[product_page id="119"]

Ile dni w roku można być na L4?

Ile dni w roku można być na L4

Każdy pracownik i pracodawca powinien wiedzieć, ile dni w roku można być na L4. Przekroczenie limitów oznacza utratę określonych świadczeń, a w pewnych okolicznościach niesie ryzyko utraty pracy. Poznaj aktualne zasady!

Zwolnienie lekarskie L4 online wprowadzone w 2018 r. uszczelniło system i ułatwiło kontrole zaświadczeń o niezdolności do pracy przez ZUS i pracodawców. Na początku 2022 r. doszło do kolejnych zmian przepisów, które w zamierzeniu ograniczyły pole do nadużyć przez nieuczciwych pracowników. Od tego momentu zmiana zgłaszanych dolegliwości nie ma wpływu na to, ile dni w roku można być na L4 – limity są sztywniejsze. W zdecydowanej większości przypadków to 182 dni, jeśli przerwa między absencjami wyniesie do 60 dni. Po przekroczeniu limitu chory pracownik może starać się o świadczenie rehabilitacyjne, które przysługuje maksymalnie przez 12 miesięcy.

To, ile dni w roku można być na L4, zależy od rodzaju zwolnienia lekarskiego

Każde zaświadczenie o niezdolności do pracy ma szereg kodów, które wskazują na konkretną chorobę. Komplet informacji trafia do ZUS-u, natomiast pracodawca nie ma dostępu do wszystkich danych. Kod, jakim opatrzone jest zwolnienie lekarskie, informuje o charakterze dolegliwości (zatem także maksymalnej długości L4) oraz przysługujących świadczeniach. Przez pierwsze 33 dni to wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy, potem zasiłek chorobowy z ZUS-u – aż do wyczerpania limitu przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Podstawowe kody chorobowe, jakim może być opatrzone e-zwolnienie online, to:

  • A – powtórzenie przyczyny niedyspozycji w ciągu 60 dni. Roczny limit dla L4 to 182 dni;
  • B – ciąża. Roczny limit dla L4 to 270 dni;
  • C – nadużycie alkoholu. Przez 5 dni pracownikowi nie przysługują żadne świadczenia;
  • D – gruźlica. Roczny limit dla L4 to 270 dni.

Ile dni w roku można być na L4? Od 14 do 270

Konieczność opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny to również niezdolność do świadczenia pracy. Przyznawane są wówczas świadczenia opiekuńcze, a nie chorobowe. Pracownikowi przysługuje od 14 do 60 dni zwolnienia lekarskiego na opiekę w ciągu roku, w zależności wieku i stanu zdrowia chorej osoby, którą trzeba się zająć.

Pracownik na zwolnieniu lekarskim może zostać zwolniony (bez okresu wypowiedzenia), jeżeli okres nieobecności przekroczy pułap określony w prawie. To, ile dni w roku możesz być na L4 bez obaw o zatrudnienie, zależy od twojego stażu. Pamiętaj, by we wniosku o zwolnienie lekarskie przez internet podawać tylko prawdziwe informacje! Wykorzystanie sfałszowanej dokumentacji i danych dla uzyskania L4 oznacza zwolnienie dyscyplinarne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *