[product_page id="119"]

Viregyt-k – co to jest? Recepta, gdzie kupić i na co działa?

Viregyt-k – co to jest? recepta, gdzie kupić na co działa

Viregyt-k jest lekiem przeciwwirusowy wydawanym na receptę. Wykorzystuje się go do leczenia zakażenia wirusem grypy typu A. Viregyt-k popularność zyskał dzięki teorii, że pomaga w leczeniu Covid-19. Dowiedz się więcej o tym leku! Viregyt K to lek przeciwwirusowy, który ma działanie dopaminergiczne. Wykorzystywany jest w leczeniu grypy typu A, ale także przy radzeniu sobie z objawami choroby Parkinsona. Viregyt K sprzedawany jest na receptę. Lek ma formę kapsułek, a opakowanie zawiera ich 100.

Viregyt K 100 mg – lek z chlorowodorkiem amantadyny

Viregyt K 100 mg to popularny lek zawierający substancję czynną – chlorowodorek amantadyny. Popularność tej substancji rośnie zwłaszcza teraz, podczas panującej pandemii koronawirusa. Wszystko za sprawą teorii dotyczącej skuteczności leku w leczeniu zarażonych Covid-19. Warto jednak zaznaczyć, że nie zostały jeszcze przeprowadzone odpowiednie badania i testy potwierdzające tę metodę. Leki z amantadyną charakteryzują się jednak innymi sprawdzonymi właściwościami, o których warto wiedzieć. W dzisiejszym artykule przedstawiamy czym jest Viregyt K i jak działa, odpowiadamy czy do jego zakupu wymagana jest recepta, a także informujemy o występowaniu przeciwwskazań oraz możliwych działań niepożądanych leku.

Czym jest i jak działa Viregyt K 100 mg?

Viregyt K 100 mg jest silnym lekiem o działaniu przeciwwirusowym oraz dopaminergicznym. Dzięki temu może być stosowany w leczeniu wielu różnych dolegliwości. Jego właściwości przeciwwirusowe wykorzystuje się głównie w przypadku wirusa grypy typu A. Lek skutecznie hamuje proces replikacji wirusa, a tym samym zablokowany zostaje rozwój choroby. Dzięki temu chory szybciej powróci do zdrowia i pełni sił. Drugie działanie – dopaminergiczne jest wykorzystywane w leczeniu choroby Parkinsona oraz jej objawów. Substancja czynna powoduje między innymi zniwelowanie drżenia rąk, z którym muszą zmagać się chorzy. Ponadto lek pozytywnie wpływa na układ nerwowy i mięśnie. Dzięki temu osoba chora na Parkinsona zyska większą sprawność i mobilność. Codzienne czynności nie będą dla niej tak trudne jak dotychczas – poradzi sobie z nimi samodzielnie, co znacznie wpłynie na jej samoocenę i pewność siebie. Jeśli chodzi o leczenie wirusa Covid-19, naukowcy nie przeprowadzili jeszcze stosownych badań potwierdzających skuteczność amantadyny. Lek ma potencjał, ale aby zacząć stosować tę metodę musi zostać przeprowadzonych wiele testów.

Kiedy zaleca się stosowanie leku?

Lek jest zalecany podczas chorób wirusowych, takich jak na przykład wirus grypy typu A. Dzięki swojemu działaniu przeciwwirusowemu, lek jest w stanie w bardzo krótkim czasie zahamować replikację wirusów, a tym samym rozwój choroby. Już niewielkie stężenie siarczanu amantadyny w tabletce pozwoli na poprawę samopoczucia. Lek jest zalecany również w leczeniu choroby Parkinsona oraz jej objawów, takich jak drżenie rąk i sztywność mięśni. Dzięki temu wiele osób zmagających się z tą chorobą będzie miało możliwość wykonywać codzienne czynności z łatwością. Niedawno pojawiły się informacje dotyczące rozpoczęcia badań nad wpływem amantadyny na leczenie wirusa Covid-19. Na razie, nie potwierdzono skuteczności takiej terapii, jednak sama metoda ma potencjał i może przynieść zaskakujące rezultaty.

Czy można kupić Viregyt K bez recepty?

Viregyt K bez recepty jest niestety bardzo ciężki do zdobycia. Apteka nie może sprzedać go bez okazania recepty, dlatego że ma silne działanie oraz niesie ryzyko wystąpienia wielu reakcji niepożądanych. Istnieje również kilka istotnych przeciwwskazań uniemożliwiających rozpoczęcie kuracji. Recepta, którą wypisze lekarz, będzie poprzedzona dokładnym badaniem, dzięki czemu zyskamy pewność, że nie ma przeciwwskazań do bezpiecznego przyjmowania leku. Od 2020 roku, recepty na Viregyt K zostały ograniczone do konkretnych przypadków. Lek może zostać przepisany tylko podczas leczenia choroby Parkinsona oraz dyskinezy późnej, która powoduje mimowolne odruchy ludzkiego organizmu, takie jak tiki czy drgawki.

