[product_page id="119"]

Jak obliczyć zwolnienie lekarskie 2022

Jak obliczyć zwolnienie lekarskie 2022

Jak obliczyć zwolnienie lekarskie 2022 to zapytanie często wyszukiwane przez polskich internautów. Wraz z nowym rokiem weszły w życie przepisy regulujące czas urlopu chorobowego, a także przysługujące podczas jego trwania świadczenia. Warto się z nimi zapoznać, by mieć pewność jakie przywileje należą się nam, jako pracownikom. Zmiany nie są radykalne, ale nieco odbiegają od zasad, jakie znamy z poprzednich lat. W dzisiejszym artykule przedstawiamy czym jest zasiłek chorobowy, jaka jego wysokość przysługuje nam podczas choroby, przez jaki okres możemy pobierać świadczenie, a także odpowiadamy czy różne powody niezdolności do pracy nadal będą liczone osobno, jak miało to miejsce w poprzednich latach.

Jak obliczyć zwolnienie lekarskie 2022 i wysokość zasiłku?

Jak obliczyć zwolnienie lekarskie 2022 zastanawia się wiele osób. Od 1 stycznia bieżącego roku zostały wprowadzone zmiany w przepisach dotyczących L4 i przysługującym z tego tytułu przywilejów. Modyfikacji uległa wysokość zasiłku chorobowego, który chory otrzyma w razie pobytu w szpitalu. By go określić, należy podać udział procentowy świadczenia w podstawie wymiaru zasiłku, który jest średnią obliczoną z dwunastu wynagrodzeń za poprzedzające miesiące. Do tej pory zasiłek chorobowy wynosił 70% podstawy wymiaru zasiłku. Tegoroczne zmiany wpłyną na poprawę sytuacji chorych, ponieważ wysokość świadczenia została podniesiona do 80%. Istnieją przypadki, w których osoba przebywająca na zwolnieniu otrzyma 100% podstawy wymiaru zasiłku. Należy do nich okres ciąży, powstanie niezdolności podczas niezbędnych badań lub zabiegów pobrania tkanek, a także w drodze do lub z pracy.

Czym jest zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy jest świadczeniem, które przysługuje osobom zatrudnionym oraz ubezpieczonym w ramach ubezpieczenia chorobowego w ZUS. Wysokość ubezpieczenia zdrowotnego wynosi 2,45% podstawy wymiaru. Jest obowiązkowe jeśli praca wykonywana jest w oparciu o umowę o pracę, pracownikiem jest członek spółdzielni rolniczej lub odbywający zastępstwo, a dobrowolna jeśli umowa ma inną postać, np. umowę zlecenia, pracę wykonuje skazany lub duchowny. Świadczenie otrzymuje pracownik, który z powodu choroby lub wypadku stał się niezdolny do wykonywania pracy. Taka niedyspozycja trwa przez określony czas. Podstawy prawne określają przez jaki okres może przysługiwać zasiłek chorobowy, a także jaką wysokość wynagrodzenia otrzyma ubezpieczony. Do jego otrzymania wymagane jest pozostawanie na urlopie chorobowym popartym wystawionym przez lekarza zwolnieniem zaświadczającym tymczasową niezdolność do pracy.

Kiedy przysługuje zasiłek?

Zasiłek chorobowy przysługuje każdej ubezpieczonej osobie, która doznała niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub wypadkiem. Istnieje kilka przypadków, kiedy zasiłek chorobowy nie przysługuje. Nie dostanie go osoba, która celowo popełniła przestępstwo, w wyniku którego pojawiła się niezdolność do pracy, a fakt ten został uznany poprzez orzeczenie sądu. Ponadto, jeśli niezdolność została wywołana nadmiernym spożyciem alkoholu, ubezpieczony również nie ma prawa do otrzymania świadczenia. Podkreśla to symbol oznaczający powód niedyspozycji wystawiany na zwolnieniu przez lekarza. Zasiłku chorobowego nie otrzymają również osoby posiadające sfałszowane zwolnienie lekarskie lub wykonujące prace zarobkową podczas jego trwania.

Jak obliczyć zwolnienie lekarskie 2022 i liczbę przysługujących dni?

Jak obliczyć zwolnienie lekarskie 2022 wiąże się nie tylko z wysokością świadczenia jakie otrzyma pracownik, ale także liczbą dni, w czasie których będzie mu przysługiwać. Istnieją jasno określone normy, które definiują długość okresu wypłacania świadczenia. Zasiłek przysługuje podczas niezdolności do wykonywania pracy, a okres ten powinien trwać maksymalnie 181 dni. Jeśli jednak powodem niedyspozycji jest gruźlica lub okres ciąży, wtedy zasiłek otrzymamy przez 270 dni. Wątpliwości pojawiają się w kwestii zasiłku przysługującego po utracie zatrudnienia. Noworoczne przepisy określają, że osoba, która rozwiązała umowę z pracodawcą, ma prawo do pobierania świadczenia chorobowego przez okres maksymalnie 91 dni. Limit ten wyklucza przypadki gruźlicy i ciąży, które są formowane w inny sposób.

Czy różne przyczyny zwolnienia mają wpływ na długość okresu zasiłkowego?

W poprzednich lata obowiązywał dłuższy okres zasiłkowy, a także zasada, że różne przyczyny niezdolności do pracy będą sumowane osobno. Do tej pory roczny limit dni, w których mógł być wypłacany zasiłek, zakładał, że w razie wystąpienia różnych chorób, okres ten będzie liczony na nowo wraz z każdą odmienną dolegliwością. Obecnie, niezależnie od powodu niedyspozycji, wszystkie dni podczas których pracownik będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim będą sumowane. Chory ma możliwość wykorzystania 181 dni, w czasie których otrzyma zasiłek chorobowy. Jedyną możliwością liczenia okresu zasiłkowego od nowa jest 60-dniowa przerwa pomiędzy następującymi po sobie zwolnieniami.

Kliknij tutaj, aby otrzymać zwolnienie w 5 minut!

Zobacz również