[product_page id="119"]

Ile L4 na skręcenie stawu skokowego

Ile L4 na skręcenie stawu skokowego

Skręcenie stawu skokowego to jedna z najczęściej pojawiających się kontuzji, z którymi można spotkać się wyniku urazów mechanicznych nogi. Dochodzi do niego w wypadku nadmiernego rozciągnięcia więzadeł przy jednoczesnym obciążeniu w znacznym stopniu stawu. Jest to spowodowane między innymi bieganiem po nierównej nawierzchni, wypadkami komunikacyjnymi, skakaniem z wysokiej wysokości czy przeciążeniem więzadeł w sytuacji uprawiania sportu.

Odpowiedź na pytanie, ile L4 na skręcenie stawu skokowego nie jest zatem tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Wszystko zależy bowiem od stopnia skręcenia stawu skokowego oraz czasu potrzebnego na rekonwalescencję pacjenta. W przypadku łagodnych skręceń czas leczenia wynosi zazwyczaj jedynie kilka dni i po tym czasie poszkodowany może wrócić do pełnej sprawności, a zatem być zdolnym do pracy. Są jednak takie skręcenia, które wyglądają na tyle poważnie, że po ich wyleczeniu należy nastawiać się na rehabilitację. Zwykle trwa ona około 2-3 miesiące i związana jest zazwyczaj z koniecznością noszenia stabilizatora. Zwolnienie lekarskie w takiej sytuacji będzie wynosić więc odpowiednio dłużej.

W praktyce lekarskiej zwolnienie wystawia się zazwyczaj na okres około jednego lub dwóch tygodni i przedłuża się je w razie potrzeby na dłuższy okres. Wszystko zależy od wieku pacjenta oraz faktu czy jest to pierwsze jego skręcenie, czy może jest to nawrót dolegliwości, której niedoleczenia konsekwencje ponosi obecnie. Jeśli pacjent już wcześniej miał do czynienia ze skręceniem stawu skokowego w obrębie tej nogi, powrót do pełnej sprawności może mu zająć znacznie dłużej niż w przypadku, gdy jest to pierwszy raz. Wiadomym jest jednak, że w sytuacji, gdy pacjent nie jest zdolny do wykonywania pracy, lekarz zgodnie z etyką lekarską stosowne zwolnienie wystawi.

Zazwyczaj takie L4 wystawione jest przez lekarza pierwszego kontaktu w szpitalu, gdy przyjmuje pacjenta na SOR-ze. W przypadku gdy nie zostało ono jednak wystawione, a pacjent nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków w pracy, może zwrócić się do swojej przychodni i tam uzyskać zwolnienie lekarskie od lekarza rodzinnego.

Ile L4 na skręcenie stawu skokowego – czy zawsze je dostaniemy?

Nie dziwne jest, że wiele osób pyta „ile l4 na skręcenie stawu skokowego”. Nie zawsze bowiem pewne jest także to, że je dostaniemy. To, czy pacjent dostanie zwolnienie lekarskie, zależy od stopnia skręcenia stawu. W przypadkach, kiedy wystarczy do leczenia okład z lodu oraz bandaż elastyczny, a tym samym pacjent jest w stanie normalnie funkcjonować, prawdopodobnie takiego zwolnienia lekarskiego nie uzyska. Wszystko zależy jednak od tego, jak stan zdrowia pacjenta oceni lekarz, wystawiając ewentualne L4. W sytuacji, gdy konieczne będzie unieruchomienie stawu skokowego z pomocą stabilizatora oraz rehabilitacja po jego zdjęciu, takie zwolnienie lekarskie poszkodowany raczej na pewno uzyska.

Leczenie skręcenia stawu skokowego

By wyleczyć skręcenie stawu skokowego, konieczne jest wcześniejsze zdiagnozowanie rodzaju i skali urazu w obrębie stopy. Ważne jest to dlatego, że w zależności od stopnia urazu lekarze zalecają inny proces leczenia. W przypadku urazu pierwszego stopnia kuracja polega zazwyczaj jedynie na przykładaniu lodu i noszeniu stabilizatora. Ważne jest też ograniczanie przemieszczania się. W takiej sytuacji powrót do pełnej sprawności trwa zwykle nieco ponad tydzień. W przypadku urazów drugiego stopnia także zaleca się schładzanie stopy oraz jej odciążenie. Najgorsze są urazy trzeciego stopnia, do których należy właśnie skręcenie stawu skokowego. Zaleca się wtedy trwające o wiele dłużej odciążenie stopy oraz konieczne jest noszenie stabilizatora przez okres około 2 miesięcy. W przypadku bardzo ciężkich urazów tego typu niezbędna może także okazać się operacja.

Jak wygląda rehabilitacja skręcenia stawu skokowego?

Rekonwalescencja po skręceniu stawu skokowego trwa minimum od jednego do 1,5 miesiąca, chyba że jest to lekkie skręcenie, które można wyleczyć w ciągu jednego tygodnia. Zazwyczaj jednak w przypadku tego typu dolegliwości, dyskomfort związany z chodzeniem jest odczuwalny jeszcze przez długi czas. Nic zatem dziwnego, że w Internecie pojawiają się pytania, ile L4 na skręcenie stawu skokowego. W zależności od stopnia urazu leczenie może potrwać bowiem nawet do kilku miesięcy i ciężko ocenić początkowo, jak długo będzie faktycznie trwało.

Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego skupiona jest zazwyczaj na tym, by przeciwdziałać bólowi, zmniejszyć obrzęk oraz przywrócić pełny ruch w stawie skokowym. Gdy uda się tego dokonać, wszelkie prowadzone ćwiczenia mają na celu odbudowę stabilności w stopie. Do tego celu często służy stabilizator, pomagający dobrze usztywnić staw i tym samym pomóc się w pełni zregenerować.

Rehabilitacja w przypadku skręcenia stawu skokowego powinna być prowadzona do momentu odzyskania pełnej sprawności. Jeśli pacjent skończy ją zbyt wcześnie, może to prowadzić do problemów w przyszłości. Zwykle bowiem osłabione stawy w pewnym momencie spowodują, że dolegliwość ta powróci, lecz tym razem jej wyleczenie będzie o wiele trudniejsze niż za pierwszym razem.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również