[product_page id="119"]

Złożyłam wypowiedzenie. Czy mogę iść na zwolnienie lekarskie?

złożyłam wypowiedzenie czy mogę iść na zwolnienie lekarskie

Często w sieci pojawiają się pytania: złożyłam wypowiedzenie, czy mogę iść na zwolnienie lekarskie? Co na ten temat mówią przepisy i jakie prawa w kwestii L4 ma osoba przebywająca na wypowiedzeniu? 

Pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim nie można zwolnić. Chory korzystający z L4 może jednak złożyć w tym czasie wypowiedzenie. Warto jednak pamiętać, że zwolnienie nie wydłuża okresu wypowiedzenia, dlatego nie jest ratunkiem dla osób, które mają być zwolnione. Jak zatem brzmi odpowiedź na pytanie: złożyłam wypowiedzenie, czy mogę iść na zwolnienie lekarskie? Oczywiście, pracownik, który rozchorował się, będąc na wypowiedzeniu może skorzystać z L4.

L4 a wypowiedzenie

Jeśli pracownik choruje i z tego powodu nie ma go w pracy, nie może zostać zwolniony. Pracodawca nie może wręczyć mu wypowiedzenia. Możliwe jest jednak skontrolowanie pracownika, który przez dłuższy czas korzysta z L4. Uprawnieni są do tego pracodawcy, a także ZUS. Stwierdzenie nieprawidłowości grozi poważnymi konsekwencjami. 

Jeśli pracownik przebywający na zwolnieniu chorobowym chce złożyć wypowiedzenie, ma taką możliwość. Przepisy mówią, że musi być ono skuteczne, co oznacza, iż pracodawca musi mieć możliwość zapoznania się z dokumentem. 

Pracownik, który złożył wypowiedzenie podczas zwolnienia, ma takie same prawa, jak każdy inny zatrudniony. Przez cały czas trwania wypowiedzenia zachowuje np. prawo do otrzymywania wynagrodzenia. Po ustaniu zatrudnienia wypłatę zasiłku przejmuje ZUS, dlatego po zakończeniu okresu wypowiedzenia całą dokumentację należy przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Takie same zasady obowiązują zarówno w przypadku L4 online, jak i zwolnień wystawionych w przychodni. 

Złożyłam wypowiedzenie, czym mogę iść na zwolnienie lekarskie?

Jeśli przebywasz na wypowiedzeniu i zachorujesz, możesz iść na zwolnienie. Jeśli lekarz stwierdzi czasową niezdolność do pracy, otrzymasz L4. Masz także możliwość odbycia telekonsultacji, podczas której specjalista wystawi e-zwolnienie online. Korzystanie z L4 na wypowiedzeniu jest jednak częstą praktyką z innego powodu – pracownik, który wkrótce kończy współpracę z danym pracodawcą, chce odpocząć lub przeznaczyć czas wolny na szukanie innej pracy. To proceder, którzy pracodawcy starają się ukrócić. Właśnie dlatego coraz częstsze są kontrole wobec osób przebywających na L4.

Warto jednak pamiętać, że jeśli pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy i przebywasz na zwolnieniu dłużej niż 3 miesiące, zatrudniający ma prawo wręczyć wypowiedzenie. Pracodawca może także zwolnić pracownika dyscyplinarnie, nawet gdy ten ma wystawione zwolnienie lekarskie online. Dzieje się tak w sytuacji, gdy podczas kontroli zostanie stwierdzone, że chory nie wykorzystuje L4 właściwie (np. świadczy pracę dla innego podmiotu).

Mimo przebywania na wypowiedzeniu można skorzystać ze zwolnienia lekarskiego w przypadku złego samopoczucia, choroby czy urazu. Nie ratuje ono jednak przed rozwiązaniem umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *