[product_page id="119"]

Zwolnienie Lekarskie na Urlopie Wychowawczym 2022

Zwolnienie Lekarskie na Urlopie Wychowawczym 2022

Zwolnienie Lekarskie na Urlopie Wychowawczym 2022 funkcjonuje na odmiennych zasadach niż zwolnienie lekarskie przyznawane w standardowych okolicznościach, czyli w sytuacji, kiedy pracownik podczas trwania stosunku pracy zachoruje i z tego powodu niezdolny jest do kontynuacji wykonywania swojej pracy. Podstawowa różnica kryje się w prawie do zasiłku chorobowego. Rodzic będący na urlopie wychowawczym, czyli urlopie, który służy sprawowaniu opieki nad dzieckiem, nie otrzymuje bowiem wynagrodzenia za czas choroby. Dlaczego tak się dzieje? Co w przypadku gdy pracownica zajdzie w ciążę podczas korzystania z takiego urlopu? Tego oraz innych przydatnych informacji dowiesz się z tego artykułu.

Zwolnienie Lekarskie na Urlopie Wychowawczym 2022 – co warto o nim wiedzieć?

Zwolnienie Lekarskie na Urlopie Wychowawczym 2022 jest swoistego rodzaju wyjątkiem. Co do zasady, za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim, na który pracownik udaje się w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby, należy się wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Jeśli jednak osoba pracująca przebywa aktualnie na urlopie wychowawczym, nie jest uprawniona do otrzymywania tych korzyści. Zgodnie z prawem, zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres niezdolności do pracy przypadającej w czasie trwania owego urlopu. Analogicznie, pracownikowi, który znajduje się w takiej sytuacji, nie przysługuje również wynagrodzenie chorobowe. Dzieje się tak dlatego, że na czas trwania urlopu wychowawczego zawieszone jest opłacanie wszelakich składek – również tych na ubezpieczenie chorobowe.

Na jakich zasadach udzielany jest urlop wychowawczy?

Wspomniano już o tym, że urlop wychowawczy jest czasem zawieszenia opłacania składek. Warto przyjrzeć się również innym  zasadom, które warunkują przebywanie na owym urlopie. Urlop wychowawczy, razem z urlopem macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim, stanowi przerwę od wykonywania swoich obowiązków pracowniczych, która udzielana jest przez pracodawcę na wniosek pracownika (może to być zarówno matka, jak i ojciec), któremu przyszło na świat dziecko i który ma prawo do opieki nad nim. Wniosek musi być złożony minimum 21 dni przed rozpoczęciem urlopu. Wnieść go może rodzic zatrudniony na umowie o pracę przez co najmniej pół roku. Maksymalny czas trwania owego urlopu wynosi 36 miesięcy (istnieje jednak możliwość podziału tego okresu na pięć części) i można z niego korzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Co do zasady, jest bezpłatny – wyjątkiem jest sytuacja, kiedy rodzina otrzymuje zasiłek rodzinny. Ważne jest to, że urlop wychowawczy jest czasem, kiedy zawieszone są prawa i obowiązki zarówno pracownika, jak i pracodawcy, ale który wlicza się do stażu pracy. Ciekawym faktem jest to, że pracownik korzystający z owego urlopu może podjąć się pracy zarówno u swojego pracodawcy, ale także w innym miejscu. Pod warunkiem jednak, że nie będzie ona stanowiła przeszkody w sprawowaniu opieki nad dzieckiem.

Zwolnienie Lekarskie na Urlopie Wychowawczym 2022 – co w przypadku ciąży?

Zwolnienie Lekarskie na Urlopie Wychowawczym 2022 przysługuje również kobiecie w trakcie ciąży. Takie sytuacje zdarzają się dosyć często – wynika to z tego, że rodzice chcą, aby różnica wieku pomiędzy ich dziećmi nie była rażąca. Decydują się więc na kolejnego potomka. Analogicznie jak w przypadku choroby, pracownica za czas niezdolności do pracy z powodu ciąży, nie ma prawa do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Warto pamiętać o tym, że urodzenie drugiego dziecka podczas przebywania na urlopie wychowawczym, nie stanowi przesłanki do przerwania go. W związku z tym pracownica po porodzie jest uprawniona do korzystania z zasiłku macierzyńskiego oraz rodzicielskiego. A więc urlop wychowawczy w żadnym wypadku nie uprawnia do otrzymywania świadczeń chorobowych. Jedyną możliwością jest zaprzestanie z korzystania z niego.

Odstąpienie od urlopu wychowawczego jako przesłanka otrzymania świadczenia chorobowego w przypadku niezdolności do pracy.

Wiemy już, że pracownik przebywający na urlopie wychowawczym nie otrzyma żadnego świadczenia chorobowego i możliwe jest to tylko w przypadku powrotu do pracy. Jak zatem tego dokonać? Aby zrezygnować z urlopu wychowawczego, potrzebna jest zgoda pracodawcy oraz powiadomienie go o tym fakcie najpóźniej 30 dni przed planowanym powrotem do wykonywania swoich obowiązków.  Nie ma znaczenia czas, w którym zadeklarujemy odstąpienie od urlopu. Po zakończonym czasie wolnym, już w pierwszym dniu pracy, możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego. Wtedy, naturalnie, pracownikowi należeć się będzie wynagrodzenie chorobowe (za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy lub – w przypadku gdy pracownik jest powyżej 50. roku życia – 14 dni) albo zasiłek chorobowy, jeśli niezdolność do pracy przekroczy określony czas.

Chcesz uzyskać L4 wystawione online, bez wychodzenia z domu? Odwiedź nasz dedykowany portal, na którym zorganizujesz je w zaledwie 5 minut!

Zobacz również