E-zwolnienie L4 Online

99.00 

NAWET W 5 MINUT -25% NA KOLEJNE ZAMÓWIENIE
DOSTĘPNI 24H/7 DNI BEZ REJESTRACJI

Uzyskane e-zwolnienie L4 (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i do ZUS-u. Lekarz zadzwoni do Ciebie. Placówka Medyczna.

Dane pacjenta do L4

Ubezpieczenie OC dla Naszych pacjentów | Pełna Dyskrecja
Kategoria:

Czy lekarz przyjmujący prywatnie może wystawić zwolnienie lekarskie

Czy lekarz przyjmujący prywatnie może wystawić zwolnienie lekarskie

Czy lekarz przyjmujący prywatnie może wystawić zwolnienie lekarskie? Z tym pytaniem mierzy się wiele aktywnych zawodowo osób. Terminy na wizytę u lekarza przyjmującego na NFZ są często bardzo długie, a podczas choroby, która uniemożliwia pracę zwolnienie jest potrzebne niemal „na już”, aby jak najszybciej usprawiedliwić nieobecność. W takiej sytuacji wizyta prywatna okazuje się doskonałym wyborem. Warto jednak upewnić się wcześniej, czy lekarz przyjmujący w prywatnym gabinecie udzieli nam L4. W dzisiejszym artykule odpowiadamy czy podczas prywatnej wizyty lekarskiej uzyskamy zwolnienie chorobowe, jeśli tak to jakie świadczenia będą się z nim wiązać, a także przedstawiamy limity udzielania zwolnień.

Czy lekarz przyjmujący prywatnie może wystawić zwolnienie lekarskie na takich samych zasadach jak lekarz przyjmujący na NFZ? Odpowiedź brzmi – tak! Poszczególni medycy posiadający uprawnienia do generowania zwolnień oferują wystawianie zaświadczeń o chorobie niezależnie od rodzaju gabinetu, w którym przyjmują. Zwolnienie wygenerowane przez prywatnego lekarza i medyka przyjmującego w publicznej placówce będzie tak samo ważne i w identycznym stopniu respektowane. Krążą jedynie pogłoski, że zaświadczenia wystawiane przez prywatnych lekarzy mogą być częściej sprawdzane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub pracodawcę. W rzeczywistości kontrole mogą być przeprowadzane niezależnie od podmiotu wystawiającego zwolnienie, warto więc stosować się do zawartych w zaświadczeniu wskazań, aby nie utracić prawa do przysługujących świadczeń.

Czy pracownikowi będą należał się zasiłek?

Istotną kwestią dotyczącą zwolnienia lekarskiego jest możliwość pobierania świadczeń, a także ich wysokość. Zwolnienia generowane przez prywatnych lekarzy również umożliwiają otrzymywanie wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku. Oba świadczenia są wypłacane w wysokości 80% podstawy, będącej średnią z wynagrodzeń otrzymanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jeśli chorym pracownikiem, który uzyskał zwolnienie, byłaby kobieta w ciąży, osoba przebywająca w szpitalu lub ofiara wypadku w drodze lub z pracy, wtedy zasiłek wypłacany jest w wysokości 100% podstawy wynagrodzenia. W ciągu pierwszych 33 dni zwolnienia (lub 14 dni, jeśli chorym jest osoba, która ukończyła 50. rok życia) obowiązek wypłacania świadczeń ciąży na pracodawcy, natomiast po upływie tego okresu regulowanie świadczenia w postaci zasiłku zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Czy lekarz przyjmujący prywatnie może wystawić zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej?

Czy lekarz przyjmujący prywatnie może wystawić zwolnienie lekarskie? Na to pytanie znamy już odpowiedź. Niektórzy zastanawiają się również, w jakiej formie jest generowane zwolnienie od prywatnego lekarza. Warto wspomnieć o przepisach, które zostały wprowadzone w 2018 roku. Nałożyły one na wszystkie placówki, w których można uzyskać L4, obowiązek wystawiania tego typu zaświadczeń w tylko jednej wersji – elektronicznej. To nowoczesne rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści i udogodnień. Przede wszystkim pozwala na uzyskanie zwolnienia nawet bez wychodzenia z domu, ponieważ do ustalenia zasadności obecnie wystarcza dokładny wywiad przeprowadzony przez lekarza. W tym celu można skontaktować się telefonicznie, odbyć konsultację online lub odwiedzić dedykowaną stronę do generowania zwolnień. Gotowy dokument zostaje przesłany za pośrednictwem Internetu do pacjenta, którego dotyczy. Ponadto, zostaje przekazany również pracodawcy, dzięki czemu chory nie musi specjalnie dostarczać gotowego zaświadczenia w określonym terminie, jak było to wymagane podczas wystawiania papierowych zwolnień. Automatyzacja tego procesu pozwala zaoszczędzić czas i skupić się na leczeniu, które pomoże szybko wrócić do zdrowia i pełni sił.

Na jaki okres można je otrzymać?

Zwolnienia lekarskie mają określone limity, podczas których chory otrzymuje należne świadczenia. Pracownik ma możliwość przebywać 182 dni w ciągu roku na urlopie chorobowym. Długie zwolnienia powinny być uzasadnione odpowiednimi badaniami i rekomendacjami dotyczącymi leczenia. Inne zasady obejmują osoby chore na gruźlice, a także kobiety w ciąży. Tacy pracownicy mają możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego na 270 dni. Cały ten okres jest objęty wynagrodzeniem lub zasiłkiem dzięki czemu chory nie pozostaje bez środków do życia. W trakcie trwania zwolnienia, szczególnie długiego, mogą zostać przeprowadzane kontrole ZUS-u lub pracodawcy. W razie wątpliwości ZUS może także powołać specjalną komisję lekarską, która oceni stan chorego pacjenta. W przypadku podważenia zasadności L4, może zostać ono anulowane wraz z otrzymanymi świadczeniami przez upłynięciem terminu.

Zwolnienie możesz uzyskać także na naszej stronie internetowej! Sprawdź!

Zobacz również