Od kilku lat zwolnienia lekarskie wystawiane są w formie elektronicznej. Jak sprawdzić L4, które zostało nam przepisane? Jest to bardzo proste. Można to zrobić, logując się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Następnie wchodząc w historię leczenia oraz w kafelek „zwolnienia” można sprawdzić, na jak długo zostało nam ono przepisane i kiedy dokładnie musimy wrócić do pracy. Często dostępne jest jednak dopiero po jednym lub dwóch dniach od wystawienia go przez lekarza podczas wizyty lekarskiej.
Należy także pamiętać, że mimo faktu wystawienia zwolnień lekarskich w formie elektronicznej, które zwalniają pracownika z konieczności zanoszenia ich osobiście do firmy, ma on nadal obowiązek poinformowania pracodawcy o tym, że na takie L4 przechodzi.
Jak sprawdzi L4 pracodawca?
Pracodawca ma dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, ponieważ zwykle podłączony jest do profilu PUE, który umożliwia mu podgląd tego, na jakie L4 przeszedł chory pracownik. Po przejściu na elektroniczną formę wystawiania zwolnień lekarskich, czynności takie, jak sprawdzenie L4 przez pracodawcę są zatem bardzo proste. By jeszcze lepiej poruszać się po profilu PUE, warto znać wszelkie kody, którymi opatrzone są zwolnienia lekarskie, bo może się to okazać szczególnie pomocne w ocenie realnego czasu nieobecności pracownika w pracy.
A czym w ogóle jest e-zwolnienie lekarskie?
E-zwolnienie to zwolnienie lekarskie w formie online, dostępne w internecie od 1 grudnia 2018 roku z pomocą Platformy Usług Elektronicznych. Potocznie zwane L4 zastępuje tym samym papierową wersję i zwalnia pracownika z konieczności samodzielnego dostarczenia go do pracodawcy.
Co pracodawca widzi na zwolnieniu lekarskim?
Każde zwolnienie lekarskie, które trafia od lekarza go przepisującego do pracodawcy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych opatrzony jest odpowiednimi adnotacjami i zawiera kod pozwalający stwierdzić, z jaką chorobą zmaga się pacjent. Znajduje się tam także informacja czy pacjent musi leżeć, czy może pozwolić sobie na aktywności fizyczne. W związku z tym wyróżnia się zwolnienia lekarskie chodzące i leżące. Szczególnie istotne dla chorego jest to, by zdawać sobie sprawę, co znajduje się na takim zwolnieniu lekarskim, ponieważ niestosowanie się do jego zasad może skutkować negatywnymi konsekwencjami w przyszłości, związanymi z utratą zasiłku chorobowego, a nawet zwolnieniem dyscyplinarnym.
Oprócz kodów opatrzonych literami, na zwolnieniu znajdują się także kody opatrzone cyframi. Kod 1. świadczy o zwolnieniu leżącym. W takim wypadku pacjent powinien pozostawać w łóżku i się z niego nie ruszać. Z kolei w przypadku zwolnienia lekarskiego z kodem 2. pacjent poruszać się już może. Jest to bowiem tak zwane zwolnienie lekarskie chodzące, świadczące o tym, że poruszanie się nie wpłynie na stan zdrowia pacjenta. Podsiadając takie zwolnienie, chory może zatem wychodzić z domu w celu ściśle uzasadnionym, a więc na przykład do lekarza, apteki bądź po zakupy.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że pracodawca czy ZUS — w zależności od tego jak duża jest firma i kto jest podmiotem wystawiającym zasiłek chorobowy — może kontrolować czy pracownik na zwolnieniu lekarskim stosuje się do zaleceń.
Co zrobić, gdy pracodawca nie dostał naszego zwolnienia lekarskiego?
Bardzo rzadko zdarza się tak, że do pracodawcy nie dociera nasze zwolnienie lekarskie. Może się tak stać z kilku powodów, z czego najczęstszym jest brak połączenia z internetem podczas wizyty lekarskiej lub przerwa w działaniu systemu teleinformatycznego obsługującego system e-zwolnień. Jak sprawdzić L4, czy na pewno dotarło do naszego pracodawcy i co można zrobić, jeśli tak się nie stało? W momencie, gdy nie działa system wystawienia elektronicznego zwolnienia lekarskiego, specjalista nas przyjmujący musi wystawić zwolnienie lekarskie w formie papierowej. Gdy już je dostaniemy, naszym obowiązkiem jest jego dostarczenie do zakładu pracy w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia. Taka sytuacja ma miejsce jednak tylko wtedy, kiedy pracodawca nie widnieje w bazie ze względu na brak profilu PUE. W każdym innym wypadku, jeśli możliwe jest przesłanie L4 drogą elektroniczną, dostarczenie go do pracodawcy jest obowiązkiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Mimo przesłania zwolnienia lekarskiego automatycznie, pracownik najpóźniej w drugim dniu nieobecności w pracy musi poinformować pracodawcę o fakcie czasowego przejścia na L4. Nie musi to być przekazane w formie pisemnej. Najważniejsze, by pracodawca był poinformowany o tym fakcie.
Jakie jest wynagrodzenie podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim?
Na czas przebywania na L4 należy się 80% wysokości wynagrodzenia, wyliczonego od podstawy wypłaty. W przypadku pobytu w szpitalu wartość ta wynosi także 80%, choć jeszcze rok temu było to o 10% mniej. O pełny zasiłek chorobowy mogą ubiegać się z kolei kobiety w ciąży, osoby, które uległy wypadkowi w drodze do lub z pracy, a także dawcy komórek, tkanek i narządów, którzy poddają się niezbędnym badaniom lub zabiegowi.
Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!