracownik musi udać się do lekarza i poddać się odpowiednim badaniom, które potwierdzą, że był on faktycznie niezdolny do pracy we wskazanym terminie. Osoby, które nie chcą wychodzić z domu, mogą odwiedzić jedną ze stron internetowych oferujących generowanie zwolnień. Po wypełnieniu formularza nastąpi przekierowanie do płatności. Po zaksięgowaniu wpłaty, L4 zostanie wystawione i automatycznie przesłane do chorego, którego dotyczy.
Jak uzyskać takie zwolnienie?
W celu uzyskania zwolnienia wstecznego należy postępować tak samo jak w przypadku zwykłego zwolnienia lekarskiego. Tradycyjnym sposobem na uzyskanie tego zaświadczenia jest odwiedzenie gabinetu lekarskiego i poddanie się badaniu. Po przeanalizowaniu wyników, lekarz zadecyduje czy urlop chorobowy jest zasadny. Chorzy pracownicy mogą skorzystać również z konsultacji telefonicznej lub wideo-spotkania. W ich trakcie zostanie przeprowadzony konkretny wywiad, który pozwoli lekarzowi podjąć decyzję o urlopie chorobowym i dalszym leczeniu. Obecnie powstają jeszcze bardziej nowoczesne sposoby uzyskiwania zwolnień lekarskich. Można zaobserwować, że pojawia się coraz więcej stron internetowych, które oferują generowanie takich zaświadczeń. Są one łatwe w obsłudze, bardzo intuicyjne i pozwalają na szybkie uzyskanie zwolnienia. Po wybraniu jednej z nich, choremu ukaże się formularz dotyczący stanu zdrowia oraz zaobserwowanych dolegliwości. Po wypełnieniu ankiety, zostanie on przekierowany do następnego kroku, czyli płatności. Po zaksięgowaniu wpłaty, zwolnienie zostanie natychmiast wygenerowane i przesłane na konto pacjenta.
L4 ile dni wstecz można uzyskać i jakie w jego trakcie obowiązują świadczenia?
L4 ile dni wstecz to zagadnienie dotyczące nie tylko ilości dni na jakie może zostać wystawione. Wiele osób zastanawia się również nad tym, czy w trakcie tego okresu zostanie im wypłacone należne świadczenie pieniężne w postaci wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku. Okazuje się, że sprawa wygląda tak samo jak w przypadku standardowego zwolnienia lekarskiego. Zwykły pracownik ma możliwość wykorzystania 182 dni zwolnienia w ciągu roku, natomiast kobiety w ciąży oraz osoby chore na gruźlicę aż 270 dni. Niezależnie od długości trwania zwolnienia, w jego trakcie będzie wypłacane wynagrodzenie oraz zasiłek. Tak samo będzie w przypadku zwolnienia wstecznego. Oba świadczenia są wypłacane w wysokości 80% podstawy wynagrodzenia, które stanowi średnia pensji otrzymanych przez pracownika w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Wyższy zasiłek otrzymają kobiety w ciąży oraz osoby, które doznały uszczerbku na zdrowiu w drodze do lub z pracy. Takim osobom świadczenie będzie wypłacane w pełnym wymiarze wynagrodzenia, czyli 100%.
Czy można utracić świadczenia chorobowe?
W trakcie zwolnienia pracownik może spodziewać się do specjalnych kontroli. Uprawnionymi do ich przeprowadzania jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz pracodawca. Do sprawdzenia zasadności urlopu chorobowego może również zostać powołana specjalna komisja lekarska. Jeśli okaże się, że w trakcie trwania zwolnienia chory nie przestrzega zaleceń lekarskich lub jego stan umożliwia pracę, utraci on przysługujące mu świadczenia. Ponadto, pracownik będzie również zobowiązany do oddania otrzymanych wcześniej rat zasiłku wraz z doliczonymi odsetkami. Świadczenia pieniężne mogą zostać odebrane również w sytuacji, gdy okaże się, że chory pracownik w trakcie trwania zwolnienia podejmuje się pracy lub czynności prowadzących do zarobku.
Potrzebujesz zwolnienia lekarskiego „na już”? Nasza strona internetowa wygeneruje je dla Ciebie w mniej niż 5 minut!