Jak uzyskać receptę na ten lek?

Wszystkie leki zawierające amantadynę są sprzedawane na receptę. Można ją uzyskać, kontaktując się z lekarzem. W tym celu można odwiedzić gabinet, skontaktować się telefonicznie lub odbyć konsultację online. Bardzo wygodną opcją jest także odwiedzenie jednej ze stron oferujących generowanie recept. Niezależnie od wybranej metody, kluczowe będzie przeprowadzenie wywiadu lub wypełnienie formularza dotyczącego stanu zdrowia i przebytych chorób. Jeśli nie będą istniały żadne przeciwskazania do rozpoczęcia kuracji tym lekiem, uprawniony lekarz wystawi receptę. Będzie miała ona wygodną formę elektroniczną. Zostanie wysłana SMS-em na numer telefonu chorego, a także będzie dostępna na jego Internetowym Koncie Pacjenta. Po otrzymaniu recepty należy odwiedzić wybraną aptekę i zakupić lek. Wymagane jest podanie ciągu czterech cyfr lub zeskanowanie kodu QR znajdującego się na e-recepcie, który potwierdzi wskazania do stosowania leku.

Czy są inne sposoby na uzyskanie recepty?

Istnieją również inne sposoby, które umożliwią uzyskanie recepty i zakup leków w aptece. W obecnych czasach dopuszcza się, a nawet zaleca bezkontaktowe wizyty lekarskie. Mogą one przyjmować formę kontaktu telefonicznego lub konsultacji online. W ich trakcie lekarz przeprowadzi dokładny wywiad dotyczący zdrowia pacjenta, przebytych przez niego chorób i zaobserwowanych objawów. Jeśli według medyka kuracja amantadyną będzie zasadna, a do jej rozpoczęcia nie będą istniały żadne przeciwskazania, wtedy wygeneruje receptę elektroniczną. Chory może również odwiedzić jedną z platform oferujących wystawianie recept. Po wypełnieniu formularza obecnego na stronie i wybraniu leku, który ma zostać przepisany, użytkownik zostanie przekierowany do dokonania płatności za usługę. Wybierając szybki przelew lub Blik, płatność zostanie niemal natychmiast zaksięgowana, a tym samym recepta zostanie od razu przesłana do użytkownika, dla którego została wystawiona. Warto wiedzieć, że nad całym procesem czuwa uprawniony lekarz, więc można mieć pewność, że recepta będzie tak samo ważna jak ta wystawiona w gabinecie lekarskim.

Jaka jest dostępność leku w hurtowaniach?

Pozytywne rozpatrzenie prośby o wystawienie recepty na lek to, okazuje się, zaledwie połowa sukcesu. Znacznie trudniejsze jest skuteczne zrealizowanie jej i wykupienie znajdujących się na niej leków. Medykamenty zawierające amantadynę, w ostatnim czasie, charakteryzują się bardzo niską dostępnością. Wiele hurtowni zmaga się z niskimi stanami magazynowymi, przez co nie wszystkie apteki są zaopatrywane w ten lek. Na te braki wpłynęło głównie odnotowanie bardzo wysokiego zapotrzebowania w ostatnim czasie. Szczególny popyt rozpoczął się w trakcie pandemii i przecieku informacji o potencjalnym pozytywnym wpływie amantadyny na leczenie wirusa Covid-19. Mimo sprostowań wystosowanych przez naukowców, głoszących, że metoda nie została przebadana i nie należy się nią kierować, wiele osób wciąż w nią wierzy.

Jakie Viregyt K zamienniki są dostępne w aptekach?

Viregyt K zamiennik jest dostępny w polskich aptekach pod nazwą Amantix. Substancja czynna zawarta w tym leku występuje w postaci siarczanu amantadyny. Warto wspomnieć, że w przypadku Viregytu K była to postać chlorowodorku. Ta różnica nie wpływa jednak na działanie i skuteczność leku. Oba medykamenty są sprzedawane w formie tabletek powlekanych o stężeniu 100mg substancji czynnej w jednej kapsułce. Pozwala to na rozpoczęcie kuracji bez zbędnego dzielenia tabletki na mniejsze części, bo właśnie dawka 100mg jest zalecana na początek. Amantix jest sprzedawany w dwóch wielkościach opakowania – 30 tabletek oraz 100 tabletek. Jego cena jest nieco wyższa niż cena Viregytu, jednak warto go kupić, ponieważ pozwala na kontynuację lub rozpoczęcie terapii nawet wtedy, gdy przepisanego, wcześniej wspomnianego leku nie ma w aptece.

Czy istnieją przeciwskazania do stosowania leku Viregyt K 100 mg?

