[product_page id="119"]

Na co wziąć zwolnienie lekarskie

Na co wziąć zwolnienie lekarskie

Na co wziąć zwolnienie lekarskie to bardzo często poruszany temat. Ubezpieczeni pracownicy często zastanawiają się, co zrobić aby uzyskać L4 na jak najkorzystniejszych warunkach. Zasady wystawiania zwolnień powinny być znane każdemu, ponieważ dzięki temu można odpowiednio je respektować, a także cieszyć się  z praw i przywilejów jakie nam dają. Dawniej, zwolnienia lekarskie były wystawiane tylko w gabinetach i wyłącznie w formie papierowej. Dzięki rozwojowi technologii, obecnie otrzymujemy wygodne zwolnienia elektroniczne. Ponadto, możemy je uzyskać bez wychodzenia z domu. Rozwiązanie to jest szczególnie ważne w czasach pandemii koronawirusa. W dzisiejszym artykule odpowiadamy kiedy i jak można uzyskać zwolnienie lekarskie, a także poruszamy kwestię długości urlopu chorobowego oraz przysługujących w jego trakcie świadczeń.

Na co wziąć zwolnienie lekarskie?

Na co wziąć zwolnienie lekarskie to pytanie, które często pojawia się w wyszukiwarkach. Czasem zdarza się tak, że pacjent czuje ogólne rozbicie i nie wie jak przedstawić swoje objawy lekarzowi, aby otrzymać zwolnienie w jak najlepszym wymiarze. W takiej sytuacji warto wiedzieć kiedy i w jakich przypadkach można liczyć na urlop chorobowy. Z reguły zwolnienie lekarskie otrzymają osoby, które są niezdolne do wykonywania pracy oraz czynności wynikających z umowy. Taka niedyspozycja może wynikać z przeżywanej choroby uporczywej dolegliwości lub konkretnych objawów. Urlop chorobowy należy się również osobom, które doznały wypadku, szczególnie w drodze do lub z pracy. Także osoby wymagające hospitalizacji będą mogły liczyć na zwolnienie. Oprócz L4 chorobowego można również otrzymać zwolnienie opiekuńcze. Jest ono wystawiane w celu podjęcia opieki nad chorym dzieckiem lub innym bliskim członkiem rodziny.

Jak uzyskać zwolnienie?

Zwolnienie lekarskie można uzyskać na kilka sposobów. Tradycyjną metodą jest odwiedzenie gabinetu lekarskiego i poddanie się dokładnemu badaniu. Na jego podstawie medyk będzie mógł zarekomendować najlepsze i najskuteczniejsze leczenie oraz wystawić zwolnienie. Ubezpieczeni pracownicy mogą również skorzystać z możliwości otrzymania zwolnienia, które nie wymagają wychodzenia z domu. Należą do nich między innymi konsultacje telefoniczne oraz wideo spotkania online. Wprawdzie w trakcie takiej rozmowy lekarz nie będzie mógł zbadać pacjenta, jednak zamiast tego przeprowadzi dokładny wywiad dotyczący stanu jego zdrowia, zaobserwowanych dolegliwości oraz niepokojących objawów. Właśnie te informacje będą stanowiły podstawę do wygenerowania zaświadczenia o urlopie chorobowym. Obecnie bardzo popularne są również strony internetowe, które oferują generowanie zwolnień lekarskich online. Po odwiedzeniu jednej z nich, oczom powinien ukazać się formularz dotyczący zdrowia, objawów oraz danych pacjenta. Po wypełnieniu ankiety, chory zostanie przekierowany do kolejnego etapu, czyli płatności. Po zaksięgowaniu wpłaty, zwolnienie zostanie wygenerowane i wysłane na konto pacjenta, którego dotyczy.

Na co wziąć zwolnienie lekarskie aby dostać jak najdłuższy urlop?

Na co wziąć zwolnienie lekarskie to kwestia, którą wyjaśniliśmy. Kiedy wiadomo już, w jakich sytuacjach można dostać zwolnienie lekarskie, warto zastanowić się również na przez jaki okres będzie ono obowiązywało. Okazuje się, że każdy ubezpieczony pracownik ma szansę skorzystać ze 182 dni urlopu chorobowego w ciągu całego roku. Okres ten jest wydłużony w przypadku kobiet, które zachorowały w ciąży oraz osób chorych na gruźlicę. Mają oni możliwość skorzystania z aż 270 dni zwolnienia. Czas trwania pojedynczego zwolnienia nie został jasno określony przez prawo. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Lekarz bierze pod uwagę stan zdrowia konkretnego pacjenta oraz stopień nasilenia jego objawów.

Jakie świadczenia pracownik uzyska z trakcie zwolnienia?

Wiele osób zastanawia się, czy podczas urlopu chorobowego pracownikowi należą się jakieś świadczenia pieniężne. Zabezpieczenie finansowe w postaci stałego źródła dochodów pozwala uniknąć wiele stresu. Ponadto, wypłaty świadczeń pozwalają pracownikowi zaspokoić swoje codzienne potrzeby oraz zakupić niezbędne leki. Okazuje się, że przez cały okres zwolnienia, ubezpieczony będzie pobierał wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek. Oba świadczenia są wypłacane w wysokości 80% podstawy wynagrodzenia, którą stanowi średnia wypłat otrzymanych przez pracownika w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Istnieją jednak odstępstwa od tej reguły. Kobiety w ciąży oraz pracownicy, którzy doznali urazu w drodze do lub z pracy otrzymają wyższe świadczenia. Takie osoby będą pobierały równowartość pełnego wynagrodzenia, jakie otrzymaliby z tytułu wykonanej pracy. Warunkiem, który należy spełnić, aby otrzymać świadczenia, jest podleganie pod ubezpieczenie zdrowotne przez okres minimum 30 dni.

Nasza strona wygeneruje zwolnienie lekarskie w zaledwie 5 minut! Sprawdź!

Zobacz również