E-zwolnienie L4 Online

99.00 

NAWET W 5 MINUT -25% NA KOLEJNE ZAMÓWIENIE
DOSTĘPNI 24H/7 DNI BEZ REJESTRACJI

Uzyskane e-zwolnienie L4 (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i do ZUS-u. Lekarz zadzwoni do Ciebie. Placówka Medyczna.

Dane pacjenta do L4

Ubezpieczenie OC dla Naszych pacjentów | Pełna Dyskrecja
Kategoria:

Zwolnienie lekarskie 3 dni wstecz jak liczyć?

Zwolnienie lekarskie 3 dni wstecz jak liczyć

Zwolnienie lekarskie należy do praw każdego pracownika płacącego składki na ubezpieczenie chorobowe – obowiązkowe czy dobrowolne. Służy ono usprawiedliwieniu nieobecności w pracy, która powstała wskutek pogorszenia stanu zdrowia, spowodowanego chorobą, urazem, ciążą czy też koniecznością opieki nad chorym członkiem rodziny. Pracownik otrzymuje zwolnienie lekarskie od upoważnionego od tego lekarza lub asystenta medycznego, a następnie przez cały okres przebywania na przerwie od pracy wypłacane mu są świadczenia.

Może zdarzyć się sytuacja, w której pracownik nie zdobędzie zwolnienia lekarskiego od razu, ale z pewnych przyczyn nie będzie też w stanie kontynuować pracy. Problem taki pojawia się na przykład, gdy pracownika udało się umówić na wizytę z lekarzem dopiero za 2 dni, a on ze względu na słaby stan zdrowia nie może chodzić do pracy do tego czasu. Czy możliwe jest wystawienie zwolnienia lekarskiego z datą wstecz? Zwolnienie lekarskie 3 dni wstecz – jak liczyć? Przykład znajdziecie Państwo w dalszej części artykułu!

Czy L4 może być wystawione z wcześniejszą datą? Zwolnienie lekarskie 3 dni wstecz, jak liczyć? Przykład.

Zwolnienie chorobowe wypisuje się zwykle od dnia, w którym zostało ono wręczone przez pracownika medycznego. Wystawienie zwolnienia lekarskiego z datą wcześniejszą jest jednaka możliwe właśnie z myślą o podobnych sytuacjach, aby pracownicy nie musieli martwić się okresem, kiedy jednocześnie nie mogą pracować, ale nie zdobyli też jeszcze zwolnienia lekarskiego. Jednakże takie zaświadczenie może być wystawione maksymalnie tylko 3 dni wstecz.

Z tego powodu pracownik musi pamiętać, aby trzymać się zasady trzech dni, nawet w trudnych sytuacjach, gdy udanie się do lekarza od razu nie jest możliwe, tak jak i kontynuacja wykonywania obowiązków zawodowych. Najlepiej więc, by do lekarza po zwolnienie lekarskie udać się najpóźniej w 3 dniu choroby czy innej dolegliwości, która ma być powodem nieobecności w pracy.

Zwolnienie lekarskie 3 dni wstecz, jak liczyć – przykład.

Wyjaśnić to można na prostym przykładzie. Załóżmy, że pan Adam pracuje jako księgowy w pewnej firmie już od 3 lat i przez cały ten okres płacił składki na ubezpieczenie chorobowe. Z tego względu przysługuje mu zwolnienie lekarskie w przypadku pogorszenia stanu zdrowia. Pan Adam 3 czerwca zaczął odczuwać stopniowe pogorszenie stanu zdrowia, co objawiało się ospałością i wzrastającą temperaturą.

Pan Adam wrócił do domu po skończonym dniu pracy i natychmiast umówił się na wizytę do najbliższego lekarza pierwszego kontaktu. Niestety okazało się, że najszybszy termin czeka go dopiero 6 czerwca, czyli 3 dni wprzód. Pan Adam oczekuje więc na wizytę lekarską, ale jego stan pogorszył się na tyle, że nie jest w stanie wstać do pracy następnego dnia. Wyjaśnił ten fakt pracodawcy, lecz wciąż potrzebuje zaświadczenia usprawiedliwiającego nieobecność.

Kiedy nadszedł czas wizyty, lekarz wystawił panu Adamowi diagnozę oraz wypisał zwolnienie lekarskie, pozwalające na kilka dni przerwy od pracy, w trakcie których powinien on wrócić do pełni sił. Dzięki obowiązującym przepisom, lekarz miał prawo wystawić zwolnienie na kilka dni wstecz, co sprawiło, że pan Adam oficjalnie przebywał na zwolnieniu od 4 czerwca.

Świadczenia przysługujące pracownikowi podczas zwolnienia lekarskiego.

Przez pierwsze dni zwolnienia lekarskiego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe, wypłacane przez pracodawcę. Jego wysokość wynosi w większości przypadków 80% podstawy wymiaru (kwota 100% wypłacana jest np. ciężarnym). Wynagrodzenie chorobowe należy się przez pierwsze 33 dni lub 14 dni zwolnienia lekarskiego, co zależy od wieku pracownika. Pierwszy okres dotyczy osób poniżej 50 roku życia, natomiast drugi – osób starszych niż 50 lat.

Po tym rozpoczyna się okres zasiłkowy, podczas którego ZUS wypłaca zasiłek chorobowy, także wynoszący 80% średniego wynagrodzenia pracownika (i tutaj także istnieją pewne wyjątki, gdy pracownikowi przysługuje 100% tej kwoty). Należy pamiętać, że zasiłek chorobowy może być wypłacany przez ograniczoną liczbę dni w ciągu roku. W większości przypadków będą to 182 dni, natomiast kobiet w ciąży i osób chorych na gruźlicę obowiązuje limit 270 dni. Nowy okres zasiłkowy nalicza się dopiero po 60 dniach przerwy między jednym zwolnieniem lekarskim a drugim.

Jeżeli pracownik wykorzysta tę pulę przed wyzdrowieniem i wciąż nie może wrócić do pracy, może zgłosić się po świadczenie rehabilitacyjne. Aby je uzyskać, dalsze leczenie i rehabilitacja muszą przynosić dobre rokowania, aby pracownik mógł wrócić do pełni sił w ciągu kolejnych 12 miesięcy (ponieważ przez tyle czasu przyznawane jest świadczenie rehabilitacyjne).

Jak zdobyć zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu?

Należy wspomnieć, że w obecnych czasach kontakt z lekarzem jest znacznie ułatwiony, a to dzięki możliwości kontaktu zdalnego poprzez teleporady lub e-konsultacje. W ten sposób pracownik nie musi nawet wychodzić z domu, by odbyć wizytę online i zdobyć od lekarza zwolnienie chorobowe. Terminy takich wizyt zwykle nie są odległe, co może uratować pracownika w sytuacji, w której nie ma sił, by wstać z łóżka.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również