E-zwolnienie L4 Online

99.00 

NAWET W 5 MINUT -25% NA KOLEJNE ZAMÓWIENIE
DOSTĘPNI 24H/7 DNI BEZ REJESTRACJI

Uzyskane e-zwolnienie L4 (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i do ZUS-u. Lekarz zadzwoni do Ciebie. Placówka Medyczna.

Dane pacjenta do L4

Ubezpieczenie OC dla Naszych pacjentów | Pełna Dyskrecja
Kategoria:

Kończy mi się zwolnienie lekarskie – co dalej? Kiedy wrócić do pracy?

kończy mi się zwolnienie lekarskie co dalej

Zwolnienie lekarskie jest czasem, który należy przeznaczyć na powrót do zdrowia. Wystawiane jest w razie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Wiele osób zadaje sobie pytanie: „kończy mi się zwolnienie lekarskie, co dalej?”. Jak postąpić?

O długości L4 decyduje lekarz wystawiający – bierze pod uwagę rodzaj schorzenia, stan pacjenta, jego samopoczucie. W ciągu roku pracownik może wykorzystać 182 dni, podczas których będzie pobierał świadczenie chorobowe. Wynagrodzenie lub zasiłek wypłacane są osobom, które odprowadzają składki na ubezpieczenie chorobowe. Zwolnienie należy wykorzystać zgodnie z jego przeznaczeniem, stwierdzenie nieprawidłowości może skutkować utratą prawa do wypłaty pieniędzy.

Kończy mi się zwolnienie lekarskie. Co dalej?

Jeśli czas zwolnienia dobiega końca, należy wrócić do wykonywanych obowiązków. Może się jednak zdarzyć, że pracownik nadal ma dolegliwości, źle się czuje i brak mu sił. W takiej sytuacji powinien zgłosić się na kontrolę do lekarza prowadzącego lub do innego specjalisty. Być może doszło do rozwoju powikłań lub chory nie leczył się wystarczająco długo. Podczas wizyty w przychodni lub telekonsultacji lekarz ma możliwość zmienić sposób leczenia, przepisać inne preparaty, a także wypisać kolejne zwolnienie, np. L4 online.

Jak długo można przedłużać zwolnienie?

Powtarzasz w myślach z niepewnością „kończy mi się zwolnienie lekarskie”? Co dalej? Czy będziesz mógł je przedłużyć? Pamiętaj, że pracownik ma możliwość przedłużać zwolnienie do pełnego wyzdrowienia. W tym czasie jest chroniony, co oznacza, że pracodawca nie może wręczyć mu wypowiedzenia. Warto zauważyć, że chory nie tylko może nie wypełniać swoich obowiązków prawidłowo, ale także będzie mógł zarażać innych pracowników. To argumenty przemawiające za korzystaniem z L4 online lub podczas wizyty w gabinecie. Oczywiście chory musi pamiętać o przestrzeganiu zasad – podczas zwolnienia nie może wykonywać innej pracy zarobkowej. Jeśli lekarz odnotuje, że jest to L4 leżące, pacjent nie powinien opuszczać domu. 

Za nieprzestrzeganie przepisów grozi utrata prawa do zasiłku, a nawet zwolnienie dyscyplinarne. Gdy kończy się zwolnienie trzeba skontrolować stan zdrowia, by mieć pewność, że powrót do pracy jest bezpieczny – zarówno dla chorego, jak i osób z nim współpracujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *