[product_page id="119"]

14-dniowy urlop wypoczynkowy a zwolnienie lekarskie

14-dniowy urlop wypoczynkowy a zwolnienie lekarskie

Odpoczynek fizyczny i psychiczny – takie zadanie spełnia 14-dniowy urlop wypoczynkowy. A zwolnienie lekarskie z powodu choroby uniemożliwia pracownikowi wykorzystanie go zgodnie z przeznaczeniem. Sprawdź, co oznacza taka sytuacja!

Co do zasady pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w całości za jednym razem. Jednak Kodeks pracy umożliwia jego podzielenie. Pracodawca powinien dopilnować, by jedna część urlopu w ciągu roku zapewniła pracownikowi nieprzerwany wypoczynek przez 14 dni kalendarzowych. Regeneracja przerwana chorobą może to uniemożliwić. L4 nie zwiększa limitu dni wolnych. 14-dniowy urlop wypoczynkowy a zwolnienie lekarskie to złożona kwestia – dotyka również kwestii wynagrodzenia. Świadczenia chorobowe od pracodawcy i ZUS-u, jakie przysługują pracownikowi, są w większości przypadków odczuwalnie niższe. Dodatkowo opinie prawników w sprawie świadczenia urlopowego z ZFŚS są mocno podzielone.

Pracownik powinien wykorzystać 14-dniowy urlop wypoczynkowy, a zwolnienie lekarskie go przerywa

Różne firmy w różny sposób rozwiązują kwestie urlopowe. Niektóre podmioty tworzą szczegółowe plany już na początku roku ze względu na uporządkowanie organizacji pracy. Zmiana tych ustaleń przez pracownika bywa mocno skomplikowana. Inne przedsiębiorstwa są bardziej elastyczne i uwzględniają praktycznie każdą prośbę podwładnych. Urlop w wymiarze 14 dni to kwestia regulowana przez Kodeks pracy – można odstąpić od tej reguły tylko w wyraźnie wskazanych w przepisach przypadkach. Zwolnienie lekarskie online (czyli e-ZLA) dla chorego pracownika jest jedną z nich. Pozostałe to:

  • izolacja z uwagi na chorobę zakaźną;
  • ćwiczenia, przeszkolenie wojskowe do trzech miesięcy;
  • urlop macierzyński.

W tym gronie nie ma konieczności opieki nad chorym bliskim. Jeżeli pracownik przebywa na 14-dniowym urlopie wypoczynkowym, a zwolnienie lekarskie miałoby mieć charakter opiekuńczy, to nie dochodzi do automatycznego przerwania urlopu. Nawet jeśli opieka nad chorym dzieckiem nie pozwala na odpoczynek i regenerację sił. W takiej sytuacji to pracownik powinien złożyć wniosek o wcześniejsze zakończenie urlopu, ale pracodawca nie musi się na to zgodzić.

L4 w trakcie urlopu wypoczynkowego – wybranie zaległego urlopu po uzgodnieniu z pracodawcą

Na wniosek pracownika urlop przysługujący mu w danym roku kalendarzowym może zostać podzielony na części. Jedna z nich powinna trwać minimum 14 dni. Jeżeli zachodzi jedna z powyższych okoliczności, ten wymóg przestaje obowiązywać. Przepisy dopuszczają zatem kilka możliwości, w których pracownik nie wykorzysta 14-dniowego urlopu wypoczynkowego, zwolnienie lekarskie udzielone na czas choroby nie stwarza żadnych problemów formalnych. Również w sytuacji, gdy wykorzystana już część wypoczynku uniemożliwia późniejsze wykorzystanie 14 kalendarzowych dni urlopu z rzędu.

Na wykorzystanie zaległego urlopu pracownik ma czas do 30 września następnego roku kalendarzowego. Pracodawca może nawet przymusowo wysłać podwładnego na wypoczynek, jeśli ten nie chce skorzystać z urlopu. Przerwanie urlopu z powodu zwolnienia lekarskiego sprawia, że wraz z końcem niezdolności do pracy trzeba wrócić do obowiązków. Jeśli pracownik chce dalej odpoczywać, musi:

  • przedłużyć L4 online (zależy od decyzji lekarza);
  • wziąć kolejny urlop (zależy od uzgodnień z pracodawcą).

Przerwanie urlopu wypoczynkowego zwolnieniem lekarskim – świadczenia

W trakcie wypoczynku pracownik otrzymuje standardowe wynagrodzenie. Kiedy przebywa na L4 dostaje świadczenia chorobowe, zwykle w wysokości 80% podstawy wymiaru (średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy). Jeżeli firma utworzyła Zakładowy Fundusz Świadczeń Społecznych, pracownik raz w roku powinien otrzymać dodatkowe świadczenie urlopowe, właśnie na 14-dniowy urlop wypoczynkowy. Zwolnienie lekarskie może więc uniemożliwić wystąpienie przesłanki do jego wypłacenia. Przepisy w tym zakresie wymagają doprecyzowania.

Podobnych wątpliwości nie ma w sprawie L4. W trakcie trwania zwolnienia lekarskiego pacjent ma wracać do zdrowia i robić wszystko, by ten proces przyspieszyć. Nie obciążać się pracami domowymi, nie wykonywać pracy zarobkowej, chodzić na niezbędne zabiegi, zażywać leki itd. W razie potrzeby kontynuowania farmakoterapii warto skorzystać z możliwości, jakie daje recepta online i nie wychodzić z domu bez potrzeby. Wyjazd na wakacje podczas L4 będzie potraktowany jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, nawet jeśli pacjent chwilę wcześniej miał urlop.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *