[product_page id="119"]

Czy poród przerywa zwolnienie lekarskie? To trzeba wiedzieć w związku z urlopem macierzyńskim

czy poród przerywa zwolnienie lekarskie

Kobiety w ciąży nie mają obowiązku korzystania z chorobowego, chociaż wiele z nich decyduje się na to. Czy poród przerywa zwolnienie lekarskie? Jest to wątpliwość przyszłych mam, które często nie wiedzą, co powinny zrobić, by przejść na urlop macierzyński.

Czy poród przerywa zwolnienie lekarskie? Kobiety, które urodziły w trakcie trwania L4, często zastanawiają się, czy jest to moment, kiedy mogą przejść na zasiłek macierzyński? Co do zasady, ta okoliczność prowadzi do przekształcenia zwolnienia lekarskiego w urlop macierzyński. Warto jednak bardziej zgłębić ten temat.

Zwolnienie lekarskie – ile L4 przysługuje ciężarnej?

Obecnie kontakt z lekarzem jest maksymalnie uproszczony. Pacjenci mogą korzystać z teleporad, usługi, jaką jest e-recepta, a także elektronicznych zwolnień chorobowych. To również ułatwienie dla przyszłych mam, które nie muszą tracić czasu w kolejkach. W trakcie ciąży przysługuje im 270 dni zwolnienia lekarskiego. Jeśli jej lekarz prowadzący uzna za stosowne, może na nim przebywać do dnia porodu lub wykorzystać tylko część chorobowego. Przypominamy, że L4 może wystawić ciężarnej pracownicy nie tylko lekarz prowadzący ciążę, ale również medyk innej specjalizacji. Wiele z nich szuka również odpowiedzi na pytanie, czy poród przerywa zwolnienie lekarskie?

Czy poród przerywa zwolnienie lekarskie?

Kobieta, która w trakcie ciąży uzyskała L4 online, może się zastanawiać, co się dzieje, jeśli rozwiązanie nastąpi w trakcie zwolnienia? Tutaj kwestia jest jasna, ponieważ rozwiązanie zawsze je przerywa! Zwolnienie macierzyńskie przysługuje pracownicy na mocy prawy już od dnia porodu – jest on pierwszym dniem urlopu. Ten przywilej nabywany jest automatycznie. Jeżeli wcześniej otrzymywała wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy, po świadczenie powinno przejść w wypłatę zasiłku macierzyńskiego.

Zwolnienie lekarskie a urlop macierzyński przed przewidywaną datą porodu

Ciężarne kobiety, nawet jeżeli mają wystawione zwolnienie lekarskie online, mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego przed porodem. Według Rzecznika Praw Obywatelskich gwarantuje to art. 180 § 2 Kodeksu pracy. Mówi on m.in., że przed urodzeniem dziecka pracownica może skorzystać z 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jak zaznacza RPO, z przepisów prawa nie wynika, że trwanie L4 wyklucza przejście na macierzyński. Co więcej, pracodawca powinien udzielić na to zgody.

Urlop macierzyński – wymagane formalności

Pracownica może wykorzystać urlop macierzyński przed terminem porodu, ale w tym celu musi złożyć stosowny wniosek. Natomiast kiedy już nastąpi rozwiązanie, wtedy automatycznie nabywa prawa do tego świadczenia. Nie ma obowiązku wnioskować o jego udzielenie. Natomiast ważne, by pamiętała o dostarczeniu pracodawcy skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka.

Kwestia tego, czy poród przerywa zwolnienie lekarskie, jest jasna. Należy go traktować jako pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego, na który kobieta przechodzi na mocy prawa. Nie trzeba martwić się więc związanymi z tym formalnościami – wszystko przebiega właściwie automatycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *