Co dzieje się z wystawionym L4? Na kim spoczywa obowiązek przekazania go do ZUS i pracodawcy? Czy lekarz wysyła zwolnienie lekarskie do ZUS? Sprawdź, o czym musisz pamiętać, jeśli lekarz wystawił ci zaświadczenie o niezdolności do pracy!
Zwolnienie lekarskie wystawia lekarz, jeśli stwierdzi, że chory musi pozostać w domu z powodu niezdolności do pracy. Od 2018 roku L4 wystawiane jest w formie elektronicznego dokumentu, który trafia zarówno do ZUS, jak i do pracodawcy. Czy lekarz wysyła zwolnienie lekarskie do ZUS? Obowiązek wystawiania i dostarczania zwolnienia do ZUS zawsze spoczywał na lekarzach i tak jest do tej pory. Mimo zmian związanych z cyfryzacją L4 nadal jest przesyłane przez lekarzy. Chory nie ma żadnych obowiązków w tym zakresie, musi jedynie poinformować pracodawcę, że przebywa na zwolnieniu.
Najważniejsze zasady wystawiania zwolnień lekarskich
Od 1 grudnia 2018 roku zwolnienia lekarskie wystawiane są w formie elektronicznej. Zaświadczenie zostaje automatycznie przesłane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zwolnienie lekarskie może wystawić lekarz pierwszego kontaktu, specjalista, stomatolog. Każdy upoważniony podmiot ma utworzony własny profil informacyjny, a e-zwolnienia podpisuje podpisem zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym, certyfikatem z ZUS.
W ten sam sposób przygotowywane i przesyłane jest e-zwolnienie online. L4 trafia na skrzynkę podawczą do ZUS. Lekarz nie przesyła go do pracodawcy – to Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek przekazać informacje o zwolnieniu płatnikowi składek, nie później niż dzień po otrzymaniu zaświadczenia od wystawiającego. Każdy pracodawca zatrudniający więcej niż 5 osób musi posiadać profil na PUE, co pozwala na otrzymywanie natychmiastowych informacji z ZUS.
L4 – co musi wiedzieć każdy pracownik?
W przypadku gorszego samopoczucia czy osłabienia pracownik powinien zasięgnąć porady lekarskiej – osobistej lub przez internet. Jeśli lekarz stwierdzi czasową niezdolność do pracy, wystawi L4 lub zwolnienie L4 online. Zostanie ono przesłane do ZUS, a następnie trafi do pracodawcy. Obowiązkiem pracownika jest wykorzystanie L4 na leczenie i jak najszybszy powrót do zdrowia. Nie może on w tym czasie podejmować pracy zarobkowej. Warto też pamiętać, że może zostać skontrolowany przez urzędników ZUS.
W przypadku gdy stwierdzone zostanie nadużywanie zwolnienia lub wykorzystywanie go niezgodnie z przeznaczeniem, pracownik ponosi poważne konsekwencje, ze zwolnieniem dyscyplinarnym włącznie. To najważniejsze zasady, o których musi pamiętać każda zatrudniona osoba.
Czy lekarz wysyła zwolnienie lekarskie do ZUS? Tak, to należy do jego obowiązków, dlatego ty nie musisz się o to martwić. Za każdym razem upewnij się jednak, że L4 trafi do twojego pracodawcy, podaj lekarzowi jego dane. To szczególnie ważne, gdy starasz się o L4 online. Pamiętaj też, by czas zwolnienia przeznaczyć na odpoczynek i powrót do zdrowia.