Zwolnienie lekarskie na okresie próbnym 2022 nie dla wszystkich jest jasną i zrozumiałą kwestią. Wiele osób zastanawia się, czy będąc na okresie próbnym można rozważać urlop chorobowy poparty niezdolnością do wykonywania czynności pracowniczych. Nowi pracownicy martwią się nawet nie tyle o kwestie tego czy jest to dozwolone, ale raczej o to czy takie zachowanie będzie odpowiednie i nie wpłynie negatywnie na jego stosunek z pracodawcą. Warto poznać prawa przysługujące pracownikom, aby móc z nich w odpowiedni sposób korzystać. W dzisiejszym artykule odpowiadamy czy pracownik zatrudniony na okres próbny może pójść na urlop chorobowy, jakie świadczenia będą my z tego tytułu przysługiwać, a także rozwiewamy wątpliwości czy może to być powodem rozwiązania z nim umowy.
Czy można otrzymać zwolnienie lekarskie na okresie próbnym 2022?
Zwolnienie lekarskie na okresie próbnym 2022 przysługuje każdemu nowozatrudnionemu pracownikowi. Powodem do jego otrzymania może być choroba, dolegliwość powodująca słabe samopoczucie, wypadek lub pobyt w szpitalu. Nie ma w polskich przepisach zapisów, które nie zezwalałyby pracownikowi skorzystania ze zwolnienia lekarskiego w trakcie obowiązywania umowy na okres próbny. Oczywistym jest fakt, że dużo korzystniej w oczach pracodawcy wypadnie osoba konsekwentnie i nieprzerwanie wykonująca swoje obowiązki pracownicze, jednak w razie wystąpienia okoliczności niezależnych od zatrudnionego, stan tymczasowej nieobecności spowodowanej niezdolnością do pracy jest zrozumiały.
Czym jest okres wyczekiwania?
Okres wyczekiwania jest czasem, który musi upłynąć, aby pracownik nabył prawa do wypłaty wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Wynosi on z reguły 30 dni. Jeśli niezdolność do pracy nastąpi w trakcie okresu wyczekiwania, pracownikowi nie będą przysługiwały prawa do zasiłków, ani wynagrodzeń, a jego niedyspozycja zostanie usprawiedliwiona urlopem bezpłatnym. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy prawo do otrzymywania zasiłku przypada od pierwszego dnia pracy. Należą do nich na przykład sytuacje, w których pracownikiem jest student objęty ubezpieczeniem chorobowym podczas nauki lub do 90 dni po jej zakończeniu. Automatyczne prawo do zasiłku mają także osoby posiadające minimum 10-letni staż opłacania ubezpieczenia w poprzednich miejscach pracy oraz pracownicy, którzy uznali uszczerbku na zdrowiu podczas wypadku w drodze do lub z pracy.
Jakie zasiłki przysługują w takiej sytuacji?
Osobie zatrudnionej na okres próbny przysługują świadczenia takie jak zasiłek chorobowy czy opiekuńczy, jednak aby je otrzymać należy spełnić pewne, określone przez prawo, warunki. Przede wszystkim musi upłynąć wspominany wcześnie okres wyczekiwania. Po 30 dniach pracownik ma możliwość korzystania z pełnych świadczeń chorobowych. Ich wysokość oblicza się w oparciu o średnią wynagrodzeń z poprzednich dwunastu miesięcy. W przypadku osób zatrudnionych na okres próby reguła ta jest nieco inna i podstawę wymiaru składki stanowi wynagrodzenie możliwe do uzyskania w aktualnym miesiącu. Gdy jest już znana wysokość zarobków, można obliczyć kwotę ubezpieczenia chorobowego. Od stycznia tego roku jest ona wyższa i wynosi 80% podstawy wymiaru składki.
Czy zwolnienie lekarskie na okresie próbnym 2022 może być powodem rozwiązania umowy?
Zwolnienie lekarskie na okresie próbnym 2022 często budzi strach u nowych pracowników. Boją się oni, że zwolnienie lekarskie w okresie, w którym przebywają pod obserwacją kierownictwa, może wpłynąć na ich ocenę. Okres próbny ma na celu przede wszystkim sprawdzenie kompetencji, wiedzy i umiejętności pracownika. Jeśli ten przebywa wówczas na urlopie chorobowym, możliwość wykazanie się jest nieco utrudniona. Pracodawca się może jednak zwolnić nowo zatrudnionego z powodu posiadanego przez niego zwolnienia chorobowego. Wszystko za sprawą przepisów, które określają, że zerwanie umowy ze względu na niezdolność do wykonywania czynności pracowniczych może mieć miejsce jedynie wtedy, gdy niedyspozycja ta trwała ponad 3 miesiące, a pracownik pracuje mniej niż pół roku.
Co z zasiłkiem po rozwiązaniu umowy?
W trakcie trwania okresu próbnego, nowemu zatrudnionemu przysługują niemal takie przywileje jak stałym pracownikom. Okazuje się, że ma on prawo do otrzymywania świadczeń chorobowych również po zakończeniu zatrudnienia. Wynika to z przepisów prawa, które określają sytuacje umożliwiające otrzymanie zasiłku. Jest nimi zachorowanie w trakcie trwania okresu próbnego, które trwa nadal po rozwiązaniu umowy. Do końca współpracy świadczenie zostaje wypłacane przez pracodawcę, natomiast po tym okresie przez ZUS. Inną sytuacją, w której pracownik ma szansę na uzyskanie zasiłku jest zachorowanie w trakcie dwóch tygodni następujących po rozwiązaniu umowy. Jedynym wymogiem jest nieprzerwane trwanie choroby przez okres 30 dni.
Sprawdź naszą platformę do generowania zwolnień!