Istnieje co najmniej kilka sposobów na skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego. Klasyczną opcją jest wizyta u lekarza w przychodni, ale może się to wiązać z długimi kolejkami i wydłużonym czasem oczekiwania na wizytę, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy zachorowań jest najwięcej. Dlatego lepszą opcją jest skorzystanie z wizyt zdalnych, gdzie bez problemu można uzyskać L4 online Łódź. Jest to nie tylko bezpieczna, ale także oszczędna czasowo forma konsultacji medycznej, nie wymagająca od pracownika wychodzenia z domu. Dzięki temu chorzy, którzy chcą zdobyć zwolnienie lekarskie, nie narażają siebie i innych osób na rozprzestrzenianie się zarazków i rozwój choroby.
L4 online Łódź – zalety korzystania ze zdalnej wizyty lekarskiej
Niewątpliwą zaletą L4 online Łódź jest to, że to forma konsultacji medycznej, która wiąże się z dużym bezpieczeństwem. Skorzystanie z niej ma na celu uniknięcie ryzyka pogorszenia stanu pacjenta lub zarażenia osób, które spotka w drodze do gabinetu lekarskiego. Pacjenci korzystający ze zdalnej porady medycznej mogą szybko i sprawnie uzyskać pomoc w zaciszu własnego domu. Jest to szczególnie zalecane dla osób z osłabionym układem odpornościowym dlatego, że taki chory nie musi stać wtedy w kolejce z innymi pacjentami, co tym samym minimalizuje ryzyko zakażenia.
Jest to również doskonała okazja do zaoszczędzenia czasu. Wszystko dlatego, że konsultację w formie zdalnej można uzyskać bardzo szybko. Czasem wizyta lekarska jest możliwa nawet tego samego dnia. Łatwiej jest też uzyskać zaświadczenie lekarskie, skierowanie na badania i recepty na leki. To także oszczędność czasu dla osób, które mieszkają daleko od aglomeracji miejskich i w związku z tym muszą pokonywać duże odległości, aby dotrzeć do przychodni lekarskiej.
Konsultacja lekarska może zostać przeprowadzona nie tylko przez lekarza pierwszego kontaktu. Istnieje również możliwość wizyty lekarskiej ze specjalistami. W ten sposób nie tylko dermatolog, ale także urolog, ginekolog czy endokrynolog może skutecznie udzielić porady lekarskiej, przeprowadzić wywiad z pacjentem i wprowadzić u pacjenta odpowiednie leczenie.
Czy lekarz prywatny może wystawić zwolnienie lekarskie?
Aby lekarze mogli wystawiać pacjentom zwolnienia lekarskie, muszą mieć podpisaną umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Prywatnie uzyskane L4 jest więc możliwe tylko wtedy, gdy lekarz, do którego uda się chory, posiada upoważnienie ze strony ZUS. To, czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie, nie zależy zatem od jego specjalizacji ani od tego, gdzie pracuje. Do przepisania L4 wystarczy jedynie upoważnienie z ZUS. Warto zatem przed wizytą lekarską upewnić się, czy specjalista, do którego wybiera się chory, jest w stanie mu takie zwolnienie lekarskie wypisać.
Zwolnienie lekarskie chodzące a leżące – jakie są różnice między tymi rodzajami L4
Jak sama nazwa wskazuje, zwolnienie lekarskie leżące zmusza chorego do pozostania w łóżku. W związku z tym nie wolno pacjentom, którym zostało ono przepisane opuszczać miejsce zamieszkania, chyba że wiąże się to z umówioną wizytą u lekarza lub rehabilitanta. Z kolei przebywanie na zwolnieniu lekarskim chodzącym pozwala na więcej. Wynika to z faktu, że chorzy mogą swobodnie poruszać się po swoim miejscu pobytu i, jeśli istnieje uzasadniona potrzeba, mogą opuścić dom, aby pójść na zakupy lub do apteki. W obu przypadkach warto zachować dowód potwierdzający przyczynę zwolnienia lekarskiego i korzystać z tego uprawnienia zgodnie z rozsądkiem.
Urlop na żądanie a zwolnienie lekarskie
Urlop na żądanie jest przywilejem pracownika wynikającym z przepisów Kodeksu Pracy dla wszystkich tych, którzy świadczą swoje obowiązki zawodowe na podstawie umowy o pracę. W przypadku gorszego samopoczucia lub w sytuacji wystąpienia nagłych zdarzeń możliwość wzięcia takiego dnia wolnego jest na wagę złota. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia urlopu na żądanie pracownika w terminie przez niego wskazanym, w wymiarze nie większym niż 4 dni w roku kalendarzowym. Zatrudniony jest zobowiązany zgłosić pracodawcy żądanie udzielenia urlopu nie później niż w dniu jego rozpoczęcia.
Urlop na żądanie może być zatem dobrym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy pracownik chce iść do lekarza, aby skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Zgodnie z prawem, urlop chorobowy ma jednak pierwszeństwo przed urlopem wypoczynkowym, a więc także tym na żądanie. Oznacza to, że jeśli zwolnienie lekarskie obowiązuje od dnia, w którym zostało wykorzystane na wniosek pracownika, pracodawca musi anulować urlop na rzecz wziętego L4. Pracownik powinien tym samym odzyskać ten dzień do wykorzystania podczas innej okazji.
Czy można uzyskać L4 na dziecko? Kto ma do tego prawo?
Zarówno matka, jak i ojciec mają prawo do zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem, o ile opłacają oni ubezpieczenie chorobowe. Dzieje się tak niezależnie od tego, na podstawie jakiej umowy pracują i czy posiadają obowiązkowe, czy dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. L4 obowiązuje w obu przypadkach. Sprawa komplikuje się przy ubieganiu się o zasiłek chorobowy, gdyż w zależności od tego, które z rodziców złoży wniosek jako pierwsze, to z nich będzie mogło je otrzymać.
Jakie są zasady przyznawania L4 na chore dziecko i ile jest płatne?
Rodzice mają prawo do 60 dni opieki w przypadku chorych dzieci w wieku od 8 do 14 lat, za które otrzymują 80% wynagrodzenia. Opiekunowie małoletnich powyżej tego wieku mają prawo do 14 dni opieki, za które również otrzymują obniżoną o 20% pensję. Czas ten nie ulega wydłużeniu nawet jeśli rodzic ma więcej niż jedno dziecko. Liczba dni, za które rodzicowi przysługuje zwolnienie lekarskie na dziecko, nie ulega zmianie. Jeśli nie zostanie wykorzystany, nie można go przenieść na kolejny rok kalendarzowy.
Poza standardowym okresem przyjmowania L4 na dziecko w wieku do 14 roku życia można uzyskać także dwa dni ponad limit 60 dni, za które wypłacane jest świadczenie pieniężne. Z tego dodatku finansowego może skorzystać tylko jeden rodzic. Nowelizacja ustawy w ramach work-life balance miała wydłużyć ten czas o kolejne trzy dni, tak że w sumie w ciągu roku można by było wykorzystać pięć dni. Możliwość opieki nad dzieckiem miała zostać rozszerzona również na innych krewnych. Zmiany prawdopodobnie będą obowiązywać od początku 2023 roku, ponieważ rząd nie zdążył ich wprowadzić zgodnie z początkowymi założeniami w sierpniu tego roku.
Jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim?
Obecnie okres, w którym ubezpieczony może otrzymać zasiłek chorobowy, wynosi 182 dni w roku lub do 270 dni, jeśli ubezpieczony nie może pracować z powodu gruźlicy lub ciąży. Wszelkie dni przebywania na L4, niezależnie od choroby, na którą zostało uzyskane, wliczane jest do jednego okresu zasiłkowego. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy, powody skorzystania ze tradycyjnie uzyskiwanego zwolnienia lekarskiego lub L4 online Łódź nie mają znaczenia, o ile okres przejściowy między nimi nie przekracza 60 dni. Dopiero po tym okresie czas zwolnienia lekarskiego nie wlicza się do poprzedniego okresu niezdolności do pracy.
Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!