[product_page id="119"]

Czy można anulować elektroniczne zwolnienie lekarskie?

czy można anulować elektroniczne zwolnienie lekarskie

Czy można anulować elektroniczne zwolnienie lekarskie? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, kto je zadaje. Lekarze, pracownicy i pracodawcy mają w tym zakresie całkiem różne prawa i możliwości. Zobacz, co to oznacza.

Jest sporo powodów, dla których ktoś może zechcieć wycofać pewne zwolnienie lekarskie. Ewentualna pomyłka lekarza koniecznie wymaga korekty. Jakie mogą być inne sytuacje? Pracownik szybciej wróci do zdrowia i nie chce otrzymywać tylko 80% wynagrodzenia w ramach świadczeń chorobowych. Pracodawca pilnie potrzebuje wszystkich rąk do pracy albo podejrzewa, że L4 zostało wystawione z jakimś nadużyciem. W tym kontekście pojawia się pytanie, czy można anulować elektroniczne zwolnienie lekarskie. Da się wycofać e-ZLA, ale prawo do tego mają tylko lekarze z odpowiednim certyfikatem – medycy, orzecznicy ZUS-u – i upoważnieni asystenci medyczni. Pracownicy i pracodawcy mogą jedynie zgłosić odpowiedni wniosek.

Czy można anulować elektroniczne zwolnienie lekarskie – instrukcje dla lekarzy

Błąd w L4 może mieć poważne konsekwencje, np. w zakresie wysokości świadczeń chorobowych, jakie przysługują pacjentowi. Czasami pomyłkę zauważy sam lekarz tuż po przesłaniu wszystkich danych do systemu i złożeniu podpisu elektronicznego. W innych przypadkach błąd stwierdzi pracodawca podczas rutynowej kontroli albo pracownik przy okazji sprawdzania swoich zaświadczeń o niezdolności do pracy. System nie pozwala nanosić poprawek – błędne zwolnienie lekarskie online trzeba anulować. Lekarz może od razu wystawić nowe, poprawione L4 na podstawie poprzedniego. Nie ma konieczności wprowadzania wszystkich danych ponownie.

Wiadomo już, czy można anulować elektroniczne zwolnienie lekarskie i kto może to zrobić. Pozostaje kwestia tego, jak wycofać L4 zgodnie z procedurami. ZUS przygotował specjalne instrukcje dla lekarzy. Na anulowanie elektronicznego zwolnienia lekarskiego lekarz ma 3 dni robocze od momentu, w którym stwierdzi pomyłkę lub otrzyma stosowną informację od pacjenta bądź płatnika – pracodawcy bądź ZUS-u. W razie niemożności dotrzymania terminu (np. przez awarię systemu) czas zostaje przedłużony do 3 dni po ustaniu przeszkody. Lekarze nie powinni poprawiać zwolnień, które dotyczą bezpośrednio ich samych! Takie działanie może zostać zakwalifikowane jako praca zarobkowa, czyli wykorzystywanie L4 niezgodnie z przeznaczeniem.

Anulowanie, skrócenie elektronicznego zwolnienia lekarskiego przez pracownika 

Jeżeli pacjent chce wcześniej wrócić do pracy z chorobowego, sama wola i dobre samopoczucie nie wystarczą. Pracownik musi najpierw zgłosić się do lekarza – niekoniecznie tego samego, który wystawił pierwotne L4. O tym, czy można anulować elektroniczne zwolnienie lekarskie, zadecyduje kompetentny medyk z uprawnieniami do wystawiania L4 online. Zrobi to na podstawie wyników badań i oceny aktualnego stanu zdrowia oraz czynników ryzyka związanych z powrotem do określonych obowiązków. Decyzja o dopuszczeniu pracownika do pracy oznacza:

  • konieczność anulowania zwolnienia lekarskiego i wystawienia kolejnego, z krótszym okresem obowiązywania;
  • wydanie pisemnego zaświadczenia o odzyskaniu zdolności do pracy, do przekazania pracodawcy lub do ZUS-u.

Jeżeli pierwotne zwolnienie lekarskie trwałoby ponad 30 dni, przed powrotem do pracy pacjent musi jeszcze przejść dodatkowe badania kontrolne. Przeprowadzi je lekarz medycyny pracy po otrzymaniu odpowiedniego skierowania od pracodawcy. Tak samo dzieje się w przypadku, gdy niezdolność do pracy przekracza 30 dni, a pacjent pozostaje na chorobowym przez cały czas ważności L4.

Czy można anulować elektroniczne zwolnienie lekarskie – możliwości pracodawcy

Pracodawca nie może wycofać L4 wedle własnego uznania albo po przyłapaniu pracownika na wykorzystywaniu go niezgodnie z przeznaczeniem. Może zakwestionować zasadność zaświadczenia czasowej o niezdolności do pracy podwładnego poprzez zgłoszenie tego faktu do ZUS-u. W jaki sposób będzie kontrolowane zwolnienie lekarskie L4 online? Po zgłoszeniu pracodawcy lub na polecenie ZUS-u lekarz-orzecznik zweryfikuje stan osoby ubezpieczonej. Kontrola może mieć kilka podstawowych form:

  • badanie lekarskie we wskazanym miejscu pobytu pacjenta lub miejscu wyznaczonym przez orzecznika;
  • skierowanie na badania specjalistyczne u lekarza-konsultanta ZUS-u;
  • wgląd do dokumentacji medycznej, ewentualnie żądanie dodatkowych wyjaśnień i informacji;
  • wykonanie dodatkowych badań pomocniczych.

O tym, czy można anulować elektroniczne zwolnienie lekarskie w celu skrócenia absencji, zdecyduje zatem lekarz. Pracodawca nie ma prawa wzywać pracownika na L4 do powrotu pracy, nie powinien też zachęcać do skrócenia zwolnienia u lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *