L4 online Katowice – czy da się uzyskać zwolnienie lekarskie przez internet?
Polacy korzystają ze zwolnień lekarskich szczególnie w okresie jesieni i zimy, gdy następuje szczyt zachorowań na wszelkie schorzenia związane z układem pokarmowym czy oddechowym, takie jak przeziębienie, grypa, angina czy grypa żołądkowa. Zachorowanie na nie nie jest niczym trudnym oraz może być przechodzone przez pacjentów na tyle intensywnie, że nie będą oni w stanie wykonywać choćby najbardziej podstawowych codziennych czynności. W związku z tym wiele osób decyduje się na wizytę lekarską oraz uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Nie zawsze jednak po drodze nam z udaniem się do przychodni bądź innej placówki medycznej, dlatego wielu z nas zastanawia się, czy możliwe jest uzyskanie L4 online Katowice. Szczególnie przez wzgląd na trwającą ponad dwa lata pandemię koronawirusa zdalne uzyskiwanie recepty na leki, skierowań do innych specjalistów czy właśnie zwolnień lekarskich stało się na tyle popularne, że obecnie jest jedną z częściej wybieranych przez Polaków opcji. Wystarczy bowiem jedynie kilka kroków, by je uzyskać.
L4 online Katowice – jakie są formy zdalnej wizyty lekarskiej?
Zdalna wizyta lekarska wiąże się z wieloma udogodnieniami. Nie tylko oszczędza nasz czas i gwarantuje bezpieczeństwo nieroznoszenia zarazków, ale także jest dobrym rozwiązaniem szczególnie dla tych którzy nie mogą się poruszać bądź chorują na tego typu schorzenia, które uniemożliwiają nawet wykonywanie podstawowych codziennych czynności.
Polacy najczęściej wykorzystują wizyty w formie zdalnej, by uzyskać zwolnienie lekarskie. L4 online Katowice możliwe jest do otrzymania z wykorzystaniem kilku form konsultacji lekarskiej. Chorzy pacjenci wybaczyć mogą bowiem zarówno teleporadę, wideorozmowę, jak i kontakt ze specjalistą w formie czatu. Niezależnie od wyboru, cały proces nie powinien zająć długo i często jest o wiele szybszą metodą wizyty lekarskiej niż ta tradycyjna – w przychodni medycznej.
Obowiązki pracownika po uzyskaniu zwolnienia lekarskiego
Po uzyskaniu zwolnienia lekarskiego od lekarza na konsultacji medycznej dokument powinien zostać przesłany do pracodawcy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu kilkudziesięciu godzin. Tym samym pracownik nie ma już obowiązku dostarczenia takiego poświadczenia o niezdolności do pracy samodzielnie, bo zostaje ono przesłane automatycznie w formie cyfrowej. Nie zmienia to jednak faktu, że do obowiązków pracownika po uzyskaniu zwolnienia lekarskiego nadal należy poinformowanie pracodawcy o fakcie przejścia na L4. Może tego dokonać telefonicznie, sms-owo, mailowo, z wykorzystaniem listu poleconego czy poprzez osobę trzecią. Zazwyczaj nie jest istotna forma, w jakiej chory to zrobi, chyba że w regulaminie firmy znajduje się taka informacja. W takim wypadku należy postępować zgodnie z nią. Niezależnie jednak czy będzie to wykonane w formie ustnej, czy pisemnej pracownik musi poinformować swojego przełożonego o przejściu na zwolnienie lekarskie jak najszybciej. Według przepisów prawa ma na to 2 dni.
Rodzaje L4 wypisywane przez lekarza
Można wyróżnić dwa rodzaje zwolnienia lekarskiego, które wypisuje pacjentowi lekarz. Są to zwolnienia lekarskie leżące i chodzące. Pierwsze z nich wymusza na pacjencie pozostanie w łóżku, natomiast drugie uprawnia go do swobodnego poruszania się po miejscu pobytu, a w razie uzasadnionej potrzeby — także do opuszczania domu. Taka osoba musi jednak mieć istotny powód, by to zrobić. Wśród nich można wyróżnić na przykład konieczne zakupy spożywcze, wizytę w aptece czy u lekarza. Warto zatem zachowywać dowody takie, jak paragony, aby w razie potrzeby móc udowodnić kontrolerowi z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, że pracownik miał uzasadnioną potrzebę opuszczenia miejsca pobytu.
