[product_page id="119"]

Skrócenie zwolnienia lekarskiego

Skrócenie zwolnienia lekarskiego

Wykonywanie przez pracownika jakiekolwiek pracy zarobkowej bądź niestosowanie się do zaleceń lekarskich podczas przebywania na L4 jest zabronione i może stanowić podstawę do dyscyplinarnego zwolnienia. Co zatem w sytuacji, gdy przebywający na nim pracownik czuje się już na tyle dobrze, by wrócić do jej wykonywania przez zakończeniem tego okresu? Czy może skrócić L4? Jest to możliwe, ale tylko za zgodą lekarza, który po zbadaniu pracownika na zwolnieniu lekarskim może wydać decyzję o jego skróceniu i wydać odpowiednie zaświadczenie świadczące o zdolności do pracy. W takim wypadku pracodawca musi wypłacić stosowne wynagrodzenie za przepracowane dni, a zasiłek chorobowy będzie należał się tylko za te, podczas których faktycznie był na zwolnieniu lekarskim.

Czy można skrócić L4 – kiedy jest to niemożliwe?

Niektórzy pracownicy, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim, ale poczuli się już na tyle dobrze, że chcieliby wrócić wcześniej do wykonywania pracy, często zastanawiają się, czy mogą skrócić L4. Jest to zwykle spowodowane zbyt niskim wynagrodzeniem pobieranym w wyniku zasiłku chorobowego, które motywuje ich do szybszego zakończenia okresu zwolnienia lekarskiego. Jest to jednak niemożliwe w sytuacji, gdy decyzja o powrocie do pracy nie jest uzgodniona z lekarzem i on sam nie wyda stosowanego oświadczenia o możliwości powrotu do wykonywania obowiązków. Co więcej, jeśli czas przebywania na L4 przekroczył 30 dni, przed powrotem do pracy pracownik musi udać się także do lekarza medycyny pracy i wykonać okresowe badania lekarskie. Konieczna jest bowiem ocena czy może on nadal pełnić obowiązki na dotychczasowym stanowisku pracy. Badania te muszą zostać wykonane pierwszego dnia po powrocie ze zwolnienia lekarskiego, jeszcze przed powrotem do pracy. Są zazwyczaj prowadzone w godzinach pracy pracownika.

Konsekwencje pracy zarobkowej na zwolnieniu lekarskim

Samowolna praca zarobkowa, gdy pracownik świadczy swą pracę u innego pracodawcy w czasie, gdy przebywa w drugiej firmie na zwolnieniu lekarskim, jest związane z poważnymi konsekwencjami, jeśli zostanie to takiej osobie udowodnione. Wykorzystywanie L4 do takich celów sprawia bowiem, że traci on prawo do pobierania zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego. Ta sytuacja jest także podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego wystawionego przez pracodawcę.

Obowiązek kontroli, czy pracownik nie świadczy swojej pracy podczas zwolnienia lekarskiego, leży także po stronie pracodawcy. Nie może on bowiem pozwolić takiej osobie na wykonywanie obowiązków pracowniczych, nawet jeśli twierdzi on, że jest w stanie wrócić do pracy mimo trwającego L4.

Czy można skrócić L4 na dziecko?

W przypadku wykorzystywania zwolnienia lekarskiego rodzicom opiekującym się dzieckiem wypłacane jest 80% wynagrodzenia. Można je otrzymać na te dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia. W przypadku tych, które nie ukończyły jeszcze 14. roku życia, przysługuje 60 dni, podczas których ich rodzice mogą takie zwolnienie lekarskie wziąć. Dla dzieci powyżej tego wieku przysługują w dwa tygodnie L4. Jeśli jednak występuje taka sytuacja, gdy rodzic chce skrócić czas opieki nad dzieckiem, podczas którego pobiera zasiłek, może to zrobić, ale tylko w sytuacji, gdy opiekę nad dzieckiem będzie sprawował drugi z rodziców. Należy wtedy spisać stosowne oświadczenie o przyczynie skrócenia zwolnienia i przekazać je pracodawcy. Rodzic musi także pamiętać o tym, że zasiłek na czas sprawowania opieki nad dzieckiem pracodawca wystawi dopiero w momencie, kiedy on sam złoży do niego wniosek o jego otrzymanie w ciągu 7 dni od rozpoczęcia L4. Pieniądze z zasiłku zostaną wypłacone przez pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych w zależności od tego, ile pracowników zatrudnionych jest w firmie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych a zwolnienie lekarskie – czy może skrócić L4?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz pracodawca nie są uprawnieni do tego, by cofnąć czy anulować zwolnienia lekarskie pracownika. Także sam pracownik nie może tego zrobić. Uprawnioną do tego celu osobom jest jedynie lekarz. Jeśli stwierdzi on, że pacjent nadal niezdolny jest do sprawowania obowiązków wynikających z umowy o pracę, może takiego zwolnienia lekarskiego nie skrócić, a pracownik musi zostać na nim do czasu, który jest wskazany w dokumencie, wystawionym przez specjalistę.

Jedynym działaniem, do którego uprawniony jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w przypadku zwolnienia lekarskiego jest wydanie decyzji o braku prawa do zasiłku chorobowego. Musi zostać to jednak udowodnione. W związku z tym, częstym zabiegiem w przypadku osób, które przebywają na zwolnieniu lekarskim ponad 33 dni, są kontrole ze strony ZUS-u, podczas których sprawdza on, czy pracownik przebywający na L4 nie pracuje w tym momencie fizycznie, wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego celem oraz czy przebywa w miejscu pobytu, podanym na dokumencie. Jeśli udowodni, że dana osoba nie stosuje się do zaleceń lekarskich, może takie zwolnienia lekarskie podważyć. Pracownik, który je dostanie, ma jednak prawo do odwołania od decyzji ZUS-u.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również