Chorobowe na umowie zlecenie to zagadnienie bardzo istotne dla wielu polskich pracowników. Jak się okazuje, około 30% Polaków pracuje na umowach czasowych lub cywilnoprawnych. Temat zwolnień lekarskich na tego typu umowach wciąż wiąże się z wieloma wątpliwościami. Warto poznać odpowiedzi na najistotniejsze pytania dotyczące tego zagadnienia. Dzięki tej wiedzy, pracownicy zatrudnieni na umowie zlecenie będą w pełni świadomi swoich praw oraz obowiązków. W dzisiejszym artykule odpowiadamy czy możliwe jest otrzymanie zwolnienia lekarskiego w trakcie trwania zatrudnienia na umowie zlecenie, jakie warunki należy spełnić, aby takie zaświadczenie otrzymać, a także przedstawiamy wymiar i zasady obowiązywania urlopu chorobowego.
Czy jest możliwe zwolnienie chorobowe na umowie zlecenie?
Chorobowe na umowie zlecenie to zagadnienie, które wciąż niesie ze sobą wiele wątpliwości. Pracownicy zatrudnieni w oparciu o tę umowę zastanawiają się, czy należy im się zwolnienie lekarskie z powodu choroby, a jeśli tak to na jakich warunkach. Okazuje się, że urlop chorobowy, zwany również L4, może uzyskać każdy pracownik, niezależnie od formy jego zatrudnienia. Bardzo ważne jest jednak to, aby posiadał on aktualne ubezpieczenie zdrowotne. Jedyne co należy zrobić, aby otrzymać zwolnienie lekarskie, to odbyć wizytę w gabinecie medyka uprawnionego do generowania zaświadczeń L4. Osoby, które nie chcą wychodzić z domu lub ich stan zdrowia na to nie pozwala, mogą skorzystać z nowoczesnych form konsultacji z lekarzem. Są one przeprowadzane telefonicznie lub online. Wygodnym sposobem na uzyskanie zwolnienia jest również odwiedzenie jednej ze stron oferujących ich generowanie. Nad tego typu witrynami czuwają uprawnieni lekarze, dlatego można być pewnym, ze otrzymane zaświadczenie będzie prawidłowe i nie będzie wiązało się z dodatkowymi formalnościami.
Jakie warunki należy spełnić aby je otrzymać?
Osoby zatrudnione na umowie zlecenie muszą spełnić kilka warunków niezbędnych do otrzymania zwolnienia lekarskiego. Przede wszystkim taki pracownik powinien być objęty aktualnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Aby przystąpić do tego programu, pracownik powinien złożyć odpowiedni wniosek i przekazać go zleceniodawcy. Po otrzymaniu go, będzie on zobowiązany do zarejestrowania pracownika w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Od tego momentu zatrudnionego będzie obowiązywało ubezpieczenie zdrowotne. Aby w trakcie trwania zwolnienia pracownik mógł otrzymać zasiłek, okres obowiązywania ubezpieczenia powinien wynosić minimum 90 dni. Jeśli warunek ten jest spełniony, chory może zgłosić się do uprawnionego lekarza lub odwiedzić jedną ze stron oferujących generowanie zwolnień. Od 2018 roku w Polsce są wystawiane zwolnienia jedynie w formie elektronicznej, dzięki czemu pracownik, którego dane zwolnienie dotyczy otrzyma je do wglądu na swoim koncie pacjenta natychmiast po wygenerowaniu.
Jaki wymiar ma chorobowe na umowie zlecenie?
Chorobowe na umowie zlecenie ma jasno określony czas trwania. Każdy pracownik ma prawo skorzystać ze 182 dni urlopu chorobowego w ciągu roku. Nieco dłuższy okres zwolnienia należy się kobietom, które zachorowały w ciąży oraz osobom chorym na gruźlicę. Takie osoby mają możliwość skorzystania z aż 270 dni urlopu chorobowego. Jeśli po upływie maksymalnego czasu zwolnienia objawy i dolegliwości nie ustąpią, a więc pracownik nadal nie będzie w stanie wykonywać czynności wynikających ze stosunku pracy, może on udać się na kontrolę i poddać niezbędnym badaniom, które poświadczą o jego dalszej niedyspozycji. W trakcie zwolnienia lekarskiego, ubezpieczony pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek. Oba świadczenia są wypłacane w wymiarze 80% podstawy, którą stanowi średnia wypłat otrzymanych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Istnieją przypadki, kiedy zasiłek chorobowy jest wypłacany w pełnym wymiarze. 100% wynagrodzenia otrzymają kobiety, które zachorowały w trakcie trwania ciąży, osoby, które muszą poddać się badaniom niezbędnym do oddania komórek, tkanek lub narządów, a także pracownicy, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu w drodze do lub z pracy.
Co jeśli pracownik zachoruje po rozwiązaniu umowy?
Wiele osób zastanawia się co zrobić jeśli choroba pojawi się po rozwiązaniu umowy zlecenie. Okazuje się, ze zagadnienie to również jest jasno uregulowane. Ubezpieczony pracownik ma prawo do zwolnienia i zasiłku w sytuacji zachorowania po ustaniu zatrudnienia. Warunkiem, który musi być spełniony to czas trwania i moment wystąpienia choroby. Niezdolność do podjęcia pracy i zatrudnienia powinna trwać co najmniej 30 dni. Zwolnienie lekarskie oraz zasiłek będą obowiązywać jedynie w sytuacji, gdy pracownik zachorował w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia lub w ciągu trzech miesięcy od rozwiązania umowy, jeśli choroba jest zakaźna, a okres jej wylęganie jest dłuższy niż 14 dni.
Potrzebujesz zwolnienia lekarskiego? Dzięki naszej stronie internetowej uzyskasz je w mniej niż 5 minut!