[product_page id="119"]

Jak dostać L4 na 2 tygodnie

Jak dostać L4 na 2 tygodnie

Na forach internetowych i w wyszukiwaniach przeglądarek często można spotkać się z pytaniami „jak dostać L4 na 2 tygodnie?” albo „co powiedzieć lekarzowi, by wypisał mi zwolnienie lekarskie?”. Powodów takiej sytuacji może być wiele, choć do najczęściej pojawiających się, oprócz faktycznej choroby, jest strach przed zwolnieniem albo chęć przeczekania gorącego okresu w pracy. Trzeba jednak pamiętać, że niewłaściwe wykorzystywanie L4 może wiązać się z bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami dla pracownika, jeśli tylko zostanie mu to udowodnione.

Jak dostać L4 na dwa tygodnie – co powiedzieć lekarzowi?

Podczas wizyty w gabinecie lekarskim, doktor przyjmujący pacjenta ma obowiązek przeprowadzenia rzetelnego wywiadu, na podstawie którego oceni, jakie leczenie konieczne jest w przypadku danej osoby i czy dolegliwości, z jakimi się mierzy, są podstawą do wystawienia ewentualnego zwolnienia lekarskiego. W takim przypadku pracownik często zastanawia się, co należy powiedzieć lekarzowi, a tym samym jak dostać L4 na dwa tygodnie, by na pewno być w stanie postawić się w tym czasie na nogi i móc wrócić do pracy w pełnej dyspozycyjności.

W przypadku chęci uzyskania korzystnego zwolnienia, ważne jest to, by dokładnie przekazać lekarzowi, na jakie dolegliwości się cierpi. Konieczne jest, by mówić prawdę i przedstawiać fakty, a nie symulować, by tylko jak najdłużej przebywać potem na zwolnieniu lekarskim. Według zasad, jakimi kieruje się lekarz, wystawi on bowiem L4 stosowne do stanu opisywanego przez pacjenta, szczególnie wtedy, gdy to, co mówi, świadczy o poważnej niezdolności do pracy. Kierując się dobrem pacjenta, lekarz chce bowiem zaproponować jak najlepsze leczenie, by jak najszybciej był w stanie wrócić do pełni zdrowia.

Czy lekarz może nie wystawić zwolnienia lekarskiego?

Wydawanie zwolnienia lekarskiego jest czynnością leżącą w gestii lekarza. Jeśli jednak zagrożone jest zdrowie pacjenta lub zmaga się on z bólem, który przeszkadza mu w codziennych czynnościach, powinien się on kierować jego dobrem i takie L4 wystawić.

Jak długo może trwać zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie jest wystawiane przez lekarza odpowiednio do choroby bądź dolegliwości, która sprawia, że pracownik jest niezdolny do wykonywania swoich obowiązków. Według przepisów prawa, wynikających z Kodeksu pracy, każda ubezpieczona osoba, której należą się świadczenia chorobowe, ma prawo do uzyskania zwolnienia lekarskiego na okres maksymalnie 182 dni rocznie. Wyjątek stanowią kobiety w ciąży i osoby chorujące na gruźlicę. Im bowiem należy się okres zwolnienia wydłużony do 270 dni w roku.

Jak najszybciej takie zwolnienie lekarskie uzyskać?

W obecnych czasach uzyskanie zwolnienia lekarskiego nie należy do trudnych czynności. Możliwe to jest bowiem na co najmniej kilka sposobów. Najczęściej wybieranym sposobem jest wizyta w gabinecie lekarskim, do której przypisany jest pacjent. Czasem jednak opcja ta jest wykluczona ze względu na zbyt długi okres oczekiwania. W takiej sytuacji można wybrać także wizytę domową, przeznaczoną głównie dla tych, którzy nie mogą sami dotrzeć do placówki medycznej, na przykład ze względu na ograniczone możliwości poruszania się. Jeśli ta opcja nie jest dla pacjenta satysfakcjonująca, można także skorzystać z teleporady, szczególnie popularnej w okresie pandemii. Ostatnią opcją jest umówienie się na wizytę online z pomocą jednej z wielu stron, oferujących tego typu usługi na odległość. W takim wypadku wystarczy jedynie zarejestrować się z pomocą odpowiedniego formularza znajdującego się na witrynie, uiścić odpowiednią wpłatę i wybrać termin, który najbardziej odpowiada pacjentowi. Dzięki temu możliwa jest bezkontaktowa wizyta bez konieczności wychodzenia z domu.

L4 podczas pracy na umowę zlecenie

Szczególnie młode osoby, które nie pracują jeszcze na umowie o pracę, zastanawiają się, czy w przypadku umowy zlecenie mogą liczyć na zwolnienie lekarskie i jeśli tak, jak dostać L4 na 2 tygodnie bądź inny okres, pozwalający im na powrót do zdrowia. Jest to możliwe, jeśli objęte są ubezpieczeniem chorobowym. W ich przypadku prawo do zasiłku chorobowego, a więc do pobierania zwolnienia lekarskiego nabywają osoby, u których upłynęło 90 dni korzystania z nieprzerwanego okresu ubezpieczenia. Po upływie tego czasu także mogą zatem przejść na L4.

Kontrole zwolnienia lekarskiego przez ZUS i pracodawcę

W przypadku osób, które korzystają z ze zwolnienia lekarskiego od co najmniej 33. dni, może zostać przeprowadzona kontrola ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest ona prowadzona zazwyczaj w szczególności w stosunku do tych osób, które bardzo często korzystają z L4. Sprawdza się wtedy, czy wykorzystują je zgodnie z celem, a szczególnie — czy w tym czasie przebywają w miejscu pobytu i nie wykonują innej pracy zarobkowej. Jeśli kontrola ZUS wykaże nieprawidłowości, może wiązać się to z poważnymi konsekwencjami. Co za to grozi? W przypadku uznania braku podstawy do przebywania na L4. Taki pracownik traci prawo do wypłaty zasiłku chorobowego. Pracodawca może także użyć tego faktu jako podstawę do zwolnienia dyscyplinarnego.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również