[product_page id="119"]

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online? Co warto o nim wiedzieć?

jak uzyskać zwolnienie lekarskie online

W przypadku wystąpienia objawów choroby, gorszego samopoczucia możesz skorzystać z teleporady. Jeśli to konieczne, lekarz wystawi L4. Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online? Jak wygląda procedura?

Niekiedy chory nie czuje się na siłach udać się do przychodni, a potrzebuje porady lekarskiej, recepty na leki, czy choćby kilkudniowego zwolnienia z pracy. W takich sytuacjach rozwiązaniem może być teleporada, konsultacja z lekarzem przez Internet. Procedura nie jest skomplikowana, dlatego coraz więcej osób czynnych zawodowo korzysta z tej wygodnej opcji. Jak umówić się na rozmowę ze specjalistą i jak uzyskać zwolnienie lekarskie online? Przede wszystkim wybierz formę konsultacji – przez telefon lub komunikator internetowy.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online?

Jeśli chcesz skontaktować się z lekarzem bez wychodzenia z domu, umów się na konsultację przez internet lub telefon – wystarczy, że wypełnisz formularz, podając swoje dane osobowe i krótko opisując, co ci dolega. Podczas rozmowy specjalista jeszcze raz poprosi o wymienienie objawów i zapyta o samopoczucie. Jeśli uzna, że powinieneś pozostać w domu, by jak najszybciej wrócić do zdrowia, wystawi e-zwolnienie online. Zostanie ono automatycznie przesłane do zakładu pracy oraz ZUS. 

Lekarz może również przepisać leki, wystawiając e-receptę, którą zrealizujesz w dowolnej aptece. Jeśli konieczna będzie osobista wizyta w przychodni i wykonanie badań, zostaniesz o tym poinformowany. Pamiętaj, że także L4 online może zostać skontrolowane przez upoważnione podmioty. Nadużywanie zwolnienie przyczyniło się do zaostrzenia kontroli, dlatego istotne jest, aby wystawione L4 wykorzystać zgodnie z jego przeznaczeniem. Jeśli wystawiający zalecił pozostanie w domu, nie należy się przemieszczać bez uzasadnionej przyczyny (wyjście do przychodni czy apteki, na badania, rehabilitację itp.).

Zwolnienie lekarskie – o czym pamiętać?

W większości przypadków zwolnienie zostanie przesłane automatycznie – wyjątkiem są sytuacje, gdy pracodawca nie posiada konta PUE ZUS. To obliguje cię do dostarczenia do zakładu pracy wydruku zaświadczenia o niezdolności do pracy. W każdym przypadku musisz jak najszybciej powiadomić pracodawcę o swojej nieobecności. Niezależnie od tego, czy otrzymałeś zwolnienie lekarskie online, czy podczas wizyty w przychodni, musisz przestrzegać zaleceń i wykorzystać L4 na wyleczenie choroby. Nieuzasadnione korzystania ze zwolnień grozi poważnymi konsekwencjami.

Aby uzyskać zwolnienie lekarskie online, musisz podać swój PESEL, a także dane pracodawcy. Jeżeli masz założone Internetowe Konto Pacjenta możesz bez problemu podejrzeć swoje zwolnienia, recepty i historię leczenia. Konsultacje przez internet zyskały sporą popularność w czasie trwania pandemii, gdy wyjątkowo trudno było dostać się do przychodni. Zdalne łączenie się z lekarzem, możliwość otrzymania L4 online to wygoda, komfort i oszczędność czasu.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online? Jak widzisz nie jest to skomplikowana procedura. Z rozwiązania możesz korzystać, gdy tylko potrzebujesz szybkiej porady lekarskiej, czy nie masz możliwości dotrzeć do przychodni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *