[product_page id="119"]

Kontrola ZUS L4

Kontrola ZUS L4

Kontrole Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie są zbyt częstym zjawiskiem w przypadku osób, które rzadko korzystają z L4. Sytuacja jest jednak odmienna w stosunku do tych, którzy na zwolnieniach lekarskich przebywają dużo częściej niż inni. Kontrole ZUS L4 są przeznaczone właśnie dla takich osób. Jeśli pracodawca jest przekonany bądź ma podejrzenie, że pracownik takiego zwolnienia lekarskiego nadużywa lub wykorzystuje je niezgodnie z przeznaczeniem, jednocześnie pracując w innym miejscu bądź wykorzystując ten czas na remontowanie mieszkania czy odpoczynek od pracy, może taką kontrolę zastosować.

Kontrola ZUS L4 – kogo mogą sprawdzać i po jakim czasie przebywania na zwolnieniu się to dzieje?

Kontrola ZUS L4 przeprowadzona jest w szczególności na tych pracownikach, którzy często korzystają z trwających kilka dni zwolnień lekarskich, uzyskują je od różnych specjalistów, pobierają kolejne zasiłki chorobowe bądź w przeszłości były już pozbawione prawa do pobierania wynagrodzenia za czas, gdy teoretycznie niezdolni byli do pracy, a tak naprawdę niewłaściwie wykorzystywali je w innych celach niż rekonwalescencja, pobierając jednocześnie w tym czasie zasiłek chorobowy.

Kontrola ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma miejsce zazwyczaj po upływie 33 dni od początku przebywania chorego pracownika na zwolnieniu lekarskim. Co prawda nie ma przepisu, który zabrania temu podmiotowi kontrolować pracowników wcześniej, ale zazwyczaj dzieje się dopiero po upływie tego czasu. Ewentualny obowiązek skontrolowania chorego przebywającego na L4 przez pierwsze 33 dni od pobrania zwolnienia lekarskiego należy raczej do obowiązków pracodawcy. Przeprowadzić taką kontrolę może on szczególnie jeśli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego przynajmniej 20 osób.

Czy można kontrolować osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez lekarza psychiatrę?

Wiele osób błędnie uważa, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest uprawniony do kontrolowania osób przebywających na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez lekarza psychiatrę. Jest to jednak mit i błędne przekonanie ze strony opinii publicznej. Nie ma bowiem przeciwwskazań do kontrolowania takich osób przez ZUS, jednak jest to dość utrudnione ze względu na wysoką złożoność chorób psychicznych oraz trudność w trafnej ocenie tego czy kontrolowany pracownik zachowuje się zgodnie z przyjętymi normami, czy od nich odbiega ze względu na przechodzoną chorobę psychiczną.

Jak wygląda kontrola ZUS-u podczas zwolnienia lekarskiego?

Kontrola przeprowadzona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzana jest w domu pracownika lub innym miejscu zgłoszonym jako jego miejsce pobytu podczas wypełniania dokumentacji związanej z uzyskaniem zwolnienia lekarskiego. Przyjeżdża do niego przedstawiciel ZUS-u, który sprawdza, czy chory przebywa w tym miejscu oraz, czy wykorzystuje zwolnienie lekarskie w sposób odpowiedni, czyli na przykład nie przemieszcza się w momencie, gdy uzyskał zwolnienie lekarskie leżące. Ważne jest także sprawdzenie, czy w tym czasie nie wykonuje innej pracy zarobkowej. W przypadku uzyskania L4 na dziecko sprawdzane jest także to, czy w momencie, gdy kontroler uznałoby się, że pracownik przebywa na zwolnieniu niezgodnie z obowiązującymi przepisami, jest w domu ktoś inny, kto ewentualnie mógłby zaopiekować się dzieckiem lub chorym członkiem rodziny.

Co w przypadku nieobecności na kontroli zwolnienia lekarskiego?

W przypadku gdy kontroler podczas kontroli nie zastanie chorego pracownika w miejscu pobytu, wypisuje w tym celu stosowne oświadczenie z żądaniem wystosowania przez niego wyjaśnień. Nawet po ich złożeniu chory musi spodziewać się ponownej wizyty ze strony przedstawiciela Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. jeśli na przykład przebywał w tym czasie u lekarza bądź w aptece, a zatem wyszedł w konkretnie uzasadnionym celu, będzie musiał to udowodnić i wtedy jego nieobecność podczas kontroli zostanie przez ZUS usprawiedliwiona.

Co grozi w przypadku uznania przez ZUS braku podstaw do przebywania na L4?

W przypadku gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych uzna, że podczas kontroli wystąpiły nieprawidłowości w wykorzystywaniu przez pracownika zwolnienia lekarskiego, czyli na przykład w tym czasie wykonywał inną pracę zarobkową bądź niezgodnie z celem korzystał z L4, jest to podstawa do odebrania tej osobie prawa do wypłaty zasiłku chorobowego za cały okres przebywania na nim. Dla pracodawcy może stanowić to także podstawę do zwolnienia dyscyplinarnego.

Czy ZUS może cofnąć zwolnienie lekarskie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie posiada uprawnień, by cofnąć czy anulować zwolnienie lekarskie pracownika. Jedyną uprawnioną do tego celu osobą jest lekarz. W momencie, w którym uzna on, że chory powinien przebywać na zwolnieniu lekarskim, nie ma innego podmiotu, który mógłby takie L4 skrócić. Nawet kontrola ZUS L4, która wykazała nieprawidłowości w jego wykorzystaniu, nie jest w stanie spowodować, że zostanie ono anulowane.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również