Viregyt K 100 mg jest silnym lekiem, a do rozpoczęcia jego stosowania istnieje kilka przeciwskazań. Przede wszystkim nie powinny zażywać go osoby, które są uczulone na którykolwiek jego składnik. Reakcja alergiczna mogłaby być bardzo groźna dla zdrowia pacjenta. Silne działanie dopaminergiczne wyklucza również kurację u osób z chorobami i zaburzeniami serca, takimi jak zapalenie mięśnia sercowego czy bradykardia. Przeciwskazaniem do stosowania leków bazujących na amantadynie są wrzody żołądka oraz choroby i zaburzenia pracy nerek, na przykład ich niewydolność. Bezwzględnie powinny unikać go również kobiety w ciąży, a także karmiące piersią. Zawarte w leku substancje przenikają do pokarmu, który mógłby zagrozić dziecku. Ponadto nie powinny zażywać go kobiety aktywnie starające się o dziecko, ponieważ lek mógłby wywołać wrodzone wady płodu.

Jakie skutki uboczne może wywołać?

Podczas stosowania leków zawierających amantadynę mogą wystąpić różne skutki uboczne. Jeśli nie są one mocno nasilone i znikają po krótkim czasie, nie należy się obawiać. Jeśli jednak przybierają na sile i są uciążliwe, należy skontaktować się z lekarzem, który podejmie decyzję o kontunuowaniu lub przerwaniu kuracji, a także krokach prowadzących do zahamowania powstałych działań niepożądanych. Pacjenci stosujący Viregyt K często skarżyli się na pojawienie się czerwonych plam na ciele, zawroty głowy oraz drgawki. Zdarzały się przypadki bólów głowy i mięśni, a także uczucia zmęczenia i spadku sił. Lek może wywoływać koszmary noce, omamy oraz zaburzenia widzenia. Ponadto, należy regularnie poddawać się badaniu EKG, ponieważ regularne zażywanie leku może powodować nieregularne bicie serca lub inne zaburzenia jego pracy. Kluczowe jest obserwowanie organizmu i jego reakcji oraz reagowanie w przypadku niepokojących działań leku.

Dlaczego lek stał się tak popularny w ostatnich miesiącach?

Stało się to za sprawą wcześniej wspomnianej amantadyny, która zdaniem wielu, ma być niemal zbawiennym środkiem w walce z koronawirusem w ludzkim organizmie. Należy jednak zaznaczyć, że na dzień dzisiejszy bardzo trudno jednoznacznie opowiedzieć się za skutecznością leku w przypadku terapii chorych na koronawirusa. Pamiętajmy bowiem, że cykle badań nad skutecznością konkretnych medykamentów nierzadko trwają miesiącami, a w zasadzie- latami. Warto zatem nie wyciągać zbyt pochopnych wniosków i zachować jak najwyższy poziom zdrowego rozsądku- i w decyzjach na temat naszego zdrowia, zaufać przede wszystkim specjalistom.

Należy pamiętać, że każdorazowo to lekarz medycyny powinien podejmować decyzję o tym, czy i jakie leki powinniśmy przyjmować podczas terapii konkretnego schorzenia. Jeżeli zatem nie jesteśmy lekarzami specjalistami, powinniśmy pewną dozą zaufania darzyć osoby, które spędziły całe życie, lecząc. Warto także dodać, że leki zawierające amantadynę, jak każdy inny lek, mogą wywoływać skutki uboczne, a ponadto- istnieją grupy osób z rozmaitymi schorzeniami, którym lek ten nie tylko nie pomoże, ale wręcz zaszkodzi. Do takiej grupy należą osoby ze schorzeniami serca, nerek czy wątroby, a także kobiety w trakcie ciąży i w okresie karmienia piersią. Pamiętajmy o tym szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy namawiani do stosowania samodzielnych terapii dowolnymi medykamentami.

Czy Viregyt-k faktycznie może nam pomóc w walce z koronawirusem?

Przez niektórych, Viregyt-k jest wręcz uważany za Świętego Gralla współczesnej medycyny, w kontekście leczenia pacjentów z koronawirusem. Z drugiej jednak strony, na dzień dzisiejszy nie ma żadnych rzetelnych i potwierdzonych przez świat nauki badań, które udowodniłyby jego zbawienny wpływ na leczenie pacjentów z COVID-19. Mało tego- od miesięcy wokół medykamentu powstała w zasadzie niezliczona liczba mitów, niedopowiedzeń i niejasności, które wytworzyły swoisty chaos informacyjny. Bardzo często bowiem w mediach zarówno tradycyjnych, jak i internetowych, można spotkać mniej lub bardziej kompetentnych ekspertów, których opinie są często… rozbieżne. Natomiast nie rozstrzygając, czy leki z amantadyną faktycznie są tak skuteczne w leczeniu koronawirusa, czy też nie, skupimy się na sferze… faktów.

Zobacz również