Kody na zwolnieniu lekarskim – co znaczą poszczególne oznaczenia?
Pracodawca rozpoznaje przyczynę zwolnienia lekarskiego głównie na podstawie oznaczeń widocznych na L4. Oprócz podziału na pozwolenie na L4 leżące i chodzące, z których każdy jest oznaczony odpowiednio pierwszym lub drugim numerem kodu, istnieją również symbole w postaci liter.
Kod A — dotyczy niezdolności do pracy po przerwie nie dłuższej niż dwa miesiące zwolnienia lekarskiego, wynikającej z tej samej choroby, która ją spowodowała wcześniej
Kod B – wskazuje na niezdolność do pracy w czasie ciąży
Kod C – dotyczy nadużywania alkoholu
Kod D – wskazuje, że pacjent jest niezdolny do pracy z powodu gruźlicy
Kod E – oznacza przechodzenie choroby zakaźnej
Kogo zazwyczaj kontroluje ZUS?
Jeśli pracownik rzadko przebywa na zwolnieniu lekarskim bądź korzysta z niego przez niedługi czas, istnieje raczej małe prawdopodobieństwo, że zostanie skontrolowany. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nadzoruje bowiem w szczególności tych pracowników, którzy przebywają regularnie na kilkudniowych zwolnieniach chorobowych, są przyjmowani przez różnych specjalistów, otrzymują dodatkowe zasiłki chorobowe lub w trakcie zwolnienia udowodniono im już wcześniej, że udawali niezdolność do pracy, faktycznie wykorzystując L4 do innych celów.
Kiedy można spodziewać się kontroli ze strony ZUS-u?
Podjęci kontrolą są zazwyczaj ci, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 33 dni, choć nie ma przepisu, który uniemożliwiałby kontrolującym podjęcie jej wcześniej. Kontrole odbywają się zazwyczaj w ciągu dni roboczych w godzinach pracy urzędu, choć nie jest wykluczone ich pojawienie się także poza nimi. W tej kwestii także tego nie zabraniają przepisy, choć wystąpienie takiej sytuacji jest mało prawdopodobne. Ewentualne kontrole podjęte przed 33. dniem zwolnienia lekarskiego prowadzone są raczej przez pracodawcę.
Jak wygląda kontrola ZUS?
Szczególnie głośno było o kontrolach ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w trakcie pandemii. Wzmożone inspekcje były wynikiem działań podejmowanych przez pracowników, co do których istniało prawdopodobieństwo przechodzenia na zwolnienie lekarskie bez podstaw do jego wystawienia. Szczególnie kontrolowane były L4 online Katowice, ponieważ wobec tej formy istniało prawdopodobieństwo nierzetelności jego wystawienia. Wobec tego w pewnym okresie zaczęto kontrolować najczęściej osoby, które korzystały z wizyty lekarskiej w formie zdalnej. Jak jednak wygląda taka wizyta ZUS-u?
Kontrola ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przebiega w domu pracownika bądź w miejscu pobytu, który zgłosił podczas wystawiania zwolnienia lekarskiego. Podczas nadzoru pracownik ZUS sprawdza, czy pacjent pozostaje w miejscu pobytu i czy prawidłowo korzysta ze zwolnienia, tj. nie opuszcza miejsca zamieszkania bądź nie porusza się, gdy przepisano mu zwolnienie lekarskie leżące. Kontrolerzy zwracają także szczególną uwagę na to, czy pracownik na L4 nie wykonuje w tym czasie innej pracy zarobkowej. Zauważanie niezgodności wykorzystywania zwolnienia lekarskiego wiąże się bowiem z utratą zasiłku chorobowego na cały okres przebywania na nim. Raport wystawiony przez kontrolera może także stanowić podstawę do zwolnienia dyscyplinarnego przez pracodawcę.
Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!