Co dla pacjenta i pracownika oznacza zniesienie lordozy szyjnej? Zwolnienie lekarskie wcale nie jest przyznawane z automatu. Wszystko zależy m.in. od dolegliwości towarzyszących zmianom kręgosłupa i charakteru wykonywanej pracy. Przekonaj się, co lekarze biorą pod uwagę!
Lordoza – wygięcie kręgosłupa ku przodowi – w szyjnym odcinku kręgosłupa jest jak najbardziej naturalna. Taka budowa fizjologiczna pozwala ustabilizować głowę i ułatwia utrzymanie właściwej postawy ciała. Długie pozostawanie w pozycji siedzącej, osłabienie mięśni karku, dyskopatie związane z procesami starzenia i inne czynniki mogą spowodować zniesienie lordozy szyjnej – zwolnienie lekarskie zależy od tego, czy w związku z tym pojawi się niezdolność do pracy. Lekarze oceniają każdy przypadek indywidualnie. Samo rozpoznanie w opisie RTG to za mało. Warto dodać, że fizjoterapeuci nie mają prawa wystawiania L4.
Zniesienie lordozy szyjnej kręgosłupa – przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja
Wady wrodzone, odchylanie szyi do przodu, otyłość, niska aktywność fizyczna, utrzymywanie nieprawidłowej pozycji ciała, niedobory wapnia i witaminy D oraz osteoporoza to główne czynniki ryzyka opisywanego stanu. Zniekształcenia kręgosłupa szyjnego mogą pojawić się także w wyniku urazów mechanicznych i wypadków. Dochodzi do uszkodzeń krążków międzykręgowych oraz korzeni nerwowych.
Jakie objawy towarzyszą zniesieniu lordozy szyjnej kręgosłupa? Zwolnienie lekarskie online (e-ZLA obowiązuje od 2018 r.) zależy od ich wpływu na zdolność do wykonywania obowiązków zawodowych. Wśród możliwych symptomów są:
- różne dolegliwości bólowe, np. napadowy ból karku, skroni, oczodołów, innej części kręgosłupa;
- drętwienie, mrowienie i niedowład rąk;
- nadmierna ruchomość głowy w stosunku do kręgosłupa;
- zaburzenia snu;
- nerwowość;
- szumy w uszach;
- zawroty głowy, omdlenia.
Leczenie i rehabilitacja zniesienia lordozy szyjnej. Zwolnienie lekarskie nie w każdym przypadku
Zniesienie lordozy szyjnej nie zawsze wymaga leczenia. Terapia jest niezbędna, jeśli taki stan wywołuje istotne zaburzenia i odczuwalny dyskomfort – podstawą są ćwiczenia rehabilitacyjne. Zajęcia z fizjoterapeutą mają na celu rozluźnienie i wzmocnienie mięśni w okolicach szyi i karku. W niektórych przypadkach do leczenia włącza się specjalistyczne leki. Szybka recepta online to najwygodniejsze rozwiązanie w razie potrzeby kontynuowania i przedłużenia farmakoterapii.
Na zaburzenia kręgosłupa szyjnego pomagają również:
- jonoforeza;
- magnetoterapia;
- naświetlanie promieniowaniem podczerwonym (lampy sollux);
- prąd interferencyjny (interdyn);
- ultradźwięki;
- zabiegi laserowe;
- joga;
- masaże.
Zniesienie lordozy szyjnej – zwolnienie lekarskie, podstawy wystawienia L4
Pełna rekonwalescencja zajmuje ok. 3–6 miesięcy. Co nie znaczy, że już po pierwszej wizycie pacjent otrzyma zwolnienie lekarskie na dokładnie taki lub zbliżony okres. Być może lekarz stwierdzi, że L4 w ogóle nie jest konieczne. Zmiany widoczne na zdjęciu RTG i lekki dyskomfort to często za mało, by pacjent dłużej odpoczywał w domu. Pracownik musi odczuwać silny ból, który poważnie utrudnia normalne funkcjonowanie. Czasami konieczne są dodatkowe badania, gdyż bezpośrednią przyczyną bolesności wcale nie musi być zniesienie lordozy szyjnej. Zwolnienie lekarskie jest uzależnione od:
- objawów i ich nasilenia;
- przeciążeń występujących w miejscu pracy pacjenta;
- ryzyka powikłań;
- aktualnych wyników badań;
- oceny lekarza.
Pracownicy nie powinni czekać na szczegółowe pytania lekarzy, tylko samodzielnie opowiadać o silnym bólu, który sprawia trudności w normalnym funkcjonowaniu, a także swoich innych dolegliwościach. Niektórzy lekarze i fizjoterapeuci opowiadają, że koleżanki i koledzy po fachu bardziej zajmują się wynikami i opisem, niż osobą pacjenta. W razie odmowy wystawienia lekarskiego przy poważnym bólu szyi warto udać się do innego lekarza. Można też złożyć wniosek o L4 online i dołączyć kompletną dokumentację medyczną z wynikami badań i opisaniem objawów. W trakcie zwolnienia lekarskiego na zniesienie lordozy szyjnej trzeba przestrzegać wszystkich zaleceń.