E-zwolnienie L4 Online

99.00 

NAWET W 5 MINUT -25% NA KOLEJNE ZAMÓWIENIE
DOSTĘPNI 24H/7 DNI BEZ REJESTRACJI

Uzyskane e-zwolnienie L4 (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i do ZUS-u. Lekarz zadzwoni do Ciebie. Placówka Medyczna.

Dane pacjenta do L4

Ubezpieczenie OC dla Naszych pacjentów | Pełna Dyskrecja
Kategoria:

Czy na L4 można iść do kościoła

Czy na L4 można iść do kościoła

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim niesie ze sobą nie tylko prawa, ale również pewnego rodzaju obowiązki. Nie masz pewności, co do nich należy? Chcesz upewnić się, jakie aktywności są dopuszczalne podczas zwolnienia, a jakich lepiej się wystrzegać? Nie wiesz, czy na L4 można iść do kościoła, na zakupy, czy wziąć udział w zagranicznej wycieczce? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości. 

Czy na L4 można iść do kościoła? Odpowiadamy

Wśród pracowników krąży wiele pogłosek na temat tego, jakie czynności są dopuszczalne podczas L4, a za jakie grożą nieprzyjemne konsekwencje. Mówi się, że w każdej plotce jest ziarno prawdy, a więc przyjrzyjmy się bliżej kwestii praw i obowiązków pracowników. 

  • Po pierwsze, ważny jest powód, na podstawie którego zostało Ci wystawione zwolnienie oraz, co za tym idzie, jaki kod na nim widnieje. Jeżeli np. przeziębiłeś/aś się, a twoje L4 opatrzone jest kodem „1” – musisz zostać w domu i odpoczywać w łóżku, gdyż jest to zwolnienie leżące. Jeśli natomiast zwichnąłeś/aś nadgarstek i otrzymałeś/aś kod z numerem „2”, możesz wychodzić z domu nawet na krótki spacer, jeśli zalecenia lekarza tego nie zabraniają. 
  • Po drugie, nie możesz w żadnym wypadku wykonywać innej pracy, za którą otrzymujesz wynagrodzenie. Jeżeli dopuścisz się takiego nadużycia, możesz stracić prawo do otrzymywania świadczenia chorobowego, a co gorsze, grozi Ci także zwolnienie z pracy. Niedopuszczalne są również inne czynności, które nie są niezbędne do powrotu do zdrowia. 

Pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jest poinformowanie pracodawcy w ciągu 48h o zwolnieniu. Musisz podać także adres, pod którym będziesz przebywać w  trakcie okresu rekonwalescencji, aby pracodawca lub pracownik ZUS-u mogli przeprowadzić kontrolę. Jeżeli podczas wizyty lekarz wystawił Ci receptę, jesteś zobowiązany/a do wykupienia potrzebnych leków. 

 Zatem czy na L4 można iść do kościoła? Potrzeby duchowe są z całą pewnością bardzo istotne, jednak trudno byłoby udowodnić, że jest to aktywność niezbędna do jak najszybszego powrotu do zdrowia. Ponadto w przypadku nieobecności pracownika pod wskazanym adresem w czasie kontroli, należy złożyć odpowiednie wyjaśnienia w związku z tą sytuacją, a także przedłożyć stosowne zaświadczenia czy nawet paragony ze sklepów i aptek. W przypadku wyjścia do kościoła dostarczenie tego typu dowodów nieobecności mogłoby okazać się niemożliwe. Na dodatek nieuzasadnione aktywności mogą być postrzegane przez ZUS i pracodawcę jako wykorzystywanie L4 niezgodnie z jego przeznaczeniem. Warto poświęcić czas zwolnienia lekarskiego na solidne wykurowanie się i  odzyskanie pełnej sprawności oraz zdrowia.

Ksiądz też człowiek 

Czy jeżeli Tobie wskazane jest pozostanie w domu podczas L4 oraz odłożenie wizyt w kościele na czas, gdy już całkowicie wydobrzejesz, to czy księdza i katechetę również obowiązują te zasady? W tym przypadku sytuacja wygląda nieco inaczej. Owszem, duchowni mają prawo do zwolnienia lekarskiego tak samo jak każdy inny pracownik, jeżeli podejmują zatrudnienie w szkole w roli nauczyciela religii. Podlegają biskupowi, który ich do tej roli wyznacza. Jednak posługa kapłańska i  odprawianie mszy świętej nie są w rozumieniu prawa pojmowane jako praca świadczona na podstawie kodeksu pracy. Trudno też jednoznacznie określić, czy odprawianie nabożeństwa można rozumieć jako pracę zarobkową. Posługa kapłańska ma charakter szczególny, który trudno dokładnie zdefiniować. Czy więc podczas przebywania na L4 ksiądz może odprawiać mszę świętą? To zależy. Należy cały czas pamiętać, że zabronione są czynności, które utrudniają lub uniemożliwiają dochodzenie do zdrowia. To, czy duchowny będzie mógł pełnić swoje kapłańskie obowiązki będzie zależało od powodu jego zwolnienia lekarskiego oraz od wyraźnych wskazań lekarza. Zatem nawet księża stają przed pytaniem, czy na L4 można iść do kościoła.

Jakie działania są dozwolone podczas L4?

Oprócz sytuacji księży istnieją również inne przypadki, które stanowią wyjątek od reguły mówiącej o zakazie podejmowania pracy w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego. Chodzi o aktywności, które wydają się wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania określonej społeczności. Mowa tu o:

  • Niezbędnych czynnościach ratunkowych wykonywanych przez członków Ochotniczej Straży Pożarnej,
  • Uczestnictwie w zebraniach rady nadzorczej w spółdzielni mieszkaniowej,
  • Podpisywaniu niezbędnych dokumentów finansowych w prowadzeniu działalności, np. faktur sporządzonych przez pracowników czy listy płac,
  • Udziale w posiedzeniach zarządu miasta.

Nawet jeśli za wymienione wyżej czynności pracownik otrzymuje pewnego rodzaju dochód (np. diety), nie są to czynności zarobkowe – mają charakter społeczny. Z tego też powodu nie stanowią podstaw do wstrzymania prawa pracownika do świadczeń chorobowych, a zwłaszcza do rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę. Co ciekawe, do aktywności nienaruszających zasad przestrzegania L4 należy także udział we własnym ślubie czy np. aktywność sportowa – jeżeli oczywiście wskazania lekarza nie przewidują zakazów w obrębie tych czynności. 

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również