Zwolnienie lekarskie przysługuje pracownikowi, który opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe, niezależnie od tego, w jakim systemie pracuje. Z czym wiąże się zwolnienie lekarskie w systemie 12-godzinnym? Sprawdź!
Równoważny czas pracy pozwala wydłużyć dobę pracowniczą z 8 do 12 godzin. Istotne jest, aby zgadzał się łączny czas godzin do przepracowania w danym miesiącu. Strony muszą pamiętać, że nie należy przekraczać dopuszczonego wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. Wątpliwości budzi często zwolnienie lekarskie w systemie 12-godzinnym. Należy podkreślić, że L4 udzielane jest niezależnie od rodzaju systemu, w jakim chory pracuje.
Równoważny czas pracy a L4
Zwolnienie lekarskie usprawiedliwia nieobecność pracownika spowodowaną chorobą własną lub np. dziecka, nad którym musi sprawować opiekę. Taką samą moc ma L4 online oraz zwolnienie wystawione przez lekarza w przychodni, czy szpitalu. Jeżeli pracownik pracuje w systemie równoważnym, a na koniec okresu rozliczeniowego okaże się, że przepracował ustalona liczbę godzin mimo zwolnienia, powinien otrzymać zarówno wynagrodzenie za wykonaną pracę, jak i świadczenie chorobowe za czas nieobecności.
Nieobecność spowodowana chorobą, usprawiedliwiona zwolnieniem lekarskim oznacza wypłatę świadczenia – przez pierwsze 33 (dla osób do 50. roku życia) i 15 dni (dla pracowników po 50. roku życia) wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku chorobowego. Pula dni do wykorzystania to 182 dni (wyjątkiem jest ciąża lub gruźlica). Warunkiem otrzymania świadczenia jest opłacanie składek chorobowych oraz korzystanie z L4 we właściwy sposób (np. nie wolno wykonywać pracy zarobkowej).
Zasady wypłacania świadczeń chorobowych
Za czas przebywania na zwolnieniu (również e-zwolnienie online) osobie pracującej w systemie równoważnym należy się wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy. Ich wysokość wyliczana jest w ten sam sposób, według zasad określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Należna kwota wypłacana jest za dni niezdolności do pracy, włączając w to dni wolne (weekendy i święta). O prawie do wypłaty świadczeń związanych z chorobą nie decyduje, czy i przez ile godzin (zgodnie z ustalonym harmonogramem pracy) pracownik miał pracować w czasie, gdy przebywa na zwolnieniu lekarskim.
Wysokość wynagrodzenia chorobowego to 80% średniego wynagrodzenia. Jak ustala się wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca, jeśli pracownik przebywał na zwolnieniu?
- stawkę miesięczną należy podzielić przez 30 dni;
- otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni zwolnienia;
- obliczone wynagrodzenie odjąć od wynagrodzenia należnego za cały przepracowany miesiąc.
Takie obliczenia są zasadne jedynie w sytuacji, gdy z powodu L4 pracownik nie zdołał wypracować godzin wynikających z obowiązującego wymiaru pracy. W przeciwnym razie nabywa prawo do pełnego wynagrodzenia.
Zwolnienie lekarskie w systemie 12-godzinnym oznacza konieczność przeliczenia, czy chory pracownik wypracował ustaloną miesięczną liczbę godzin. To pozwoli prawidłowo rozliczyć wynagrodzenie oraz świadczenie chorobowe.