Dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i pracodawcy, najważniejsza w zwolnieniu lekarskim jest długość jego trwania. Wszelkie dni nieprzerwanej niezdolności do pracy przez pracownika tworzą bowiem jeden okres zasiłkowy, za który (jeśli tylko taka osoba jest ubezpieczona) trzeba jej zapłacić. Co więcej, obecnie nawet w przypadku, gdy pracownik będzie zdobywał kolejne zwolnienia lekarskie od różnych lekarzy czy takie świadczące o tej samej dolegliwości, niepozwalającej mu na pracę, nie będzie to miało znaczenia, jeśli między nimi nie było przerwy trwającej powyżej 60 dni.
Gdy przebywając na zwolnieniu lekarskim, zastanawiamy się zatem „30 dni L4 i co dalej”, należy przede wszystkim pamiętać o tym, jakie obowiązki spadają na nas po powrocie do pracy.
30 dni L4 i co dalej – jakie obowiązki ma pracownik po przekroczeniu miesiąca zwolnienia lekarskiego?
Wielu pracowników nie zdaje sobie sprawy, że długotrwałe zwolnienie lekarskie związane jest z dodatkowymi obowiązkami, jakie trzeba spełnić przy powrocie do pracy. Nic zatem dziwnego, że częstym wyszukiwaniem w przeglądarce jest fraza „30 dni L4 i co dalej”. Przepisy prawne zawierają bowiem informacje, że niezdolność pracownika do pracy wynikająca z przebywania na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni wymaga badań kontrolnych.
Co w sytuacji, gdy niedawno przechodziliśmy takie badania? Jeśli przerwa w pracy wynikająca z niezdolności do jej świadczenia przekroczyła miesiąc, wtedy ważność takiego badania wstępnego bądź okresowego wykonana przed nią zostaje przerwana, a pracownik musi ponownie się na nie stawić.
Czy można w takim razie nie stawić się na takie badanie? Niestety jest ono obowiązkowe. Co więcej, pracodawca nie może doprowadzić do sytuacji, gdy pracownik wykonuje swoje obowiązki bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, które stwierdza tym samym brak przeciwwskazań do wykonywania swych obowiązków na określonym stanowisku i w warunkach pracy. Jeśli pracownik uchyla się od obowiązku ich przebycia po powrocie do pracy, pracodawca może na niego nałożyć karę upomnienia, nagany bądź karę pieniężną. Niepoddanie się badaniom kontrolnym może stanowić także podstawę do zwolnienia pracownika z jego winy.
Na czym polega badanie kontrolne po powrocie z długotrwałego L4 i kiedy należy je wykonać?
Takie badanie ma przede wszystkim na celu ocenę czy pracownik jest zdolny do wykonywania obowiązków wynikających z umowy z pracodawcą na obejmowanych stanowisku i w sposób, w jaki wykonywał je przed przejściem na zwolnienie lekarskie. Lekarz przeprowadzający takie badanie kontrolne podejmuje decyzje na temat jego zakresu, uzależniając ją od tego, na jakim stanowisku pracuje pracownik oraz jak długi czas upłynął od przeprowadzenia ostatniego badania wstępnego bądź okresowego.
Kiedy należy takie badanie wykonać? Skierowanie może być wystawione dopiero po powrocie pracownika do pracy. Co więcej, koszt takiego badania kontrolnego ponosi pracodawca. Zwykle jest ono wykonywane w godzinach pracy i należy się za ich wykonanie wynagrodzenie.
Jak długo można chorować w 2022 roku? Maksymalny czas przebywania na zwolnieniu lekarskim według najnowszych przepisów prawa
Zwolnienie lekarskie może trwać maksymalnie 182 lub 270 dni (w przypadku kobiet w ciąży i osób chorujących na gruźlicę) i stanowi tym samym pełen okres zasiłkowy, podczas którego pracownik może pobierać zasiłek chorobowy. Po jego przekroczeniu, jeśli pracownik nadal jest niezdolny do wykonywania swoich obowiązków w pracy, może ubiegać się o przyznanie tak zwanego świadczenia rehabilitacyjnego. Może go uzyskać maksymalnie na 12 miesięcy, ale tylko w sytuacji, gdy lekarz rokuje odzyskanie zdolności do pracy w ciągu tego okresu.
Należy pamiętać, że czas przebywania na zwolnieniu lekarskim sumuje się nawet w przypadku, gdy pacjent choruje na inne dolegliwości, a przerwa między wziętymi L4 nie wynosiła więcej niż 60 dni.
Kontrole ZUS podczas przebywania na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Co należy wiedzieć?
W przypadku przebywania na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, należy spodziewać się, że nastąpić mogą kontrolę ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mają one miejsce zazwyczaj u osób, które są na L4 powyżej 33 dni, bądź u tych, którzy zbyt często je biorą. Istnieje bowiem wtedy podejrzenie, że mogą wykorzystywać je niezgodnie z przeznaczeniem. Znając zatem odpowiedź na pytanie „30 dni L4 i co dalej?” należy zatem pamiętać także o zobowiązaniach wobec ZUS-u. Podczas takiej kontroli należy być obecnym w miejscu deklarowanego pobytu. Nieobecność może wiązać się bowiem z nieprzyjemnymi konsekwencjami i wymaga wyjaśnień ze strony chorego.
Podczas takiej kontroli ZUS sprawdza, czy istnieją podstawy do przebywania na zwolnieniu lekarskim, a zatem czy pracownik nie wykonuje innej pracy zarobkowej bądź wypełnia zalecenia lekarskie. W przypadku dostrzeżenia nieprawidłowości staje się to podstawą do utraty zasiłku chorobowego za czas przebywania na L4. Takie pismo trafia także do pracodawcy. Może stać się więc powodem do zwolnienia dyscyplinarnego z winy pracownika.
Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!