Nieobecność studenta zwykle wiąże się z koniecznością odrobienia jej na dyżurze bądź w formie wybranej przez prowadzącego. Zazwyczaj jest ona spowodowana chorobą, która uniemożliwiła takiej osobie dojazd na uczelnię. Uczniowie uczelni wyższych nie przepadają za tą formą kontaktu z prowadzącym zajęcia, dlatego usilnie próbują nie doprowadzić do konieczności odrabiania zaległości. Rozwiązaniem jest posiadanie oświadczenia o niezdolności do uczestnictwa w zajęciach.
Co należy zrobić w takiej sytuacji, by zdobyć zwolnienie lekarskie dla studenta? Do wystawienia stosownego dokumentu muszą zaistnieć podstawy medyczne. To w gestii lekarza należy bowiem napisanie takiego oświadczenia o niezdolności do uczestnictwa w zajęciach na uczelni.
Zwolnienie lekarskie dla studenta – w jaki sposób można otrzymać druk?
W większości przypadku wystawienie zwolnienia lekarskiego dla studenta nie jest konieczne. Jeśli bowiem nie pracuje on na podstawie umowy o pracę, taki dokument elektroniczny nie jest mu potrzebny. Do usprawiedliwienia nieobecności na uczelni wystarczy bowiem zwykłe zaświadczenie lekarskie o niezdolności do uczestnictwa studenta w zajęciach w okresie, w którym był chory. Jeśli jednak student uzyska zaświadczenie lekarskie, ona także po świadczy o niezdolności do przybycia w tym dniu na uczelnię. Jeden i drugi dokument jest bowiem podpisany przez lekarza i podbity pieczątką danej placówki medycznej.
Czy zwolnienie od lekarza wystarczy, by posłużyć za dowód nieobecności na uczelni?
Zgodnie z zasadami panującymi na uczelniach w Polsce, student ma prawo do jednej nieusprawiedliwionej nieobecności podczas zajęć w trakcie semestru. Od tej zasady są oczywiście wyjątki, lecz na większości uniwersytetów i politechnik taka właśnie regulaminowa reguła panuje. Każda kolejna nieobecność studenta musi być zatem odrobiona w sposób, który wyznaczy prowadzący zajęcia. Czasem możliwe jest jednak uchronienie się od tego. By tego dokonać, należy taką nieobecność usprawiedliwić.
Najczęściej wykorzystywany w tym celu jest zatem dokument poświadczający, że student był wtedy chory. Takie zwolnienie przekazane w formie papierowej bądź wysłane elektronicznie np. na uczelnianego maila zwykle prowadzącemu zajęcia wystarczy.
Dla kogo należy się e-zwolnienie lekarskie? Kto może, a kto nie ma prawa do ubiegania się o L4?
Zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej należy się osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Przyznawana jest także tym, pracującym na podstawie innej umowy bądź prowadzącym własną działalność gospodarczą, jeśli ubezpieczają się oni sami, korzystając z dobrowolnego ubezpieczenia lekarskiego.
Aby skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, musi jednak upłynąć pewien czas. By mieć możliwość pobrania L4 w tym okresie, należy posiadać:
- Ubezpieczenie zdrowotne trwające nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni w przypadku osób pracujących, objętych obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Do tego czasu doliczyć należy też okresy poprzedniego ubezpieczenia, jeśli między nimi nie ma przerwy przekraczającej 30 dni.
- Ubezpieczenie zdrowotne trwające nieprzerwanie przez 90 dni w przypadku osób, które objęte są dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, czyli np. tych prowadzących własną działalność gospodarczą.
Dopiero ukończenie szkoły wyższej uprawnia do korzystania z dodatkowych przywilejów związanych z pobieraniem świadczeń pieniężnych, należących się w wyniku choroby. W stosunku do absolwentów szkół wyższych, jeśli przystąpili do ubezpieczenia przez 90 dni od momentu jej ukończenia czy zdobycia dyplomu, należy się bowiem prawo do pobierania zasiłku od samego początku.
Czy e-zwolnienie możliwe jest do wystawienia dla studenta, który nie pracuje na podstawie umowy o pracę?
Większość studentów, która nie pracuje, nie podlega jednocześnie ubezpieczeniu chorobowemu, a zatem nie jest uprawniona do posiadania zwolnienia lekarskiego. Takim osobom wystawia się zatem zaświadczenia o niezdolności do uczestnictwa w zajęciach.
Są jednak od tej reguły wyjątki. Takie zwolnienie lekarskie dla studenta zostanie wystawione tym, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczenia przez uczelnię, w której studiują. Do tego grona należą osoby, które nie mają innego źródła, za pomocą którego mogą zostać ubezpieczeni. Dzieje się tak przede wszystkim w sytuacji, gdy dany student ukończył już 26. rok życia i nie może być zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny.
Jak wygląda studencka praktyka w przypadku nieobecności na uczelni?
Zgodnie z uczelnianą praktyką, szkoły wyższe elastycznie podchodzą do zaświadczeń lekarskich przynoszonych przez studentów po przebyciu przez nich choroby. Nawet jeśli taki dokument jest wystawiony przez lekarza wadliwie, prowadzący zajęcia uznają je jako dowód tego, że student faktycznie nie mógł w tym czasie pojawić się na wykładzie czy ćwiczeniach i taką nieobecność usprawiedliwia.
Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!