[product_page id="119"]

Czy podczas rehabilitacji należy się L4?

Czy podczas rehabilitacji należy się L4?

Rehabilitacja jest czasem niezbędnym etapem powrotu pacjenta do zdrowia. Bywa bowiem tak, że w wyniku doznanych urazów, konieczna jest ona do odzyskania pełnej sprawności. Wiele osób, będących na tym etapie, zastanawia się zatem, czy podczas rehabilitacji należy się L4. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak jednoznaczna, bowiem nie w każdym przypadku pracownik je uzyska.

Czy podczas rehabilitacji należy się L4 – w jakim wypadku przysługuje?

Wszelkie sytuacje, podczas których pracodawca ma obowiązek zwolnienia pracownika z wykonywania powierzonych mu obowiązków, a tym samym usprawiedliwić jego nieobecność w pracy jest ściśle określona przez przepisy prawa. Na czas zleconych dla takiej osoby zabiegów rehabilitacyjnych nie przysługuje żaden ściśle określony czas zwolnienia, a zatem pracodawca nie jest do zobligowany do jego udzielenia. W zasadzie zależy to wyłącznie od dobrej woli przełożonego. Zazwyczaj więc pracownicy, którzy zmuszeni są do przejścia procesu rehabilitacji, korzystają z nieodpłatnej nieobecności w pracy. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są zabiegi rehabilitacyjne pracowników o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy podczas rehabilitacji należy się L4 w przypadku takich osób? Tak, ale jedynie, jeśli w czasie wykonywania obowiązków pracowniczych muszą wykonać badania specjalistyczne, zabiegi lecznicze bądź usprawniające, a przy tym możliwe jest to tylko w godzinach pracy takiego pracownika.

Kto wystawia zwolnienie lekarskie na czas rehabilitacji?

Po skierowanie na rehabilitację należy udać się do dowolnego lekarza, który świadczy swoje usługi w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Zwyczajowo pacjent kieruje się zatem do jednej z przychodni Narodowego Funduszu Zdrowia i tam umawia się na wizytę lekarską, na której doktor takie skierowanie wystawia. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia pokryć można koszty maksymalnie pięciu zabiegów dziennie, realizowanych w 10-dniowym cyklu. W zależności od rodzaju rehabilitacji przysługuje jednak inny czas trwania dni zabiegowych w ciągu roku kalendarzowego dla jednego świadczeniobiorcy.

Czy lekarz może nie wystawić zwolnienia lekarskiego?

Niewystawienie L4 jest możliwe, ponieważ wypisanie zwolnienia lekarskiego zależne jest jedynie od uznania lekarza. Musi mieć on bowiem co do tego podstawę, a nabywa on ją po przeprowadzeniu rzetelnego wywiadu z pacjentem i ocenie jego stanu zdrowia. Jeśli zauważy on, że pacjent wykazuje niezdolność do pracy, jest raczej pewne, że takie zwolnienie wystawi. Lekarz kieruje się bowiem głównie dobrem pacjenta, więc jeśli praca miałaby hamować proces jak najszybszego powrotu do zdrowia u pacjenta, nie powinno nie być podstaw do niewystawienia takiego zwolnienia lekarskiego.

Ile można przebywać na zwolnieniu lekarskim ze świadczeniem rehabilitacyjnym?

Pracownicy mogą korzystać ze zasiłku chorobowego przez maksymalnie 182 dni w ciągu roku, a jeśli po tym czasie nadal chorują, muszą udać się do przychodni lekarskiej, by na tej podstawie uzyskać od lekarza prawo do przyznania świadczenia chorobowego. Świadczenia rehabilitacyjne pracownik może otrzymywać z kolei przez okres do 12 miesięcy. Decyzję o ich przyznaniu podejmuje lekarz orzecznik ZUS. Co ważne, świadczenia rehabilitacyjne gwarantują ochronę przed zwolnieniem, ale tylko przez 3 miesiące po otrzymaniu takiego świadczenia. Po tym okresie pracodawca może zwolnić pracownika w sposób dyscyplinarny, wynikający ze zbyt długiej nieobecności w pracy, choć nie jest to dla niego obligatoryjne.

Jakie wynagrodzenie pobiera pracownik przebywający na świadczeniu rehabilitacyjnym?

Pracownik przebywający na świadczeniu rehabilitacyjnym może otrzymać od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 3 miesięcy. W późniejszym czasie jest to 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Wyjątek stanowią kobiety w ciąży, które pobierają w tym czasie 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. W zależności od decyzji chorego świadczenie może być przyznane jednorazowo lub w kilku częściach.

Jak wygląda proces rehabilitacji?

Ze względu na stale rozwijającą się medycynę, można rozróżnić wiele rodzajów rehabilitacji. Istnieje bowiem rehabilitacja medyczna, specjalistyczna, społeczna czy zawodowa. Zabiegi rehabilitacyjne dla pacjentów prowadzone mogą być ponadto w trzech formach. Chorzy mogą przychodzić na nie go przychodni, korzystać z nich w ramach oddziału dziennego w szpitalach bądź wykonywać je w domu pod okiem specjalisty. Niezależnie od tego jak rehabilitacja będzie prowadzona, jej podstawowym celem jest jak najszybszy pełny powrót do zdrowia. Czas powrotu do zdrowia jest zależny od pacjenta, jego wieku, płci, kuracji oraz dolegliwości, z jakimi mierzy się w wyniku urazów, których dostąpił i które spowodowały, że proces taki jest konieczny.  Nic więc dziwnego, że osoby, którym zostało ono zlecone, zastanawiają się, czy podczas rehabilitacji należy się L4.

Zobacz również