Zaświadczenia lekarskie to dokumenty wystawiane przez uprawnionego medyka. Istnieje wiele ich rodzajów. Każde z nich może być przydatne w innej sytuacji. Przysługują wszystkim pacjentom, jednak aby je otrzymać należy potwierdzić posiadanie wskazań lub objawów uzasadniających wygenerowanie odpowiedniego zaświadczenia. Stanowi to podstawę dla lekarza, który będzie je wystawiał. Z reguły otrzymane zaświadczenie zwalnia pacjenta z obowiązków pracowniczych lub usprawiedliwia jego nieobecność w pracy spowodowaną tymczasową niezdolnością do wykonania powierzonych zadań. W dzisiejszym artykule przedstawiamy jakie zaświadczenia można otrzymać podczas choroby, a jakie podczas ciąży. Odpowiemy także jak je uzyskać oraz przedstawiamy przywileje i korzyści z jakimi się wiążą.
Jakie zaświadczenia lekarskie możemy otrzymać podczas choroby?
Zaświadczenia lekarskie można dostać w wielu określonych sytuacjach. Jedną z nich jest choroba lub jakakolwiek inna niedyspozycja powodująca niezdolność do pracy. Do powodów należy także złe samopoczucie spowodowane konkretną dolegliwością lub uraz powstały podczas wypadku, szczególnie mającego miejsce w drodze do lub z pracy. W takich sytuacjach pracownik nie jest w stanie wykonać obowiązków jakie nakłada na niego pracodawca, więc przysługuje mu zwolnienie chorobowe, zwane również L4. Pozwala ono na rezygnację z pracy na określony w zaświadczeniu czas. Wskazuje ono również, czy pacjent może wychodzić czy powinien zostać w domu. Respektowanie tych zaleceń może być sprawdzane przez pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Innym zaświadczeniem, jakie można otrzymać jest zwolnienie opiekuńcze. Jest ono wystawiane podczas choroby bliskiej osoby, nad którą pacjent musi przejąć opiekę. Podczas takiego zwolnienia przysługuje mu odpowiedniej wysokości zasiłek, który respektuje brak tymczasowej aktywności zawodowej.
Jak można je uzyskać?
Aby uzyskać jakiekolwiek zaświadczenie należy udać się do uprawnionego do generowania ich lekarza. Po wykonaniu badania oraz dokładnego wywiadu, podejmie on decyzję o zasadności wystawienia zwolnienia. Inny sposobem na otrzymanie L4 jest skontaktowanie się z lekarzem telefonicznie lub odbycie konsultacji online. Takie sposoby są szczególnie preferowane i zalecane podczas panującej pandemii koronawirusa. W trakcie takich konsultacji lekarz porozmawia z pacjentem i przeprowadzi z nim dokładny wywiad dotyczący stanu zdrowia i objawów. Dzięki temu będzie mógł podjąć decyzję o zasadności wystawienia, czasie trwania i warunkach L4. Aby otrzymać zwolnienie można również odwiedzić jedną ze stron oferujących ich generowanie. Dostępne na nich formularze zbierają szczegółowe informacje o stanie zdrowia pacjenta i zaobserwowanych symptomach. Dostępny lekarz po zapoznaniu się z gotową ankietą wystawi zwolnienie. Proces jest bardzo szybki. Wielką wygodę daje forma elektroniczna, dzięki której wygenerowane zwolnienie jest natychmiast na koncie pacjenta, którego dotyczy. W dodatku, zostaje ono przesłane także do pracodawcy, więc chory pacjent nie musi martwić się dodatkowymi formalnościami, bo załatwia je automatycznie system.
Jakie zaświadczenia lekarskie można otrzymać podczas ciąży?
Zaświadczenia lekarskie można otrzymać także w ciąży. Kobieta spodziewająca się dziecka ma prawo do uzyskania zwolnienia lekarskiego poświadczającego jej stan i uzasadniającego podstawę jej nieobecności w pracy. Ciężarna kobieta może skupić się na sobie i dziecku, wykonywać niezbędne badania i obserwować organizm. Pozwala to również na odpoczęcie i zredukowanie stresu, który często towarzyszy pracy. Ma ona prawo do uzyskania zwolnienia na okres 270 dni, czyli okres odpowiadający dziewięciu miesiącom. Prawo daje więc możliwość spędzenia całego okresu ciąży w domu, bez potrzeby wysiłku wymaganego podczas wykonywania obowiązków pracowniczych, jednak moment, w którym kobieta pójdzie na urlop jest zależny od niej. Wiele ciężarnych Pań decyduje się na pracowanie jak najdłużej, jednak L4 w tym okresie przynosi wiele korzyści o których warto wiedzieć.
Jakie wiążą się z nimi przywileje?
Zwolnienie podczas ciąży niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest nim odpoczynek i możliwość skupienia się na sobie oraz rozwijającym się dziecku. Brak stałych godzin pracy pozwala na swobodne wykonywanie niezbędnych badań, ponieważ kobieta ma cały dzień czas, aby umówić się na wizytę, nie ogranicza jej praca. Ponadto zwolnienie chorobowe podczas ciąży jest znacznie dłuższe niż standardowe. Materialną korzyścią jaką otrzymuje kobieta wraz z urlopem chorobowym podczas ciąży jest stałe wynagrodzenie. Otrzyma je ona przez cały okres trwania zwolnienia. Ma ono określona wysokość – stanowi 100% podstawy, czyli średniej obliczonej z sumy wypłat z ostatnich 12 miesięcy. Dzięki temu przyszła mama ma zapewniony stały dopływ środków.
Potrzebujesz zwolnienia lekarskiego? Na naszej stronie otrzymasz je w 5 minut!