[product_page id="119"]

Zwolnienie na przełomie roku – nowe zasady od 2022 roku

zwolnienie lekarskie na przełomie roku

Zwolnienie lekarskie wystawiane jest na okres niezdolności do pracy spowodowanej chorobą własną oraz członka rodziny. Ubezpieczonemu przysługuje wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy. Jak rozliczane jest zwolnienie na przełomie roku?

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują nowe zasady naliczania zasiłku chorobowego. Osoby, które przedstawiły zwolnienie na przełomie roku 2021/2022, podlegały przepisom przejściowym. Wprowadzone zmiany mają ukrócić proceder nadużywania L4 i długotrwałego przebywania na zasiłku wypłacanym przez ZUS. Limit dni zasiłkowych będzie się odnawiał dopiero po upływie 60 dni. Co warto wiedzieć na ten temat?

Zwolnienie lekarskie a wypłata świadczenia

Choroba, uraz, operacja to sytuacje, które sprawiają, że pracownik jest czasowo niezdolny do wykonywania pracy. Lekarz wystawia mu L4 lub zwolnienie lekarskie online, które jest usprawiedliwieniem nieobecności. Ten sam specjalista określa, na jaki okres wystawić zwolnienie. W tym czasie chory powinien wrócić do zdrowia i móc na nowo podjąć się wykonywania obowiązków zawodowych. Osoby ubezpieczone w czasie niezdolności do pracy pobierają wynagrodzenie chorobowe wypłacane przez zakład pracy lub zasiłek chorobowy przyznawany przez ZUS.

Pierwsze 33 dni zwolnienia dla osób poniżej 50. roku życia lub 14 dni dla starszych pracowników to wypłata świadczenia w wysokości 80% średniego wynagrodzenia. Od 34 dnia zwolnienia chory będzie otrzymywał zasiłek wypłacany przez ZUS. Na czym polegają zmiany w obliczaniu zasiłku chorobowego? Do tej pory każda choroba liczona była w oddzielnych limitach (maksymalnie 182 dni zasiłku chorobowego). Obecnie do puli 182 dni wliczają się wszystkie przerwy pomiędzy zwolnieniami. Kolejne 182 dni będą dostępne po upływie 60-dniowej przerwy w pobieraniu zasiłku. Oznacza to, że wszystkie L4 oraz e-zwolnienia online, niezależnie od tego, jaki lekarz je wystawił i na jaką chorobę będą zliczane. Pracownik, który wykorzysta limit, musi odczekać 60 dni, aby nabyć prawo do kolejnego zasiłku chorobowego.

Zwolnienie lekarskie na przełomie roku – nowy sposób liczenia

Zmiany wprowadzone od 1 stycznia 2022 roku dotyczą również zwolnień lekarskich wystawionych na przełomie roku. Osoby korzystające z L4 online lub zwolnienia wystawionego przez lekarza w przychodni muszą pamiętać, że zasady stosowane są także wstecz, jeśli tylko okresy przerwy nie przekraczają 60 dni. Jeżeli pomiędzy okresami pobierania zasiłku upłynie ponad 60 dni, rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy. Zwolnienie na przełomie roku będzie rozliczane w zależności od sytuacji ubezpieczonego.  

Co, jeśli zasiłek nie przysługuje?

Korzystanie ze zwolnienia (zarówno zwolnienie lekarskie on-line, jak i poszpitalne czy wystawione przez specjalistę w przychodni) uprawnia do pobierania wynagrodzenia, a następnie zasiłku chorobowego. Co w sytuacji, gdy chory wykorzysta cały okres zasiłkowy (182 dni), nie upłynie 60 dni przerwy i ponownie zachoruje? W takiej sytuacji zasiłek z ZUS nie zostanie wypłacony. Ubezpieczony ma jednak możliwość starać się o świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego, a także o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Zmiana przepisów obejmująca również zwolnienia na przełomie roku ma ukrócić nieuczciwy proceder nadużywania L4 i wymuszania wypłaty świadczeń przez ZUS. Bardziej rygorystyczne przepisy nie obejmują jednak kobiet w ciąży. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *