[product_page id="119"]

Zwolnienie lekarskie powyżej 30 dni – najważniejsze przepisy

zwolnienie lekarskie powyżej 30 dni

Poważny uszczerbek na zdrowiu może oznaczać konieczność dłuższego zwolnienia. O jego długości zawsze decyduje lekarz na podstawie przeprowadzonych badań i wywiadu. O czym musi pamiętać pracownik, któremu wystawiono zwolnienie lekarskie powyżej 30 dni?

Zwolnienie lekarskie L4 to zaświadczenie wystawiane przez lekarza, który stwierdza niezdolność pracownika do wykonywania obowiązków służbowych. O jego długości decyduje wystawiający zwolnienie, a czas trwania zależy od przyczyny niezdolności do świadczenia pracy. Poważniejszy uszczerbek na zdrowiu może oznaczać dłuższe zwolnienie, nawet powyżej 30 dni.

Zwolnienie lekarskie powyżej 30 dni – konieczne badania kontrolne

Jeśli pracownik otrzymał zwolnienie w przychodni lub e-zwolnienie online, którego czas trwania przekroczył 30 dni, musi przejść badania kontrolne. Mają one potwierdzić odzyskanie zdolności do wykonywania pracy. Jest to tym bardziej ważne, że badania wstępne lub okresowe, które zostały wykonane przed zachorowaniem, straciły swoją ważność (na skutek długotrwałej choroby). Jeśli badanie kontrolne nie zostanie przeprowadzone, pracodawca nie może dopuścić pracownika do wykonywania obowiązków.

Kontrola wymaga uwzględnienia przyczyny długotrwałego zwolnienia, dlatego lekarz określa, jakie badania należy wykonać. Mogą one być takie same jak te przeprowadzane podczas kontroli okresowych lub obejmować szerszą diagnostykę. Aby możliwe było wykonanie badania kontrolnego, niezbędne jest skierowanie od pracodawcy.

Zwolnienie lekarskie powyżej 30 dni – co jeszcze musisz wiedzieć?

O długości zwolnienia zawsze decyduje lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badań. Przysługuje ono osobom opłacającym składki na ubezpieczenie chorobowe (obowiązkowe lub dobrowolne). Jeśli specjalista uzna, że pacjent potrzebuje dłuższego L4, może wystawić zwolnienie lekarskie powyżej 30 dni. Warto wiedzieć, że nie zawsze trzeba udać się do przychodni, aby otrzymać zaświadczenie o niezdolności do pracy. Alternatywą jest e-zwolnienie online, które można uzyskać podczas telekonsultacji. 

Osobom przebywającym na L4 wypłacany jest zasiłek w wysokości 80% podstawy wynagrodzenia. Przez pierwsze 33 dni zwolnienia w danym roku kalendarzowym wypłatą świadczenia zajmuje się pracodawca, natomiast po tym okresie obowiązek ten przejmuje ZUS. Okres L4 należy przeznaczyć na powrót do zdrowia. Każdy pracownik korzystający ze zwolnienia może zostać skontrolowany przez pracodawcę. Nieuzasadnione lub niewłaściwie wykorzystane zwolnienie lekarskie wiąże się z poważnymi konsekwencjami, np. utratą prawa do zasiłku, a nawet zwolnieniem dyscyplinarnym.

Zwolnienie lekarskie powyżej 30 dni otrzymają osoby, u których lekarz stwierdzi dłuższą niezdolność do pracy. Trzeba pamiętać, że po upływie okresu zwolnienia konieczne jest wykonanie badań dopuszczających do pracy. Bez orzeczenia lekarskiego pracownik nie może wrócić do wykonywania obowiązków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *